Продължете към съдържанието

Печено агнешко бутче с ментов сос

АИП, Палео

Това печено агнешко бутче е крехко, ароматно и лесно за приготвяне. Традиционна рецепта за Великден и пълноценна храна, която да споделите с приятели или семейството.

Печено агнешко бутче

Прясното агнешко месо от свободно пасящи животни е поставено високо в системата на Автоимунния Палео протокол заради съдържанието си на ценни хранителни вещества. То е пълноценен източник на белтъчини (съдържа всички 9 есенциални аминокиселини), а също отличен източник на минерали и витамини, сред които желязо, цинк, селен, мед, калий, фосфор, магнезий, манган, калций, всички витамини от В групата (особено В12), както и мастноразтворимите А, D, E и К.

Съдържанието на мазнини в агнешкото месо е високо – основно наситени и мононенаситени – общо около 15г в порция от 100 грама. Месото от хранени само с трева агнета съдържа приблизително 4 пъти повече Омега-3 в сравнение с това на животни, хранени със зърнени фуражи.

За разлика от свинското и пилешкото, които се отглеждат масово конвенционално, в България все още може по-лесно да се намери свободно отглеждано агнешко месо. Великден е чудесен повод да споделим това безценно от гледна точка на хранителния ни режим месо със семейството си. Комбинирано с подходяща зеленчукова гарнитура и свежа салата от зеленолистни, агнешкото е вкусна, здравословна и пълноценна храна, която е добре да имаме на масата си и по-често, ако възможностите ни го позволяват, и задължително през пролетта, когато е най-крехко.

Печено агнешко бутче

Не приготвям толкова често агнешко бутче, колкото би ми се искало, но опитът ми в кухнята ме е научил, че има два основни начина за печенето му във фурна.

Какви начини на приготвяне препоръчвам?

Първият начин е агнешкото бутче да се изпече на висока температура, без да се покрива. Пече се за кратко време директно върху решетката на фурната (около 1 час 30 минути – 1 час 45 минути, докато вътрешната му температура достигне 75 – 80 градуса). Приготвено по този начин, агнешкото бутче се зачервява добре отвън, а отвътре остава сочно и розово: по-скоро Medium, отколкото Well done. Този начин на приготвяне е по-подходящ за любителите на сочния телешки стек.

Вторият начин, който аз предпочитам и който е по-характерен за българската кухня, е агнешкото бутче да се изпече за по-дълго време и на по-ниска температура, добре запечатано с фолио, което да запази всички сокове на месото. Приготвено по този начин, агнешкото бутче става сочно и крехко, а месото му се отделя лесно от кокала. В тази рецепта показвам именно този начин на печене.

По-ароматните червени меса като агнешкото се комбинират добре със свежи зелени или цитрусови миризми, затова съчетавам това печено агнешко бутче с домашен ментов сос.

Печено агнешко бутче

Какви са продуктите за това печено агнешко бутче с ментов сос?

Агнешко бутче: най-добрият избор е прясно месо от местна ферма или от близки, които хранят животните с трева. Прясното месо от млади животни има сладникав аромат и е покрито с бяла лой, за разлика от това на по-възрастните животни, чиято мазнина е жълта.

Чесън: използвайте за овкусяване на месото преди изпичане.

Смес от ароматни подправки: джоджен, розмарин и мащерка. За по-добър аромат използвайте пресни билки. Алтернатива са сухите подправки, като винаги можете да комбинирате пресни с изсушени.

Зехтин Екстра Върджин: използвайте малко количество, за да залепнат подправките по месото и да образуват ароматната коричка.

Лимонов сок: добавям за допълнителен аромат и сочност на месото.

Сол и черен пипер: използвайте щедро количество хималайска розова сол, за да овкусите месото директно преди печенето. Добавете черен пипер, само ако сте го въвели успешно, не и в елиминационна фаза на АИП.

Гхи: прибавям гхи към месото по време на печенето, за да остане повърхността му сочна и да не се изсуши. Ако не сте въвели гхи, можете да използвате зехтин или да поливате месото със соса от печенето.

За ментовия сос: пригответе от прясна мента, зехтин, лимонов сок, сол и малко количество мед.

Печено агнешко бутче

Как да приготвите това печено агнешко бутче с ментов сос?

Започнете с подготовката на агнешкото бутче. Поставете го в голяма тава и го почистете от излишната мазнина, като изрежете местата, покрити видимо с много лой. Аз не махам почти никаква мазнина, особено ако животното е младо.

Обелете и нарежете скилидките чесън на половинки. С остър нож направете множество малки прорези в бутчето и поставете по половин скилидка във всеки от тях. Покрийте съда с фолио за свежо съхранение и го оставете в хладилника за няколко часа, най-добре за цяла нощ.

На следващия ден извадете агнешкото бутче от хладилника 30 – 40 минути преди печенето, за да се темперира.

