Продължете към съдържанието

АИП домашен хляб

АИП, Палео, без глутен, без яйца, без ядки

Този АИП домашен хляб под формата на земелки или багета е идеален за закуска и като добавка към супа или салата. Приготвя се без брашно и яйца и е напълно съвместим с Автоимунния протокол.

АИП домашен хляб

Отдавна искам да направя АИП домашен хляб, който да е вкусен, да става бързо и да не изисква много различни специални съставки. Този АИП хляб е точно такъв. Приготвя се само с кокосово брашно и нишесте от тапиока, които вече се продават във всички здравословни магазини.

Не изисква месене или чакане, а единственото по-сложно нещо е „желатиновото яйце“, което не е нищо повече от набъбване и разтваряне на желатин във вода. Добавеното кокосово мляко прави вкуса на този АИП хляб млечно-мек като на домашни земелки, а желатинът споява останалите му съставки.

Този хляб е хрупкав отвън, но отвътре остава леко влажен. Това е една от основните разлики при печенето на хляб с бяло брашно и на такъв с алтернативни брашна от кореноплодни.

Вкусен е и току що изваден от фурната, но аз го предпочитам леко препечен преди консумация. Намазан с гхи или кокосово масло е идеален за закуска или добавка към супа или салата, а вкусът му е неразличим от този на традиционния препечен хляб.

АИП хлебчета

Кои са съставките за този АИП домашен хляб?

Кокосово брашно: придава структура на хляба. Освен това е силно хигроскопично, така че само лъжица допълнително помага да се абсорбира течността при приготвянето му, ако е необходимо.

Нишесте от тапиока: то е преобладаващата съставка в този хляб, отговорна за неговата еластичност.

Кокосово мляко: придава мекота и лека сладост на вкуса, като също действа спояващо.

Зехтин: добавя много лек маслинов аромат и подпомага консистенцията. Можете да го замените с разтопено кокосово масло или масло от авокадо.

„Желатиново яйце“: често срещана съставка в АИП рецепти за печива, които не съдържат яйца. Приготвя се много лесно от желатин (свински или телешки, най-добре от свободно отгледани животни) и вода. Освен че споява съставките в тази рецепта, желатинът е от препоръчваните АИП храни, съдържащи глицин – като колаген и костен бульон.

Сода за хляб: използвайте малко количество като набухвател. Не е необходимо да добавяте оцет: кокосовото мляко в комбинация със содата подпомагат надигането.

Сол: добавете достатъчно количество хималайска или морска сол за вкус. Можете и да поръсите хляба преди печенето с едра морска сол.

Добавки за допълнителен вкус: можете да използвате чесън на прах, риган, мащерка, ситно нарязани маслини или други АИП добавки, каквито харесвате. В моята рецепта няма.

АИП домашен хляб

Как да приготвите този АИП домашен хляб?

Този АИП домашен хляб е бърз и лесен и се приготвя за по-малко от 30 минути.

Започнете със смесването в голяма купа на сухите съставки: кокосовото брашно, нишестето от тапиока, содата и солта. Разбъркайте добре. В друга купа смесете зехтина с кокосовото мляко.

Изсипете течните съставки при сухите и разбъркайте. Първо ще използвате лъжица, но после ще е най-лесно нежно да объркате тестото с ръце. Ако тестото е много ронливо, добавете още малко кокосово мляко. Ако пък стане твърде течно, компенсирайте с лъжица кокосово брашно. Аз давам точните мерки, които съм използвала, но е възможно те да са малко по-различни от пропорциите при вас. Важното е да получите хомогенна смес.

Накрая пригответе „желатиновото яйце“. Добавете желатина към водата и го изчакайте да набъбне 1 – 2 минути. Загрейте слабо сместа, докато желатинът се разтвори напълно, и го прибавете към тестото. Разбъркайте финално.

От тези съставки можете да оформите осем хлебчета или две багети. Аз направих четири кръгли земелки и една багета. Използвайте нож, за да прорежете повърхността им, което ще допринесе за по-равномерното им изпичане.

Преди печене

Поставете хляба на средната скара в предварително загрята на 180 градуса фурна и го изпечете върху хартия за печене 20 минути, докато порозовее.

Оставете го да изстине 10 минути. Можете да хапвате този АИП домашен хляб топъл или да го замразите, нарязан на филийки. За най-добър вкус извадете хляба от фризера един час преди консумация и го препечете. Сервирайте с кокосово масло или гхи (ако сте го въвели успешно) и с любимите си добавки.

АИП домашен хляб

Recipe by Light side of the foodCourse: АИП, ПечиваDifficulty: Лесна
Порции

8

хлебчета
Време за подготовка

8

minutes
Време за печене

20

minutes
Общо време

28

minutes

Този АИП домашен хляб под формата на земелки или багета е идеален за закуска и като добавка към супа или салата. Приготвя се без брашно и яйца и е напълно съвместим с Автоимунния протокол.

Съставки

  • ½ чаша (60 г) кокосово брашно

  • 1 ½ чаша (160 г) нишесте от тапиока

  • 120 мл кокосово мляко

  • 75 мл зехтин

  • ½ ч.л. сода

  • ½ ч.л. розова хималайска сол

  • 1 ½ с.л. желатин

  • ¼ чаша вода

Приготвяне

  • Загрейте фурната на 180 градуса. Застелете тава с хартия за печене.
  • В голяма купа смесете сухите съставки: кокосовото брашно, нишестето от тапиока, содата и солта. В друга купа смесете зехтина и кокосовото мляко.
  • Изсипете течните съставки при сухите и разбъркайте – първо с лъжица, а после – с ръце, докато получите хомогенна смес. При необходимост добавете още кокосово мляко.
  • За да приготвите желатиновото яйце, добавете желатина към водата и го изчакайте да набъбне 1 – 2 минути. Загрейте сместа, докато желатинът се разтвори напълно, и го добавете към тестото.
  • Оформете от тестото хлебчета или багети. С помощта на нож направете прорези по повърхността им. Поставете ги в тавата на средната скара в предварително загрята фурна и ги изпечете 20 минути, докато порозовеят.
  • Охладете хлебчетата 10 минути и сервирайте.

10 коментара за “АИП домашен хляб”

  1. Здравейте!
    Благодаря за рецептата, надявам се да я пробвам скоро.
    Какъв желатин препоръчвате, тъй като намирам био желатин, натурален телешки, както и обикновения желатин (който не вярвам да е от пасищни животни :)?

    1. Здравейте, Милица,
      Радвам се, че рецептата Ви харесва. Можете да използвате натурален телешки желатин. Със свински също ще се получи, ако намерите от пасищни животни. Бих препоръчала желатина на Great Lakes като един от най-добрите на пазара. Но и с друг рецептата ще се получи 🙂

  2. Здравейте, хубава рецепта, сега ги вадя от фурната.
    Нещо изключително важно сте пропуснали обаче, в 100 гр нишесте от тапиока има…. 88 грама (!) въглехидрати (!!), които, както знаем, се разграждат в организма до чиста захар (!!!), особено при отсъствието на фибри в продукта. Добавите въглехидратите и в кокосовото брашно и ….май-май продуктът е далеко от елиминационната фаза.
    Не случайно, Маниоката (от коренът му се извлича тапиоката) е третият по големина хранителен източник на въглехидрати в тропиците (след ориза и захарната тръстика), затова го наричат още и “хлябът на тропиците”.

    Най-големият производител е Нигерия, а най-голям износ на изсушена маниока осъществява Тайланд.

    Тъй че – с разум и внимателно!

    1. Здравейте, Стен, благодаря Ви за коментара и полезната информация. Да, действително, така е, продуктите, приготвени с касава и/или тапиока (и двете съставки се добиват от маниока), са високовъглехидратни. Но печивата и сладките лакомства не са основата на Автоимунния Палео протокол. Включваме ги понякога за разнообразяване на основното хранене и (най-вече) при повод. Успех на Вас с рецептите и бъдете зздрав!

  3. Привет, днес пробвах да направя тези питки. Спазих точно грамажа на всичко. Вкуса е нов за мен,допада ми, но така ли жилавки трябва да са от вътре като истинат? Докато бяха топлички не бяха така. Имате ли друга снимка, на която може да се види как трябва да са отвътре?

    1. Здравейте, Зори, нямам точно такава снимка, но да, хлебчета стои леко влажно и жилаво, като се среже. Това е заради желатина и тапиоката, които действат слепващо (тъй като няма глутен), но не дават възможност на хляба да стане истински пухкав като традиционен хляб от брашно. Аз затова ги предпочитам нарязани на филийки и препечени. Другото, което препоръчвам, е да пробвате рецептата за тази постна содена питка – тя е без желатин и е по-пухкава.

  4. Благодаря сърдечно за рецептата! 🙂 Това е първото нещо, което ми заприлича на хляб, откакто съм на АИ режим.
    Ако може да си позволя страничен въпрос: Бихте ли ми препоръчали протеин, който да ползвам, освен грахов, търся телешки, но по фитнес магазините са пълни с всякакви боклуци (сукролаза, гуми…)?
    Благодаря предварително!

    1. Здравейте, Силвана, радвам се, че харесвате рецептата. Не е истински хляб, разбира се, но доста прилича 😉 По отношение на протеина – не съм ползвала такъв на прах, но понякога добавям колаген на прах към някои рецепти. Колаган бих могла да препоръчам този на Great Lakes или колагена на Real food от техния сайт: https://realfood.bg/product/hidroliziran-kolagen-realfood

  5. Жана Найденова

    Здравейте,може ли да се замени желатина с агар – агар и колко би трябвало да е количеството?

    1. Здравейте, не съм тествала рецептата с агар. Идеята на желатина е да действа спояващо на останалите съставки, тъй като в рецептата няма глутен и яйца. Би трябвало и със същото количество агар да се получи. Моля споделете резултата, ако изпълните рецептата по този начин.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial