Има ли храна, от която да чувствате моментално подобрение?
За себе си съм открила няколко, но една със сигурност е тази – костен бульон.
Бульонът от пасищни животни е съществена част от храненето по АИП заради многобройните си ползи за храносмилателната система и имунната функция. Включването му в новия ви хранителен режим е една от първите стъпки със съществено значение за здравето ни.
Защо костният бульон е супер храна?
Костният бульон е изключително ценен източник на колаген. Колагенът е най-разпространеният протеин в нашето тяло и нашият доминиращ структурен протеин, участващ в изграждането на съединителната тъкан, кости, хрущяли, връзки, сухожилия и кожа, както и в мускулите, кръвоносните съдове, роговиците и зъбите.
Две аминокиселини в костния бульон – глицин и пролин – са ключови компоненти на човешката съединителна тъкан. Приемането им е от съществено значение по време на оздравителния процес. Ето как действат те накратко:
- Заздравяват чревната бариера и помагат да се избавим от така наречените “пропускливи черва”;
- Подобряват състоянието на чревния микробиом и подкрепят равновесието на бактериите;
- Действат противовъзпалително и по този начин модулират имунната ни система.
Колко костен бульон да пием?
Многобройни проучвания доказват, че консумацията на 10 – 15 грама колагенов протеин дневно е достатъчна да подобри различни здравословни състояния. Това е еквивалент на ½ до 1 чаша висококачествен костен бульон дневно.
Как да приготвяме костен бульон у дома?
За да приготвите висококачествен пълноценен костен бульон в домашни условия, следвайте тези стъпки, препоръчвани от д-р Сара Балънтайн в сайта thepaleomom.com.
- Използвайте кости и хрущяли от свободно пасящи животни (телешки, агнешки, пилешки, риба);
- Костите може да са сурови или предварително запечени. Последните добавят повече вкус;
- Поставете костите в тенджера, покрийте ги с вода и оставете водата да кипне. Сложете капак на тенджерата и оставете да ври;
- За да усвоите всички ценни вещества от костите, можете да добавете няколко лъжици ябълков оцет;
- Варете на бавен огън от 8 до 48 часа, като разбърквате на всеки 4 – 6 часа и добавяте вода, ако е необходимо;
- Ако използвате тенджера под налягане, разделете времето за варене на 4. 6 часа са достатъчни вместо 24!
Какво е оптималното време за варене?
- За рибен бульон: 4 часа
- За пилешки бульон: 24 часа
- За телешки бульон: 48 часа
- Накрая на варенето можете да прибавите зеленчуци (моркови, целина, лук, чесън) и подправки (сол, дафинов лист).
- Прецедете бульона и го насипете в буркани. Една част можете да замразите, а друга да съхранявате в хладилника.
- !Важно: когато приготвяте дълго време костен бульон в обикновена тенджера (не под налягане), мазнината на повърхността се окислява. Затова е важно да отстраните мазнината. Най-лесният начин за това е да охладите бульона в хладилника и да изгребете втърдената или полутвърда мазнина от повърхността.
- Добавете сол, лимонов сок и зелени подправки и го пийте като сутрин като топла напитка или го добавете към супи или задушени ястия.
Има ли алтернатива, ако нямате време да варите костен бульон?
Да, на пазара се предлагат различни марки костен бульон от пасищни животни, приготвени само от кости и филтрирана вода. Все пак преглеждайте етикетите за непозволени съставки като черен пипер.
Друга добра алтернатива е телешкият колаген на прах. Не винаги обаче колагеновите добавки са най-качественото решение заради начина им на производство. И тук е важно да се насочите към марка с възможно най-високо качество, предлагаща колаген, добит от пасищни животни.
Ако сега стартирате с Автоимунния Палео протокол, важно е да се подготвите предварително, като се запасите с полезни продукти с високо съдържание на ценни хранителни вещества. Костният бульон е една от супер храните, на които ще разчитате през следващите месеци. Прочетете кои са останалите в поста Топ 10 храни, с които да заредите кухнята.