Палео, без глутен, без мая, без рафинирана захар
Тези великденски кифлички са здравословно решение, ако спазвате Палео режим без глутен и млечни продукти или сте преминали реинтродукция на ядки и яйца след АИП. Приготвят се лесно с бадемово брашно и не съдържат мая и рафинирана захар.
Понякога изпитвам истинско удовлетворение от работата си по този блог. Макар да имам още доста неосъществени идеи, опитът ми с така наречените Палео брашна нараства. Комбинацията им в различни пропорции и всяка успешна рецепта носят все повече вкус и удоволствие. Особено в навечерието на празник като Великден.
Споделяла съм и по-рано, преди три години започнах елиминационната АИП фаза точно преди Великден. Тогава не подозирах за възможността да приготвям печива и мина доста време, преди да се осмеля да направя нещо като великденски козунак. Признавам, че приготвянето на истински козунак или кифлички „на конци“ с което и да е Палео брашно е невъзможно. Но все пак днес пред мен има много повече вкусни решения, които съм щастлива да споделям. Ако тепърва “прохождате” в приготвянето на алтернативни тестени изделия, може би ще ви е интересна статята Как да печем тестени изделия с АИП.
Ароматът, който изпълва кухнята, докато тези великденски кифлички се пекат, е невероятен 🙂 Опитах ги с два варианта за пълнеж: по-традиционен – с орехи, кокосова захар и канела, и малко по-различен: с лешников тахан, канела и мед. Изберете този, който ви допада повече, или опитайте кифличките с домашно сладко или шипков мармалад без захар.
Какви са съставките за тези великденски кифлички?
Смес от три безглутенови брашна: бадемово брашно, нишесте от тапиока и кокосово брашно
Бакпулвер без глутен
Щипка хималайска сол за баланс на вкуса
Екстракт от ванилия за сладък аромат
Яйца от свободни кокошки
Гхи (пречистено масло с над 99% съдържание на мазнини) или кокосово масло
Мед
Настъргана цитрусова кора – от био лимон или готова от пакетче (намирам в DM)
Какво да използвате за пълнеж на тези великденски кифлички?
За вариант 1
Първият вариант на пълнеж, който използвах, съдържа натрошени орехи, кокосова захар и канела. Това за мен е най-традиционният и любим пълнеж за козунак и великденски кифлички.
За вариант 2
Експериментирах с още един пълнеж – от лешников тахан, канела и мед. Можете да използвате всеки друг ядков тахан, като в зависимост от предпочитанията си дори не е задължително да го подслаждате.
Как да приготвите тези великденски кифлички?
Пригответе тестото.
Смесете в купа сухите съставки – бадемовото брашно, нишестето от тапиока, кокосовото брашно, бакпулвера и солта. Разбъркайте добре.
В друга купа смесете течните съставки. Разбийте добре яйцата. Добавете ванилията, течния мед и разтопеното гхи. Прибавете настърганата кора от лимон.
Изсипете течните съставки към сухите и смесете до получаване на меко маслено тесто.
Охладете тестото.
За да разточите лесно тестото и да успеете да оформите кифличките, препоръчвам да го оставите във фризера да стегне за 20 минути. Междувременно включете фурната да загрява на 170 градуса.
Пригответе пълнежа.
Смесете съставките за пълнежа – натрошените орехи, канелата и кокосовата захар при вариант 1 или тахана с канелата и меда при вариант 2.
Оформете кифличките.
Набрашнете плота с нишесте от тапиока. Разточете тестото в максимално правилна правоъгълна форма. Нарежете го на триъгълници.
Върху късата страна на всеки триъгълник поставете от пълнежа – не повече от една чаена лъжичка. Не слагайте много пълнеж, защото ще ви бъде по-трудно да оформите кифличките след това. Започнете да навивате всеки триъгълник от късата страна, докато оформите кифличка.
Изпечете кифличките.
Наредете кифличките върху тава, покрита с хартия за печене. Можете да ги намажете допълнително с жълтък и да ги наръсите с кокосова захар или да пропуснете жълтъка.
Изпечете кифличките 15 минути. Наблюдавайте ги по време на печенето. Може да се наложи да ги покриете с хартия, за да не изгорят.
Сервирайте.
Оставете кифличките на стайна температура десетина минути. По желание може да ги наръсите с кокосово брашно за ефект „пудра захар“. Безкрайно вкусни са както топли, така и изстинали. Можете да ги направите през седмицата и да ги съхранявате до Великден в затворена кутия до 5 дни.
Enjoy 🙂
Вижте останалите великденски АИП и Палео рецепти тук.
Великденски кифлички
Course: Палео, ПечиваDifficulty: Лесна16
кифлички45
minutes15
minutes1
hourТези великденски кифлички са здравословно решение, ако спазвате Палео режим без глутен и млечни продукти или сте преминали реинтродукция на ядки и яйца след АИП. Приготвят се лесно с бадемово брашно и не съдържат мая и рафинирана захар.
Съставки
200 г бадемово брашно
100 г нишесте от тапиока
50 г кокосово брашно + допълнително за ефект „пудра захар“
1 ч.л. бакпулвер
¼ ч.л. сол
1 ч.л. екстракт от ванилия
2 яйца размер L (от свободни кокошки)
1/3 чаша (80 мл) разтопено гхи
1/3 чаша (80 мл) течен мед
1 ч.л. настъргана кора от лимон
- За пълнежа (вариант 1):
½ чаша натрошени орехи
2 с.л. кокосова захар
1 ч.л. канела
- За пълнежа (вариант 2):
2 с.л. тахан по избор
1 с.л. мед
1 ч.л. канела
Приготвяне
- Смесете в купа бадемовото брашно, нишестето от тапиока, кокосовото брашно, бакпулвера и солта.
- Разбийте яйцата. Добавете ванилията, меда, разтопеното гхи и настърганата кора от лимон.
- Смесете течните съставки със сухите и оформете меко маслено тесто. Оставете го във фризера за 20 минути.
- Включете фурната да загрява на 170 градуса. Смесете съставките за пълнежа.
- Набрашнете плота с нишесте от тапиока. Разточете тестото в правоъгълна форма и го нарежете на триъгълници. Поставете по 1 ч.л. от пълнежа върху късата страна на всеки триъгълник. Оформете кифлички и ги поръсете с кокосова захар.
- Изпечете кифличките 15 минути, като ги покриете с хартия, за да не изгорят.
- Наръсете с кокосово брашно за ефект „пудра захар“ и сервирайте.