Палео, без глутен, без млечни, без мая
Това са Палео милинки и веднага правя уговорката, че не са истински милинки, и няма как да бъдат – без брашно, без мая и без сирене. Но са с хрупкава маслена коричка и мека сърцевина и ухаят апетитно, особено когато са топли. Ако спазвате АИП, можете да ги консумирате след успешна реинтродукция на яйца и ядки.

Рядко посвещавам времето си да опитам да изпълня една нова рецепта повече от два пъти. Просто решавам, че не се получава и започвам да мисля за следващата. С тези Палео милинки експериментирах повече – дали защото бях убедена, че ще открия точния баланс на съставките, или просто защото захладня и много ми се приядоха милинки 🙂

Постигнах ли удовлетворение от труда си? Определено. Дали съм доволна от резултата? Донякъде. Дали ще повторя рецептата? Със сигурност и може би ще опитам още подобрения. Сега обаче се радвам на вкуса на тези Палео милинки – не съвсем автентични, но приятно изненадващи, ако си на хранителен режим без глутен и без млечни продукти.

Кои са съставките за тези Палео милинки?
Тази рецепта е Палео, защото включва бадемово брашно и яйца. Ако спазвате АИП, можете да консумирате милинките след тяхната успешна реинтродукция. Възможни замени в съставките посочвам надолу.
Яйца: невъзможно е да изпълните рецептата без яйца. Най-добре използвайте яйца от свободни кокошки.
Кокосово кисело мляко: вижте тук как да го приготвите, ако нямате готово. Ако сте успели да включите обратно козе или овче кисело мляко (фаза 3 на реинтродукция), опитайте вариант с него – вкусът е по-автентичен.
Кокосова сметана: добавям я, защото придава мекота и плътност на вътрешността на милинките. Не препоръчвам да я пропускате.
Свинска мас и гхи: традиционно милинките трябва да са мазни. Комбинацията свинска мас – гхи тук работи най-добре. Ако не сте въвели гхи, можете да използвате изцяло свинска мас или да замените със зехтин.

Бадемово брашно, кокосово брашно и нишесте от тапиока: не препоръчвам друга комбинация от брашна, ако искате да останете в рамките на Палео режима. Вариантът само с кокосово брашно няма необходимата структура и не го препоръчвам.
Хранителна мая: използвам я, за да придам очаквания аромат на сирене.
Бакпулвер: тези милинки се приготвят без мая. Добавете бакпулвер, за да улесните надигането, като използвате вариант без глутен.
Сол: за допълнителен вкус изберете розова хималайска или друга нерафинирана сол.

Как да приготвите тези Палео милинки?
Подгответе течните съставки. Първо разтопете свинската мас и гхито. В купа разбийте яйцата с тел или с миксер. Добавете киселото мляко, кокосовата сметана и мазнината и разбъркайте – не е нужно течността да не е напълно гладка. Отделете си малко от мазнината за намазване на милинките и на тавата.
Смесете сухите съставки: бадемовото брашно, кокосовото брашно, нишестето от тапиока, хранителната мая, бакпулвера и солта. Разбъркайте.
Пригответе тестото. Изсипете сухите съставки при течните и разбъркайте добре. Трябва да се получи тесто, по-рядко от тесто за хляб, но достатъчно гъсто, за да може да се оформи. Ако ви се струва рядко, добавете 1 – 2 с.л. кокосово брашно.
Оформете милинките. Застелете малка тавичка с хартия за печене и я намажете с мазнина. Намаслете ръцете си и оформете топчета с големина на орех. Подредете ги едно до друго върху хартията и ги намажете с мазнина. От това количество на съставките аз получавам 15 милинки.
Изпечете милинките. Печете 18 – 20 минути на 180 градуса, докато приятно се зачервят отгоре.
Сервирайте топли. Можете да ги поднесете с чаша телешки бульон, с плодове или с домашно сладко без захар.
Разгледайте още:
Солени мъфини със спанак и прошуто (АИП, Палео)
Гризини с италиански подправки (АИП, Палео)
Палео милинки
Course: Палео, Рецепти3
Порции20
minutes20
minutes40
minutesТова са Палео милинки и веднага правя уговорката, че не са истински милинки, и няма как да бъдат – без брашно, без мая и без сирене. Но са с хрупкава маслена коричка и мека сърцевина и ухаят апетитно, особено когато са топли. Ако спазвате АИП, можете да ги консумирате след успешна реинтродукция на яйца и ядки.
Съставки
2 яйца, фермерски
½ чаша кокосово кисело мляко (козе кисело мляко за вариант с млечни)
4 с.л. кокосова сметана
2 с.л. свинска мас
2 с.л. гхи + допълнително за намазване
1 чаша бадемово брашно
4 с.л. кокосово брашно
2 с.л. нишесте от тапиока
1 с.л. хранителна мая
½ ч.л. бакпулвер без глутен
½ ч.л. сол
Приготвяне
- Разтопете свинската мас и гхито. В купа разбийте яйцата, добавете киселото мляко, кокосовата сметана и мазнината, като оставите малко за намазване.
- В друга купа смесете сухите съставки – бадемовото брашно, кокосовото брашно, нишестето от тапиока, хранителната мая, бакпулвера и солта.
- Изсипете сухите съставки при течните и разбъркайте добре. Застелете малка тавичка с хартия и я намажете с мазнина. Намаслете ръцете си и оформете топчета с големина на орех. Подредете ги едно до друго. Намажете ги с мазнина.
- Изпечете милинките 20 минути на 180 градуса.