Продължете към съдържанието

АИП лава кейк

АИП, Палео, веган, без глутен, без яйца, без млечни, без ядки

Този АИП лава кейк е прекрасна алтернатива на шоколадовото суфле. Има ефектен вид, лепкава текстура и приятно топящ се в устата пълнеж. Без яйца, без млечни продукти, без ядки и без глутен. За Палео вариант вижте тук.

АИП лава кейк

След продължителен период на елиминация от месеци вече консумирам в малки количества какао, шоколад, яйца и бадемово брашно.

С яйцата не се разбирам от дете и не харесвам вкуса им, но признавам съществената им роля при печива и десерти. Те дават възможност за приготвяне на такъв абсолютен сладкарски хит, какъвто е шоколадовото суфле, наричано още суфле с течен център или лава кейк.

Ролята на яйцата и какаото в тази рецепта е толкова съществена, че едва ли може да се мисли за АИП вариант на десерта. Или може би не?

Истината е, че след няколко неуспешни реинтродукции напоследък имам нужда да стабилизирам състоянието на храносмилателната си система и съм повече от мотивирана да адаптирам рецепти към изискванията на Автоимунния Палео протокол.

В този период от годината, когато темата за шоколада е особено актуална, експериментирах доста. Щастлива съм, че освен Палео варианта на лава кейк без глутен и захар (рецептата можете да видите тук), мога да споделя и вариант, който е напълно АИП. За приготвянето му не се използват яйца и какао, а тайната на течния център е „шоколадът от рожков“, който е част от рецептата.

АИП лава кейк

Текстурата на този АИП лава кейк не е абсолютно автентична, но вкусът му е доста близък до вкуса на истинското какао. Освен това си има течен център и е задължителният ви десерт за този Свети Валентин, ако спазвате АИП.

Рецептата ми е за четири кейка, но ако решите да споделите този АИП лава кейк само с един човек, просто намалете продуктите наполовина.

Кои са съставките за този АИП лава кейк?

Брашно от касава: използвайте това популярно в рамките на АИП режима безглутеново брашно. Смесено с достатъчно течни съставки, формира влажно и лепкаво тесто.

Кокосово брашно: съвсем малко количество, добавено към касавата, подобрява структурата на кейковете.

Брашно от рожков: придава неочаквано сполучлив „какаов“ вид и вкус на кейковете. То е в основата и на „шоколада от рожков“, който образува течния център на кейка.

Кокосова захар: позволена за прием в умерени количества в рамките на Палео режима, при АИП  кокосовата захар по-скоро се използва по изключение. Причината в тази рецепта да използвам кокосова захар вместо кленов сироп е постигането на по-въздушна текстура при изпичане. Освен това кокосовата захар придава нежен карамелен аромат на кейка.

Кокосово масло: помага за постигането на маслена текстура на тестото за кейковете. Предвидете кокосово масло и за „шоколада от рожков“.

Кокосово мляко: тъй като рецептата не съдържа яйца, използвайте достатъчно количество кокосово мляко с висока масленост като спояваща съставка, за да получите влажно и лепкаво тесто.

Бакпулвер и сода: Палео рецептата за лава кейк не съдържа набухватели, но си ги позволих в този АИП вариант, за да съм сигурна, че тестото ще се надигне. Погрижете се да бъдат без глутен.

Екстракт от ванилия: използвайте за допълнителен аромат.

Кленов сироп: използвайте малко количество, за да подсладите „шоколада от рожков“. Брашното от рожков е сладко само по себе си, така че тази съставка е опция.

Как да приготвите „шоколада от рожков“?

Започнете с приготвянето на „шоколада от рожков“. Можете да го приготвите и предварително и да го съхранявате във фризера, докато настъпи моментът за кейковете.

Разтопете в дълбок съд на ниска температура кокосовото масло. Добавете брашното от рожков и кленовия сироп и разбъркайте енергично. Сместа ще наподобява течен шоколад, но няма да е толкова гладка, а малко по-гранулирана. Ако ви се струва твърде гъста, добавете още кокосово масло.

Аз излях сместа във формички за лед и я поставих за 20 минути във фризера. Можете също да я излеете върху хартия за печене, да я загладите с шпатула и да я замразите, а после да натрошите готовия „шоколад“ на парчета.

Как да приготвите този АИП лава кейк?

