Продължете към съдържанието

Палео салата Нисоаз

Палео, лесна за адаптиране към АИП

Тази Палео салата Нисоаз е изненадващо лека, перфектно балансирана и чудесна за здравето на храносмилането и черния ни дроб. Различна версия без картофи и зелен боб, лесна за адаптиране към АИП режим.

Палео салата Нисоаз

Преди няколко дни се завърнах от дългоочаквано пътешествие в Италия и Южна Франция, което,  освен с вълшебни спомени, ме зареди с идеи за вкусни и здравословни хранителни комбинации. Без да съм особен фен на френската кулинария, бях приятно изненадана да открия, че традициите се променят, а това, което надделява, е вкусът.

Винаги съм мислела, че традиционната салата Нисоаз (т.е. приготвена по начин, типичен за Ница) трябва да съдържа варени пресни картофи и млад зелен боб. Още първата ни вечеря в Ница обаче промени това мое схващане. В местния ресторант Luzine се насладихме на изненадващо лека и перфектно балансирана салата Нисоаз, богата на различни зеленчуци и изцяло съвместима с Палео режима ми.

Палео салата Нисоаз

Това, което ми беше познато в новата салата Нисоаз, бяха аншоата, рибата тон, маслините и твърдо свареното яйце. Компания им правеха червени чушки, чери домати, селъри, репички и артишок върху легло от свежа дребнолистна рукола. Не съм сигурна за състава на дресинга, но в него усетих винен оцет и черен пипер. Комбинацията от вкусове – приятно солен от рибата и маслините, леко горчив от руколата, нежно лют от репичките и едва доловимо сладък от артишока – беше толкова вдъхновяваща, че веднага си представих как приготвям салатата у дома.

Палео салата Нисоаз

Какви са съставките за тази Палео салата Нисоаз?

Това е вариант на салата Нисоаз, базиран на спомена ми от един ресторант в Ница с леко импровизиран дресинг. Всички съставки са Палео съвместими. Ако имате автоимунно заболяване и спазвате елиминационна фаза на Автоимунния Палео протокол, изключете чери доматите, чушката и яйцето (аз самата не обичам варени яйца, но съм добавила за завършване на картината). Не открих единствено Палео съвместима аншоа, така че в моята салата липсва.

Съставки Палео салата Нисоаз

Хубавото на тази Палео салата Нисоаз е, че може да я приготвите във всеки сезон, като леко импровизирате със съставките. Ето ги и тях:

Рукола: перфектният зеленолистен зеленчук за основа на салатата. Руколата е богата на антиоксиданти и витамини, включително витамин К и витамин С. Консумацията й поддържа храносмилателното ни здраве, стимулира производството на стомашна киселина и работата на черния дроб. Можете да замените с традиционната зелена салата.

Селъри: използвах стръковете от глава целина, която купих от пазара. Интензивният й аромат и сочната й текстура допринасят много за удоволствието от салатата, не я пропускайте. Ако не намерите стръкове, можете просто да наръсите със ситно нарязани листа целина.

Артишок: това е уникален зеленчук, който, за разлика от французите и италианците, не използваме достатъчно често в менюто си. Той е нискокалоричен и богат на фибри и микроелементи. Благодарение на съдържащия се единствено в него мощен антиоксидант цинарин, артишокът се счита за супер храна за черния дроб, която подкрепя работата му и стимулира изхвърлянето на токсини. Ако в момента не откриете пресен артишок, заложете на консервиран с вода и сол, както направих аз. Маринованите варианти обикновено съдържат слънчогледово или рапично олио, или някой подсладител.

Червени чушки: съдържат важни антиоксиданти, наречени каротеноиди, и са един от любимите ми зеленчуци. Ако не ги харесвате сурови, можете да ги пропуснете. Същото важи, ако сте в елиминационна фаза на АИП.

Чери домати: открих дребни български чери доматчета, които добавят цвят и сладост. Подобно на червените чушки се елиминират в строга фаза на АИП. Повече за елиминациите може да прочетете тук.

Риба тон: моят най-добър избор е консервата от бял тон, която напоследък откривам в Лидл. Всяка качествена консерва с достатъчно големи парчета тон ще свърши работа в тази Палео салата Нисоаз. Изберете вариант в зехтин или в собствен сос.

Репички: макар че са налични почти целогодишно, с най-нежен вкус са през пролетта, когато са в сезон. В края на лятото може да ви се сторят доста люти, но, като добавяте естествено люти съставки, стимулирате храносмилането си.

Аншоа: не успях да си набавя тази съставка, въпреки че за мен е съществена за вкуса на салатата. Потърсете рибни филета, консервирани в зехтин.

Маслини: оригиналната салата Нисоаз се приготвя с френски маслини със същото име, но можете да използвате Таджаска или Каламата.

Яйце: добавих варени 7 минути яйца от свободни кокошки.

Дресинг: използвах зехтин, прясно изцеден сок лимон, малко винен оцет, дижонска горчица, френска сол с лимон и мащерка и прясно смлян черен пипер.

Палео салата Нисоаз

Как да приготвите тази Палео салата Нисоаз?

Сварете твърдо яйцата – около 7 минути. Нарежете ги на половинки.

Почистете зеленчуците. Нарежете репичките на колелца, доматите – на половинки, а селърито и червената чушка – на шайби. Отцедете артишока, рибата тон и аншоата.

Пригответе дресинга, като смесите всички съставки и интензивно разбъркате.

В чинии за сервиране подредете руколата, селърито, артишока, червената чушка и доматите. Добавете рибата тон и маслините. Завършете с репички, аншоа и твърдо сварено яйце.

Може би ще харесате и някоя от тези салати:

Салата за здрав микробиом (АИП, Палео)

Салата със сардини (АИП, Палео)

Зимна салата с резене (Палео, лесна за адаптиране към АИП)

Палео салата Нисоаз

Recipe by МарианаCourse: Палео, Рецепти, СалатиCuisine: ФренскаDifficulty: Много лесна
Порции

2

порции
Време за приготвяне

15

minutes

Тази Палео салата Нисоаз е изненадващо лека, перфектно балансирана и чудесна за здравето на храносмилането и черния ни дроб. Различна версия без картофи и зелен боб, лесна за адаптиране към АИП режим.

Съставки

  • 4 чаши (50 г) рукола

  • 2 стръка селъри

  • 200 г артишок от консерва

  • 1 червена чушка

  • 16 чери доматчета

  • 270 г риба тон от консерва

  • 5 – 6 репички

  • 7 – 8 филета аншоа (опция)

  • 10 – 12 маслини Таджаска или Каламата

  • 1 твърдо сварено яйце

  • За дресинга:
  • 4 с.л. зехтин Екстра Върджин

  • 2 с.л. лимонов сок

  • 2 с.л. винен оцет

  • 1 ч.л. дижонска горчица (без захар)

  • ½ ч.л. сол

  • ½ ч.л. черен пипер

Приготвяне

  • Почистете зеленчуците. Нарежете репичките на колелца, доматите – на половинки, а селърито и червената чушка – на шайби. Отцедете артишока, рибата тон и аншоата. Нарежете яйцето на половинки.
  • Пригответе дресинга, като смесите всички съставки и интензивно разбъркате.
  • В чинии за сервиране подредете руколата, селърито, артишока, червената чушка и доматите. Добавете рибата тон и маслините. Завършете с репички, аншоа и твърдо сварено яйце.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial