АИП, Палео
Наричам тази сьомга на фурна с джинджифил и сладки картофи „вълшебна“, защото така я кръстиха приятелите ми, които са я опитвали. Тя е сочна, леко пикантна и изключително ароматна благодарение на пастата с пресен джинджифил, мед, куркума и хрян.
Освен че вкусът й е „вълшебен“, такава е и заради противовъзпалителния ефект на всички съставки в пикантната паста. В тази любима рецепта сьомгата перфектно се комбинира със сладките картофи, за да ни осигури вкусно, засищащо и лечебно ястие. Има и друга причина тази рецепта да ми е любима. Приготвя се мигновено: за рибата и сладките картофи са необходими не повече от 20 минути във фурната.
Защо е важно да консумираме сьомга?
Сьомгата заедно с други мазни риби като скумрията и сардините е поставена високо в системата на храненето на Автоимунния Палео протокол. Освен че е чудесен източник на протеини, сьомгата има отлично противовъзпалително действие заради високото й съдържание на Омега-3 мастни киселини (в 100 г сьомга се съдържат 1.6 г от двете важни EPA и DHA!), както и на витамин В12.
Различни източници сочат, че консумацията на храни, богати на Омега-3 мастни киселини, е от съществено значение за здравето на мозъка и храносмилателната система и помага срещу състояния като тревожност и депресия (за подходящите добавки и моите техники срещу тревожност прочетете повече тук). Според някои проучвания при много от автоимунните заболявания суплементацията с Омега-3 действа противовъзпалително и има сериозен потенциал за лечение.
В най-голяма степен тези полезни качества се отнасят до диво уловената сьомга и в по-малка до тази, отгледана в аквакултури. Същевременно се твърди, че дивата сьомга може да е с по-високо съдържание на живак от тази, отгледана във ферми. От информацията, която съм прегледала обаче, смятам, че ползата от консумацията на сьомга, както и на всяка друга морска риба, значително надвишава вредата от нея.
Автоимунният Палео протокол препоръчва риба да се консумира поне 2 пъти седмично, като акцентът пада основно върху мазните риби като сьомга, сардини или скумрия. Иска ми се да ви кажа, че консумирам само диво уловена риба, но истината е, че дивата сьомга се намира по-трудно на нашите пазари, а е и на значително по-висока цена. Вярвам обаче, че ключът към лечебното хранене е в баланса. Затова се опитвам да комбинирам диво уловена риба с такава от ферми, както и с прясна черноморска риба и с консервирани рибни продукти като например дроб от треска. По този начин осигурявам както вкусово разнообразие, така и храна, богата на ценни хранителни вещества, с достатъчно добър баланс между Омега-3 и Омега-6 мастни киселини.
Какво търси хрянът в тази рецепта?
Пресният корен от хрян има остър и пикантен аромат, който се освобождава само когато се настърже. Хрянът спада към позволените подправки на Автоимунния Палео протокол и има множество противовъзпалителни свойства. Съдържа витамин С, фолиева киселина, витамини от В групата и е богат на антиоксиданти. Подобно на уасаби, хрянът често се предлага към ястия със сурова риба като суши заради антимикробното и антибактериалното си действие.
Въпреки че в кулинарията хрянът основно се използва суров като добавка към различни сосове, го включвам в състава на тази рецепта, защото обогатява аромата и подсилва вкуса. Освен това в оригиналната рецепта част от специалната паста е горчицата. Именно нея замествам с пресния хрян.
Какви са съставките на тази сьомга на фурна?
Сьомга: в тази рецепта съм използвала котлети (с това разполагах), но като цяло предпочитам филе. Малко по-сухо е и е по-лесно за хапване. Можете да използвате каквото предпочитате. Ако купувате филе, нарежете го на 6 или 8 парчета, в зависимост от размера му. И за двата варианта са необходими не повече от 20 минути печене в предварително загрята фурна.
Сладки картофи: освен че са много вкусни, правят ястието по-засищащо, защото набавят необходимата доза въглехидрати. Освен това сладникавият им вкус перфектно допълва комбинацията от сол и подправки в сьомгата. За разлика от картофите, които са изключени от елиминационната фаза на АИП, сладките картофи успешно се използват в множество АИП и палео рецепти като източник на сложни въглехидрати.
За пикантната паста:
Куркума: придава чудесния жълто-оранжев цвят на рибата и обогатява вкуса.
Мед: естествен подсладител, един от малкото позволени по време на АИП, който в тази рецепта балансира комбинацията от солено и пикантно.
Джинджифил: препоръчвам да използвате пресен джинджифил, който придава лимонова свежест и лека пикантност на рибата. Можете да го настържете с ренде или да го смачкате в преса за чесън.
Хрян: добавя лека лютивина и напомня горчицата в оригиналната рецепта.
Зехтин Екстра Върджин и хималайска розова сол: за хомогенна структура и вкус на останалите съставки. Ако сте въвели успешно черен пипер, добавете половин чаена лъжичка.
Как да приготвите тази сьомга на фурна?
Тази рецепта се приготвя удивително лесно. Отделете си само 30 минути и ще имате прясна, здравословна и засищаща вечеря за ежедневието, а защо не оригинално ястие, което можете да споделите с приятели.
Използвайте прясна или добре размразена сьомга – котлети или филе.
Нарежете сладките картофи и ги овкусете. Можете вместо сладки картофи да използвате броколи или друг зеленчук, богат на скорбяла.
Пригответе пастата, като смесите всички съставки: куркумата, меда, джинджифила, хряна, зехтина и солта. Не ви е нужен блендер, просто разбъркайте с лъжица съставките в малка купичка.
Намажете парчетата риба от двете страни с пикантната паста и оставете ястието да се изпече. Сервирайте веднага със салата от свежи зеленчуци.
СЬОМГА НА ФУРНА С ДЖИНДЖИФИЛ И СЛАДКИ КАРТОФИ
Course: Рецепти4
10
minutes20
minutes30
minutesВкусна и сочна сьомга на фурна, с паста от джинджифил, мед, куркума и хрян, с гарнитура от сладки картофи. Лесна и бърза за приготвяне Палео рецепта, напълно съвместима с АИП.
Съставки
4 котлета или филета от сьомга
- За пикантната паста:
1 ч.л. куркума
1 с.л. мед
Настърган пресен джинджифил – около 5 см
Настърган пресен хрян – около 5 см
1 с.л. зехтин
1 ч.л. хималайска розова сол
½ ч.л. черен пипер (не използвайте в елиминационна фаза на АИП!)
- За сладките картофи:
2 средно големи сладки картофа
1 с.л. зехтин
1 ч.л. хималайска розова сол
Приготвяне
- Загрейте фурната на 180 градуса с обдухване и застелете голяма тава с хартия за печене.
- Нарежете сладките картофи на кубчета и ги поставете в купа. Объркайте ги с 1 с.л. зехтин и 1 ч.л. сол. Изсипете ги в тавата.
- Пригответе пастата. В малка купичка смесете куркумата, меда, пресния джинджифил, хряна, зехтина и солта. Ако сте въвели черен пипер, добавете ½ ч.л.
- Поставете парчетата риба в тавата между картофите. Намажете всяко парче сьомга с пастата. Обърнете парчетата и ги намажете от другата страна.
- Печете 20 минути, докато сьомгата и сладките картофи станат крехки. Сервирайте веднага с прясна салата.
Направих рецептата и стана много хубава! Добавих и тиквичка и малко карфиол към заленчуците, защото имах и реших да ги оползотворя.
Само следващия път ще спестя джинджифила, ще сложа двойно хрян. ;р
Благодаря!
Здравейте, Радост, благодаря и аз за обратната връзка! Да, разбира се, с повече зеленчуци ще стане още по-добре. А вкусът на сьомгата с тези подправки наистина е чудесен!