Приготвянето на кейковете отнема малко време, затова още в началото загрейте фурната на 180 градуса (с обдухване). Аз използвах керамични форми с вместимост 150 мл. Можете да използвате и еднократни алуминиеви форми или да приготвите кейковете в тава за мъфини.

Намажете обилно четири форми с кокосово масло и ги наръсете с брашно от рожков. Просто изсипете една супена лъжица брашно от рожков в първата форма, после прехвърлете брашното в следващата и така, докато всички са готови.

В купа подгответе сухите съставки: брашното от касава, кокосовото брашно, захарта, брашното от рожков, бакпулвера и содата.

В друга купа смесете кокосовото масло, ванилията и кокосовото мляко. Добавете течните съставки към сухата смес и разбъркайте, докато се оформи гладко тесто.

Разпределете тестото в подготвените форми. Поставете в центъра на всеки кейк по едно парче „шоколад от рожков“. Не го пропускайте. Неговата текстура ще се втечни при печенето и ще образува апетитния център на този АИП лава кейк.

АИП лава кейк метод

Изпечете кейковете в предварително загрятата фурна за 16 минути. Наблюдавайте ги при печенето и в никакъв случай не ги препичайте. Трябва центърът им да остане леко влажен. Оставете кейковете  да изстинат във формите 5 минути.

Преди сервиране прекарайте остър нож по вътрешния ръб на формите и обърнете лава кейка върху чинии за сервиране. Декорирайте с горски плодове, кокосова сметана и поръска от кокосово брашно или с топинг по избор.

АИП лава кейк

Този АИП лава кейк е най-вкусен и ефектен, когато се консумира веднага. Ако е необходимо, можете да приготвите предварително тестото и да го насипете във формите. Замразете ги и изпечете кейковете непосредствено преди поднасяне.

Ако търсите кулинарно вдъхновение за други лесни АИП десерти, вижте също рецепти за:

АИП лимонов пай

АИП чийзкейк с боровинки

АИП лава кейк

Recipe by Light side of the foodCourse: ДесертиDifficulty: Лесна
Порции

4

Порции
Време за подготовка

30

minutes
Време за печене

18

minutes
Общо време

48

minutes

Този АИП лава кейк е прекрасна алтернатива на шоколадовото суфле. Има ефектен вид, лепкава текстура и приятно топящ се в устата пълнеж. Без яйца, без млечни продукти, без ядки и без глутен.

Съставки

  • За шоколада от рожков:
  • 4 с.л. брашно от рожков

  • 6 с.л. кокосово масло

  • 2 с.л. кленов сироп (опция)

  • За кейковете:
  • ½ чаша брашно от касава

  • 2 равни с.л. кокосово брашно

  • ½ чаша кокосова захар

  • ¼ чаша брашно от рожков плюс допълнително за формите

  • ½ ч.л. бакпулвер

  • ¼ ч.л. сода

  • ¼ чаша разтопено кокосово масло плюс допълнително за формите

  • ¾ чаша кокосово мляко

  • 1 ч.л. екстракт от ванилия

  • За декорация:
  • Горски плодове

  • 1 ч.л. кокосово брашно

Приготвяне

  • За шоколада от рожков разтопете в дълбок съд на ниска температура кокосовото масло. Добавете брашното от рожков и кленовия сироп и разбъркайте. Ако сместа е твърде гъста, добавете още кокосово масло. Излейте сместа във формички за лед и я поставете за 15 минути във фризера.
  • За кейковете загрейте фурната на 180 градуса с обдухване. Намажете обилно 4 форми (с вместимост 150 мл) с кокосово масло и ги наръсете с брашно от рожков.
  • В купа подгответе сухите съставки: брашното от касава, кокосовото брашно, захарта, брашното от рожков, бакпулвера и содата.
  • В друга купа смесете кокосовото масло, ванилията и кокосовото мляко. Добавете към сухата смес и разбъркайте, докато се оформи гладко тесто.
  • Разпределете тестото в подготвените форми. Поставете в центъра на всеки кейк по едно голяма парче шоколад от рожков.
  • Изпечете кейковете в предварително загрятата фурна за 18 минути, извадете ги и ги оставите да изстинат върху решетка 5 минути.
  • Прекарайте остър нож по вътрешния ръб на формите и ги обърнете върху чинии за сервиране. Декорирайте с горски плодове и поръска от кокосово брашно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial