Какво накратко е противовъзпалително хранене?
Автоимунният Палео протокол (АИП) е една от възможностите, към които може да се насочите, ако имате автоимунно заболяване. Двете му фази – елиминация и реинтродукция – създават рамката на един дългосрочен противовъзпалителен хранителен режим, специфичен за всеки организъм. Ако още не знаете за АИП, прочетете повече тук.
Независимо дали изберете АИП или не, е важно вашият индивидуален противовъзпалителен режим да се подчинява на някои общи правила, базирани на фундаментите на здравето.
Хранене
Част от храните имат способността да увеличават възпалението в организма, а други – да му противодействат. Подходящото противовъзпалително хранене при автоимунно заболяване трябва да съдържа достатъчно антиоксиданти, витамини и минерали за борба с възпалението, както и достатъчно зеленчуци и храни, богати на фибри, с роля в подобряване работата на храносмилателната система. Това означава пълноценно хранене с цели храни и набавяне на достатъчно хранителни вещества от всички хранителни групи – протеини, въглехидрати и мазнини.
Лечебната диета трябва да включва съществен прием на храни с висока хранителна плътност, сред които пробиотични/ферментирали храни, костен бульон, вътрешности от пасищни животни, мазна риба, кръстоцветни зеленчуци и горски плодове.
Всяко противовъзпалително хранене изключва рафинираните храни (като захар, бяло брашно и растителни масла) и личните възпалителни храни, към които можете да имате непоносимост.
Храносмилане
Възпаленията са симптом на вътрешен дисбаланс, който най-често води началото си от храносмилателната система. Поредица от събития предизвикват повишена чувствителност към инфекции: недостигът на стомашна киселина и панкреатични ензими водят до лошо храносмилане; то предизвиква стомашно-чревно дразнене и дисбиоза; дисбиозата води до “пропускливи черва” и повишава риска от възпаления.
Вашето противовъзпалително хранене трябва да е базирано на достатъчен прием на зеленчуци и храни, богати на фибри, които да подпомогнат храносмилането.
Контрол на кръвната захар
Дисбалансът на кръвната захар може да бъде причина за възникване на каскада от хормонални нарушения, включително надбъбречна дисфункция и хипофункция на щитовидната жлеза.
Вашето противовъзпалително хранене трябва да се грижи за поддържане на здравословни нива на кръвна захар чрез балансирана комбинация от протеини, мазнини и въглехидрати и чрез ограничаване на захарта.
Мастни киселини
Омега-3 мастните киселини, намиращи се в големи количества в мазната риба, са важен компонент на противовъзпалителното хранене. Балансът на мастните киселини, постиган чрез достатъчна консумация на риба и здравословни мазнини (като зехтин, авокадо и кокосово масло), както и чрез елиминиране на рафинираните мазнини (като слънчогледово олио) и хидрогенираните масла (налични в пакетираните храни), може да подобри състоянието при хронични възпалителни заболявания.
Минерален баланс
Хормоналното здраве не може да се постигне без баланс на минералите. Различни фактори, свързани със състоянието на почвата и начина на живот, могат да доведат до дефицит на различни минерали, важни за клетъчното хранене, нервната проводимост и за стотици ензимни реакции.
Пълноценното хранене, базирано на растителна храна, умереният прием на висококачествен протеин с превес на рибата и избягването на захарта и рафинираните въглехидрати трябва да осигурят баланс на минералите. Подходящото противовъзпалително хранене отделя специално внимание на набавянето на минерали чрез храната, а в случай на нужда – и чрез хранителни добавки.
Хидратация
Приемът на достатъчно количество вода в зависимост от нашата възраст, ниво на активност и условия на средата, както и доброто управление на електролитите са с решаващо значение за естествената детоксикация и клетъчното здраве в рамките на индивидуалния противовъзпалителен режим.
В заключение: Палео храненето е добра отправна точка за противовъзпалителен режим, от който да извадите личните си непоносимости и да добавите всяка грижа за себе си, която за вас е адекватна.