Подгответе в малка купичка подправките. Смесете накълцания пресен джоджен, розмарина, мащерката, солта и черния пипер. В друга купичка смесете зехтина с лимоновия сок. Намажете агнешкото бутче със сместа от зехтин и лимон и го натрийте добре от всички страни със сухата смес.

Подготовка

Как да изпечете това агнешко бутче?

Загрейте фурната на 180 градуса. Застелете голяма тава за печене с хартия и поставете бутчето върху нея. Намажете повърхността на бутчето с гхи. Изсипете водата в тавата. Покрийте я с хартия за печене и я запечатайте добре с алуминиево фолио.

Печете бутчето 1 час на 180 градуса. След това намалете температурата на 160 градуса и печете още 1 час. Отстранете фолиото и печете още 30 минути, като периодично намазвате повърхността на бутчето с гхи или зехтин. След общо време за печене около 2 часа и половина месото би трябвало да е сочно и лесно да можете да го разкъсате с вилица. Ако бутчето е по-голямо, увеличете времето за печене, като за 500 г тегло предвидите около 30 минути.

Извадете готовото бутче от фурната. Важно е да оставите месото поне 30 минути, без да го режете. По този начин соковете ще се задържат в него и месото ще остане сочно. Покрийте го с алуминиевото фолио, без да го притискате, и го оставете настрана.

Междувременно пригответе ментовия сос. Смесете в купата на блендера листата мента, зехтина, лимоновия сок, солта и меда. Блендирайте за кратко, за да се получи хомогенна смес.

Печено агнешко бутче порция

Поднесете агнешкото бутче топло с ментовия сос и любимата ви зеленчукова гарнитура или с печени сладки картофи, аспержи и зелена салата. Най-вкусно е топло, но агнешкото месо е вкусно и студено на следващия ден, ако случайно ви е останало 🙂

Разгледайте останалите специални рецепти за празника тук:

АИП и Палео рецепти за Великден

Печено агнешко бутче с ментов сос

Recipe by Light side of the foodCourse: АИП, Основни ястия
Порции

8

Порции
Време за подготовка

15

minutes
Време за печене

2

hours 

30

minutes
Време за овкусяване

8

часа
Време след печене

30

минути
Общо време

2

hours 

45

minutes

Това печено агнешко бутче е крехко, ароматно и лесно за приготвяне. Традиционна рецепта за Великден и пълноценна храна, която да споделите с приятели или семейството.

Съставки

  • 1 агнешко бутче около 2,5 кг

  • 5 – 6 скилидки чесън

  • 2 с.л. зехтин + допълнително за намазване

  • 2 с.л. накълцан пресен джоджен (2 ч.л. сух)

  • 1 с.л. накълцан пресен розмарин (2 ч.л. сух)

  • 1 ч.л. суха мащерка

  • 1 с.л. хималайска розова сол

  • 1 ч.л. черен пипер (не използвайте в елиминационна фаза на АИП)

  • Сок от ½ лимон

  • 5 – 6 с.л. гхи (за елиминационна фаза на АИП заменете със зехтин)

  • ½ чаша вода

  • За ментовия сос:
  • ½ връзка мента (20г)

  • 4 с.л. зехтин

  • 2 с.л. лимонов сок

  • ½ ч.л. сол

  • ½ ч.л. мед

Приготвяне

  • Поставете бутчето в голяма тава и го почистете от излишната мазнина. С остър нож направете малки прорези в бутчето и поставете по половин скилидка чесън в тях. Покрийте съда с фолио и го оставете в хладилника за цяла нощ.
  • На следващия ден извадете агнешкото бутче 40 минути преди печенето, за да се темперира.
  • Смесете в купичка накълцания пресен джоджен, розмарина, мащерката, солта и черния пипер. В друга купичка смесете зехтина с лимоновия сок.
  • Намажете агнешкото бутче със сместа от зехтин и лимон и го натрийте добре от всички страни със сухата смес.
  • Загрейте фурната на 180 градуса. Застелете голяма тава за печене с хартия и поставете бутчето върху нея. Намажете повърхността на бутчето с 2 с.л. гхи. Изсипете водата в тавата. Покрийте я с хартия за печене и я запечатайте с алуминиево фолио.
  • Печете бутчето 1 час на 180 градуса. След това намалете температурата на 160 градуса и печете още 1 час. Отстранете фолиото и хартията и печете още 30 минути, като периодично намазвате повърхността на бутчето с гхи или зехтин.
  • Извадете готовото бутче от фурната. Покрийте го хлабаво с алуминиевото фолио и го оставете да почине 30 минути.
  • За ментовия сос смесете в купата на блендера листата мента, зехтина, лимоновия сок, солта и меда. Блендирайте за кратко, за да се получи хомогенна смес.
  • Поднесете агнешкото бутче с ментов сос и гарнитура от печени сладки картофи, аспержи и зелена салата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial