АИП, Палео, без глутен, без захар, без лактоза, без яйца, без ядки
Това е съвършенният чийзкейк с боровинки: с точната консистенция и с характерния вкус и аромат на „сирене“, контрастиращо с хрупкавата основа и свежите боровинки.
Чийзкейк с боровинки е десерт, който обожавам. Дали защото винаги ме е привличал сладко-соленият контраст в храните или защото толкова харесвах вкуса на сиренето, че го търсех дори и в десертите? А може би защото чийзкейк просто няма как да не ти се получи. Освен ако не искаш да го направиш АИП – без млечни продукти, без ядки, без глутен и без захар. Тогава трябва да посветиш малко повече време на експерименти, така че „чийз-ът“ да има наистина вкус на сирене, а не на кокосова сметана, типична за АИП десертите.
Няколко кокосови сметани по-късно имам съвършенния АИП чийзкейк с боровинки. С точната консистенция и с характерния вкус и аромат на „чийз-а“, контрастиращ с хрупкавата основа и свежите боровинки. Съставката, която прави всичко това възможно, е хранителната мая.
Какво представлява хранителната мая и за какво се използва?
Хранителната мая е добавка с изцяло растителен произход, съдържаща изсушена неактивна мая (дрожди от щама Saccharomyces cerevisiae). Естествено богата е на витамини от В групата и на минерали, сред които калий, фосфор, магнезий, фолиева киселина и цинк. Консумира се от хора, които спазват веган или вегетариански режим на хранене, защото е една от малкото неживотински храни, които съдържат всички девет незаменими аминокиселини. Често допълнително е обогатена с витамин В12, за да набави пълния комплекс витамини от В групата (единствено витамин В12 се набавя само от храни с животински произход).
Дрождите в хранителната мая от щама Saccharomyces cerevisiae се използват и за производството на суха мая за печене, както и за мая за вино или бира. За разлика от сухата мая обаче хранителната мая е неактивна, т.е. не очаквайте от нея тесто да втаса.
Вкусът на хранителната мая е леко пикантен, като напомня в по-голяма степен вкуса на сирене и в по-малка – вкуса на ядки. Може да се добавя към салати, супи, ястия със зеленчуци, паста, смути или песто като заместител на пармезан или друго твърдо сирене. По-често се предлага на люспи, но може да срещнете и вариант на прах. Препоръчително е да я прибавяте към храни, които не се обработват топлинно, тъй като запазва качеството на витамините и минералите до температура от максимум 100 градуса.
Когато купувате хранителна мая, търсете такава, на която изрично е отбелязано, че не съдържа глутен и която не е отглеждана върху пшеница или друга зърнена култура. Тази, която аз използвам, е отглеждана в контролирана среда върху меласа и не представлява риск за хората, спазващи безглутенов режим на хранене.
Хранителната мая АИП ли е?
Хранителната мая може да се приема по време на елиминационната фаза на АИП, но това не изключва възможността да имате алергия към нея. В книгата си Автоимунен Палео протокол д-р Сара Балънтайн посочва храни, които могат да предизвикат алергия, но въпреки това са включени в протокола. Към тях се отнасят рибата и морските дарове, доста плодове (сред които и цитрусите), маята, говеждото месо и чесънът.
Тъй като съществува вероятност за кръстосана реактивност между глутеновите антитела и маята, бихте могли да проявите реакция към тази храна под формата на хранителна чувствителност. В този случай се предполага, че имате непоносимост и към много други ферментирали храни като вино, оцет, сайдер, комбуча, кефир, фабрично преработени меса и риба, консервирани храни или сушени плодове. Поради тази причина д-р Балънтайн препоръчва ферментирали храни да се въвеждат внимателно и поетапно, като се изпробват различни видове (повече информация по темата има в книгата й Автоимунен Палео протокол, както и тук. )
Ако имате подозрения, че имате алергия или непоносимост към мая, не я използвайте. В противен случай няма проблем.
Защо да използвате хранителна мая в този чийзкейк?
Първо защото хранителната мая е много, много богата на полезни витамини, минерали и фибри. Съдържа всички девет незаменими аминокиселини. Не съдържа глутен (проверете внимателно етикета, защото има и варианти с глутен!), нито добавена захар или консерванти.
