АИП, без захар, без яйца, без лактоза, без ядки
Този АИП ванилов сладолед от кокосова сметана, сладък картоф и желатин е сладък и кремообразен и се приготвя без яйца, мляко и ядки. Подсладен е единствено с мед.
Сладоледът е едно от любимите ми лакомства, затова приех трудно раздялата с него, когато започнах да следвам автоимунния протокол. Традиционните сладоледи включват яйца или яйчен прах, мляко и бяла захар – все продукти, категорично изключени от противовъзпалителния режим. Ако се питате дали можете да ядете традиционен сладолед по време на АИП, отговорът е: не, не можете.
Можете обаче да си приготвите сладолед с изцяло АИП позволени съставки като този. Все пак имайте предвид, че десертите имат малко място в системата на това хранене, затова ако сте в елиминационна фаза, фокусирайте се върху богатите на хранителни вещества храни и отложете сладките лакомства за по-късно.
При мен се случи така, че купих машина за сладолед близо година, след като бях започнала режима. Започнах да експериментирам с варианти на основата на банан, ягоди или горски плодове. Те обаче имаха по-твърда, кристална структура и наподобяваха сорбет. А аз търсех и открих истинския кремообразен и сладък вкус на жълтата ванилия, която обожавам.
Ванилията АИП ли е?
Срещала съм различни мнения относно това дали ванилията е съвместима с Автоимунния протокол.
Доверявам се на първоизточника: д-р Сара Балънтайн, според която семенцата истинска ванилия от шушулка са безопасни за консумация по време на елиминационната фаза, подобно на семенцата на горските плодове.
Безопасна е също употребата на ванилов екстракт, но само когато е обозначен като продукт без глутен. Причината е, че някои производители използват за екстракта алкохол на базата на зърнени култури. Непозволени остават изкуствената ванилова есенция и ваниловата захар.
Какви са съставките на този АИП ванилов сладолед?
Този сладолед от кокосова сметана, сладък картоф и желатин бързо се превърна в мой фаворит, защото е абсолютно кремообразен и с фин аромат на ванилия. Сладоледът е АИП: без яйца, мляко и ядки, и е подсладен единствено с мед. Освен това е с прекрасния бледо-жълт цвят на традиционния сладолед ванилия.
Печеният сладък картоф в тази рецепта придава приятния цвят и богатата текстура, а желатинът подпомага втърдяването. Не публикувам източник на рецептата, защото открих комбинация от необходимите съставки на няколко места.
Харесва ми да го хапвам самостоятелно, но последния път експериментирах и го комбинирах с горещи череши.
Как да приготвите този АИП ванилов сладолед?
Първо подгответе сладкия картоф. Обелете го и го нарежете на кубчета. Загрейте фурната до 170 градуса с обдухване и го изпечете върху плоска тава, покрита с хартия. Картофът трябва да омекне, но да не променя цвета си.
В малък съд загрейте на средна температура кокосовата сметана, сладкия картоф, меда, солта и ванилията. В 4 с.л. студена кокосова вода от консервата разтворете желатина за 2 – 3 минути, докато набъбне. Изсипете го към останалите продукти в съда и разбъркайте бързо.
Свалете сместа от котлона и я изсипете в блендер или Нутрибулет. Блендирайте до пълното хомогенизиране на продуктите. Покрийте купата от блендера и я оставете в хладилника за 3 – 4 часа или докато сместа се охлади напълно.
Извадете купата от хладилника и отново блендирайте. Препоръчително е да използвате машина за сладолед; в противен случай десертът ще е с приятен вкус, но ще остане на кристали. Времето за втърдяване на сладоледа зависи от машината, така че следвайте инструкциите на производителя. Идеята е сместа да придобие гъстота и плътност като на сладолед, оставен да омекне за кратко извън фризера.
Препоръчвам да го консумирате веднага. В този вид най-добре се усещат наситеният ванилов аромат, сладостта и кремообразната структура на десерта. Най-често пускам машината в началото на обяда, така че към края да разполагаме с готов сладолед.
Разбира се, можете и да го съхраните за последваща консумация. Просто го пресипете в стъклена кутия и го приберете в камерата на хладилника или във фризера.
Ако искате да поднесете сладоледа с горещи череши, махнете им костилките. В малък съд на средна температура загрейте черешите с меда и лимоновия сок. Оставете да къкрят 2 – 3 минути и сервирайте със сладоледа.
АИП ванилов сладолед с горещи череши
Course: Десерти4
40
minutes4
hours4
hours40
minutesТози сладолед от кокосова сметана, сладък картоф и желатин е изцяло АИП: без захар, яйца, мляко и ядки, и е подсладен единствено с мед.
Съставки
- За сладоледа:
1 консерва кокосова сметана (твърдата част от консерва с кокосово мляко от хладилника)
1 малък сладък картоф
1 с.л. желатин
2 с.л. мед
1 щипка сол
1 шушулка ванилия или 1 ч.л. ванилов екстракт
- За горещите череши:
200 гр череши без костилките
1/2 с.л. мед
1/2 с.л. лимонов сок
Приготвяне
- Обелете и нарежете на кубчета сладкия картоф. Загрейте фурната до 170 градуса с обдухване и го изпечете върху плоска тава, покрита с хартия.
- В малък съд загрейте на средна температура кокосовата сметана, сладкия картоф, меда, солта и ванилията.
- В 4 с.л. студена кокосова вода от консервата разтворете желатина за 2 – 3 минути, докато набъбне. Изсипете го към останалите продукти в съда и разбъркайте бързо.
- Свалете сместа от котлона и я изсипете в блендер или Нутрибулет. Блендирайте до пълното хомогенизиране на продуктите. Покрийте купата от блендера и я оставете в хладилника за 3 – 4 часа или докато сместа се охлади напълно.
- Извадете купата от хладилника и отново блендирайте. Изсипете сместа в машината за сладолед и я оставете да се втърди, като спазвате инструкциите на производителя.
- Консумирайте веднага или изсипете готовия сладолед в стъклена кутия и съхранявайте във фризера.
Предложение за консумация
- Поднесете сладоледа с горещи череши. В малък съд на средна температура загрейте черешите с меда и лимоновия сок. Оставете да къкрят 2 – 3 минути и сервирайте със сладоледа.