АИП, Палео, без глутен, без домати, без яйца, без лактоза
Тази АИП мусака може да бъде консумирана във всеки момент от спазване на Автоимунния Палео протокол, защото съдържа изцяло позволени съставки: телешко месо, сладки картофи и „доматен“ сос без домати, приготвен по специална рецепта.
Хапва ви се традиционно домашно ястие като мусака, но спазвате АИП? Не виждам защо това трябва да ви спира. Тази мусака може да бъде консумирана по всяко време от спазване на Автоимунния Палео протокол, защото съдържа изцяло позволени съставки. Мляно телешко месо, сладки картофи и „доматен“ сос без домати, приготвен по специална рецепта, съдържаща червено цвекло, моркови и … тиква.
За разлика от традиционната гръцка мусака, която се приготвя с телешко месо и патладжани, в България комбинираме месото – телешко или свинско – с картофи, доматен сос и подправки и печем ястието полято сос Бешамел или с лека заливка от яйца и кисело мляко (кой каквото предпочита). Някои режат картофите на кубчета, други – на филийки. Някъде пържат или пекат картофите предварително, а на много места ги добавят сурови. Аз ще ви покажа рецепта за мусака, приготвена по начина, по който се харесва в моето семейство, но с изцяло позволени АИП съставки.
Какъв е вкусът на тази АИП мусака?
Разбира се, вкусът не е напълно автентичен. Сладките картофи придават различна сладост и ако още не сте свикнали с вкуса им, може да ви изненадат. На мен ми харесва да ги комбинирам със солени храни, най-често протеини като риба или месо. Получава се чудесен сладко-солен контраст, който те кара да искаш още и още.
„Доматеният“ сос е другата изненада в тази рецепта. Ако досега сте се чудели как да приготвите традиционно ястие, съдържащо доматен сос, по АИП начин, този сос е решението. В сезона на тиквата приготвям този „доматен“ сос без домати, съдържащ още червено цвекло, моркови и подправки. Как да го приготвите и съхранявате, вижте в рецептата тук.
За заливката използвам кокосово мляко и нишесте от тапиока. Последния път обаче добавих пюре от сладък картоф, който придаде приятен жълт цвят и допълнителна плътност. По този начин вкусът ми допадна още повече, така че възнамерявам да я приготвям така и занапред.
Кои са съставките на тази АИП мусака?
За основата:
Мляно телешко месо: един от любимите ми АИП продукти, намиращ приложение в голям брой рецепти. Ако сте в елиминационна фаза на АИП, потърсете прясно смляно телешко месо от ферма, предлагаща продукти от пасищни животни (аз харесвам продуктите на Sunnyfarm) или го купете от месарски магазин, където могат да ви го смелят на място.
* Малко отклонение: понякога погрешно се смята, че месото е в основата на хранителния режим на АИП. В основата всъщност са зеленчуците, които са храната, най-богата на ценни хранителни вещества! Обаче приемането на протеини – органно месо, риба и месо от свободно падящи животни, богати на микронутриенти, има съществено значение за подобряване състоянието на храносмилателната система и туширане на симптомите на автоимунното заболяване. Затова, ако сега прохождате в АИП, не неглижирайте произхода и качеството на месото. Използвайте мляно телешко като най-достъпния вариант на месо от пасищни животни. Прочетете повече по темата в блога на д-р Балънтайн тук.
Сладки картофи: в тази рецепта заместват картофите повече като структура и по-малко като вкус заради сладостта, която придават. Резултатът е впечатляващ, а освен че са позволена АИП съставка, сладките картофи са със значително по-ниско съдържание на въглехидрати, което ги прави предпочитана храна и в различни нисковъглехидратни режими.
Моркови и лук: добавям тези зеленчуци за допълнителен вкус, но ако вашата семейна рецепта за мусака включва други зеленчуци като праз, чесън или целина, добавяйте смело. Правилото при зеленчуците при АИП е: колкото повече, толкова повече! Припомням само, че чушки, домати и патладжани не са позволени.
Зехтин: малко количество, в което да се задушат зеленчуците и месото. Използвайте зехтин Екстра Върджин, с който можете да готвите дори и при по-висока температура.
„Доматен“ сос без домати: вижте тази изключително сполучлива рецепта тук. Можете да приготвите „доматения“ сос предварително и да го използвате навсякъде, където бихте използвали традиционен доматен сос: в АИП паста или лазаня, АИП пица или в яхния с месо и зеленчуци.
Подправки – сол, черен пипер, кимион, чубрица и пресен магданоз: Ако сте в елиминационна фаза на АИП, не използвайте черен пипер и кимион, поне докато не сте ги въвели обратно. Компенсирайте с останалите позволени подправки. Ако вашата домашна рецепта за мусака включва други подправки, добавете ги свободно. Припомням само, че подправки на базата на червен пипер – сладък или лют – не са позволени по време на АИП!
За заливката:
Гхи: използвайте малко количество за аромат или заменете с кокосово масло/олио, ако сте в елиминационна фаза на АИП.
Кокосово мляко: създава основата на заливката. Не е нужно да е охладено, защото ще ни трябват твърдата и течната част от консервата. Ако пък го вземете от хладилника, не се притеснявайте – при загряването двете части ще се хомогенизират.
Нишесте от тапиока: в тази рецепта действа като сгъстител подобно на пшенично или царевично нишесте. Ще срещате тази съставка в доста АИП рецепти, особено в печива, където допълва основните безглутенови брашна. Нишестето от тапиока има относително достъпна цена, затова е добре да го поддържате в кухнята си.
Пюре от сладък картоф: придава жълт цвят, по-богат вкус и допълнителна плътност на заливката. Ако смятате, че сладките картофи ще ви дойдат в повече или не искате да губите време, можете да приготвите заливката и без него. В този случай за цвета на заливката използвайте съвсем малко куркума – не повече от ¼ ч.л.
Как да приготвите тази АИП мусака?
Тъй като вече имате набора от позволени АИП съставки, можете да използвате вашата любима семейна рецепта за мусака. Сигурна съм, че имате такава.
Това е моят начин за приготвяне:
Нарежете сладкия картоф на кубчета и го запечете в зехтина в предварително загрята фурна, като периодично разбърквате. Винаги предпочитам да обработя топлинно основните съставки за мусаката, а не да ги добавям сурови – според мен така ястието става по-вкусно.
Задушете нарязания лук и настъргания морков в още малко зехтин, докато променят цвета си. Добавете мляното телешко месо и продължете да готвите на средна температура, като разбърквате енергично, докато стане на трохи.
Прибавете „доматения“ сос. Добавете подправките – солта, черния пипер, кимиона и чубрицата (за елиминационна фаза на АИП не използвайте черен пипер и кимион). Гответе 10 минути на слаб огън.
Извадете тавата със сладките картофи от фурната и добавете към тях „доматения“ сос с месото. Разбъркайте добре и подравнете. Върнете във фурната.
За да приготвите заливката, загрейте гхи (кокосово масло за елиминационна фаза на АИП) на средна температура. Добавете кокосовото мляко. Разтворете нишестето от тапиока в малко студена вода. Изсипете получената каша към кокосовото мляко, като разбърквайте, докато сместа се сгъсти. Посолете. Спрете котлона и добавете сварения сладък картоф. Пасирайте кратко, докато сместа стане хомогенна.
Изсипете заливката върху мусаката. Запечете ястието 15 минути или докато придобие апетитна златисто-кафява коричка. Сервирайте със свежа салата и кокосово кисело мляко.
АИП Мусака
Course: Основни ястияCuisine: АИП, БългарскаDifficulty: Лесна8
Порции10
minutes35
minutes45
minutesТази АИП мусака може да бъде консумирана по всяко време от спазване на Автоимунния Палео протокол, защото съдържа изцяло позволени съставки. Мляно телешко месо, сладки картофи и „доматен“ сос без домати, приготвен по специална рецепта, съдържаща червено цвекло, моркови и … тиква.
Съставки
- За мусаката:
2 + 1 с.л. зехтин
400г мляно телешко месо
½ глава лук
1 голям сладък картоф
1 морков
400 мл „доматен“ сос без домати
½ ч.л. розова хималайска сол
½ ч.л. черен пипер (пропуснете за елиминационна фаза на АИП)
½ ч.л. кимион (пропуснете за елиминационна фаза на АИП)
1 ч.л. чубрица
½ връзка нарязан магданоз
- За заливката:
1 с.л. гхи (заменете с кокосово масло за елиминационна фаза на АИП)
½ консерва кокосово мляко
2 с.л. нишесте от тапиока
2 с.л. вода
пюре от ½ сладък картоф
½ ч.л. розова хималайска сол
Приготвяне
- Загрейте фурната на 180 градуса с обдухване. В малка това загрейте 2 с.л. зехтин. Нарежете сладкия картоф на кубчета и го запечете за 10 минути, като периодично разбърквате.
- Междувременно загрейте 1 с.л. зехтин в малка тенджерка. Добавете нарязания лук и задушете на средна температура, докато промени цвета си. Добавете настърганите моркови и задушете още 5 минути. Добавете мляното месо и продължете да готвите на средна температура, като разбърквате енергично, докато стане на трохи.
- Прибавете „доматения“ сос без домати и подправките – солта, черния пипер, кимиона и чубрицата (за елиминационна фаза на АИП не използвайте черен пипер и кимион!) Гответе 10 минути на слаб огън.
- Извадете тавата със сладките картофи от фурната и добавете към тях „доматения“ сос с месото. Върнете ястието във фурната.
- В малка тенджерка загрейте гхи (за елиминационна фаза на АИП използвайте кокосово масло!) и добавете кокосовото мляко. Разтворете нишестето от тапиока в малко студена вода. Изсипете получената каша към кокосовото мляко, като разбърквайте, докато сместа се сгъсти. Добавете солта. Спрете котлона и добавете сварения сладък картоф. Пасирайте кратко, докато сместа стане хомогенна.
- Изсипете заливката върху мусаката. Запечете ястието 15 минути или докато придобие апетитна златисто-кафява коричка.