В чийзкейка обаче е ценна най-вече заради вкуса на сирене, който придава. Благодарение на хранителната мая този АИП десерт изненадва приятно с вкус, неразличим от този на традиционния чийзкейк. Ако спазвате АИП режим и сте ограничили напълно млечните продукти, добавянето на хранителна мая към крема с кокос ще ви върне позабравения вкус.
Може ли чийзкейкът да се направи без хранителна мая?
Да, но в този случай вкусът и ароматът на крема ще бъдат лимоново-кокосови.
Какви са съставките на този чийзкейк с боровинки?
За основата са нужни:
Кокосови стърготини: естествено сладки и с нежен кокосов аромат. Заместват традиционните ядки в основата на чийзкейка. На пазара ще срещнете обезмаслени и натурални (пълномаслени) кокосови стърготини, като вторите са за предпочитане.
Фурми: често се използват за основата на десерти заради естествената им сладост. В рамките на АИП режима могат да бъдат консумирани рядко и в ограничени количества поради високото си съдържание на захар.
Брашно от рожков: използва се като позволен заместител на какаото по време на елиминационната фаза на АИП. Добавете, ако искате вкусът на основата да бъде леко шоколадов.
Кокосово олио (кокосово масло): хомогенизира основата. Като цяло в България под името кокосово масло се предлага продукт, популярен в Европа и САЩ като coconut oil. Освен него съществува и кокосово масло, наричано още кокосова манна, което в превод е coconut butter. Разликата между кокосово олио и кокосово масло е следната: кокосовото олио е мазнината, която се извлича от кокосовата ядка, а кокосовото масло (кокосова манна) се прави от кокосовата ядка, смляна във вид, готов за мазане. Обикновено в рецептите за сладкиши се използва кокосово олио, докато кокосовото масло е за намазване на готови храни. Познатото ви от щандовете на големите супермаркети или здравословни магазини в България кокосово масло (кокосово олио) е продуктът, който ни трябва тук.
Продуктите за направата на „чийз-а“ са:
Кокосова сметана: това е твърдата горна част от консерва пълномаслено кокосово мляко, оставена поне за 3 часа в хладилника.
Мед: служи като позволен естествен подсладител.
Желатин: създава нужната консистенция на „чийз-а“. Използвайте натурален телешки или свински желатин или опитайте с агар-агар за вегетариански или веган вариант.
Хранителна мая без глутен: придава аромат и вкус на сирене. Задължително изберете вариант без глутен.
Настъргана кора от 1 лимон: добавя свеж лимонов аромат към целия десерт.
За топинга с боровинки:
Боровинки: този чийзкейк е с пресни боровинки, но можете да използвате замразени или да подмените плодовете с ягоди, череши, малини, нектарини или с каквото разполагате.
Мед, лимонов сок и желатин: комбинацията създава завършен вид на чийзкейка, но и само декориран с пресни боровинки или други плодове, ще бъде фантастичен.
Как да приготвите този чийзкейк с боровинки?
Този чийзкейк не съдържа яйца и се приготвя без печене. Ако имате всички необходими продукти и спазвате стъпките, се прави изключително лесно. Единствено е необходимо да предвидите време за охлаждане: поне 3 часа в камерата на хладилника. Ето и стъпките за приготвяне:
Стъпка 1 – основата: препоръчвам да накиснете фурмите за 10 минути в топла вода. По този начин ще омекнат и ще се смесят по-лесно с останалите съставки. Дали да ги белите? Правила съм и двата варианта: определено белените фурми са по-приятни в състава на основата. Освен това се белят много лесно, щом са накиснати. Смесете обелените фурми с кокосовото олио в блендер, пасирайте добре и добавете кокосовите стърготини и брашното от рожков. Оставете основата в камерата, докато приготвяте „чийз-а“.
Стъпка 2 – „чийз-а“: смесете кокосовата сметана и меда с миксер или на ръка. Добавете настърганата лимонова кора и люспите хранителна мая, като продължавате да разбърквате. Разтворете желатина в студена вода, докато набъбне, и го изсипете към сместа. Разбъркайте бързо. Изсипете „чийз-а“ върху основата и върнете обратно в камерата за 3 часа или за цяла нощ.
Стъпка 3 – топинга: смесете в малка тенджерка боровинките, меда и лимоновия сок. Разбъркайте и оставете на слаб огън за около 10 минути, без да позволявате на сместа да завира. Разтворете желатина в студена вода, докато набъбне, и веднага го изсипете при останалите продукти. Свалете топинга от котлона и го оставете добре да се охлади.
Стъпка 4 – поднасяне и декорация: извадете чийзкейка от камерата един час преди консумация и го оставете в хладилника. Покрийте с топинга и сервирайте.
АИП чийзкейк с боровинки (без печене)
Course: Десерти8
Порции50
minutes3
hours3
hours50
minutesАИП чийзкейк без печене със свежи боровинки, лимонов аромат и вкус на сладко сирене, неразличим от този на традиционния десерт.
Съставки
- За основата:
1 чаша кокосови стърготини
10 фурми без костилки
2 с.л. кокосово олио
1 с.л. брашно от рожков
- За “чийз-а”:
1 ½ консерва кокосова сметана
3 с.л. мед
Настъргана кора от 1 лимон
1 с.л. хранителна мая без глутен
¼ ч.ч. студена вода
1 с.л. желатин
- За топинга:
300 г боровинки
½ с.л. мед
1 с.л. лимонов сок
1 с.л. вода
1 ч.л. желатин
Приготвяне
- За да направите основата, накиснете фурмите за 10 минути в топла вода. Извадете ги и ги обелете. Сложете обелените фурми в блендер заедно с кокосовото олио и ги пасирайте. Добавете кокосовите стърготини и брашното от рожков и объркайте добре.
- Застелете правоъгълна тавичка с размер 15 х 30 см или квадратна тавичка с размер 20 х 20 см с хартия за печене. Изсипете сместа за основата и притиснете добре с лъжица. Оставете тавичката в камерата, докато приготвяте „чийз-а“.
- За „чийз-а“ смесете кокосовата сметана и меда и разбийте няколко минути с миксер или на ръка. Прибавете лимоновата кора и хранителната мая, като продължавате да разбърквате. Разтворете желатина в студена вода, докато набъбне, и го изсипете към сместа. Разбъркайте бързо. Изсипете „чийз-а“ върху основата и върнете обратно в камерата. Оставете десерта да стегне за 3 часа или цяла нощ.
- За топинга смесете в малка тенджерка боровинките, меда и лимоновия сок. Разбъркайте и оставете на слаб огън за около 10 минути, без сместа да завира. Разтворете желатина в студена вода, докато набъбне, и веднага го изсипете в тенджерката. Свалете от котлона и оставете добре да се охлади.
- Извадете чийзкейка от камерата един час преди консумация и го оставете в хладилника. Извадете го от хартията за печене и го нарежете на квадрати. Покрийте с топинга и сервирайте.
Имам въпрос за тази рецепта, за кокосовата сметана. Цялата консерва ли се използва, или само гъстата част отгоре? Или бъркам продукта 🤔
Здравейте, използвайте само гъстата горна част от кен и половина кокосово мляко. Това е кокосовата сметана, да, правилно сте се ориентирали 🙂 Ще се радвам после да споделите резултата.
Здравейте,вместо желатин може ли да се използва агар-агар?
Здравейте, Светла, да, можете да използвате агар – ефектът ще е същият. Просто следвайте инструкциите на опаковката.
Здравейте, има кенчета, които продават като кокосова сметана – ако ползваме тях, цялото кенче ли да ползваме и какво количество да употребим?
Здравейте, Ася, ако ползвате кенчета кокосова сметана, използвайте същото количество – 1 1/2 кенчета за такъв размер на формата. Можете да използвате и повече, ако решите да адаптирате рецептата за по-голяма форма.
Не разбирам защо не се получи 🙁 Чийзът стана изключително твърд, нищо общо с мекия крем на снимката, а изпълних всички стъпки дословно.
Здравейте, Ася, наистина не знам какво би могло да се обърка. Възможно е количеството желатин да е дошло в повече, но не съм сигурна.