Продължете към съдържанието

Чийзкейк барчета с дулсе де лече

АИП, Палео, без печене, без глутен, без млечни, без рафинирана захар

Тези чийзкейк барчета с дулсе де лече са неустоимо лепкави и кремообразни. Имат хрупкава „шоколадова“ основа и богат „чийз“ крем с млечно-карамелен вкус. Палео рецепта без печене, съвместима с АИП.

Чийзкейк барчета с дулсе де лече

В любимия ми Pinterest или в Instagram често попадам на снимки на барчета с карамел или дулсе де лече – толкова апетитни, че неведнъж ми се е искало да ги опитам. И понеже от няколко седмици ми се върти идея за нов чийзкейк, в тези чийзкейк барчета с дулсе де лече комбинирах няколко вкуса и текстури.

Тези чийзкейк барчета с дулсе де лече се приготвят без печене и са напълно съвместими с АИП. За основа на така наречения „чийз“ крем използвах една от най-харесваните ми рецепти за чийзкейк с боровинки. Допълних вкуса с лепкав крем дулсе де лече, приготвен от кокосово мляко и кокосова захар. Дулсе де лече не само добавя сладост към „чийз“ крема, но и допълва вкуса и визията като топинг.

Чийзкейк барчета с дулсе де лече

Както винаги, напомням, че в елиминационна фаза на АИП десертите са оставени само за специални случаи. Вярвам, че в сладкия месец февруари ще намерите повод за тях. Насладете им се, без да прекалявате с количеството. Остатъка можете да замразите за срок до 3 месеца. Ако предпочитате, пригответе чийзкейка във форма за торта и споделете с приятели.

Какво е дулсе де лече?

Дулсе де лече е един от класическите латиноамерикански десерти, приготвян традиционно чрез варене на прясно мляко и захар. Останалите съставки са бакпулвер и най-често ванилия. Чрез продължителното им варене се получава сладък и пухкав плътен сос с карамелен вкус и цвят.

Дулсе де лече

Най-често дулсе де лече се използва за намазване върху мъфини или палачинки, но може да бъде и съставка за пайове или торти, кафе или сладолед. Не по-малко вкусен е като топъл или студен крем, поднесен с хрупкави бисквити за топене. Силно напомня на карамел, но разликата е, че карамел се приготвя със захар и вода, а дулсе де лече – със захар и мляко.

Вариантът, който аз ви предлагам, се приготвя с няколко прости съставки – кокосово мляко, нерафинирана кокосова захар, ванилия, щипка сол и съвсем малко количество нишесте от тапиока, което служи за сгъстяване. Тази версия на дулсе де лече е без глутен, без млечни продукти, АИП, Палео и веган.

Чийзкейк барчета с дулсе де лече

Какви са съставките за тези чийзкейк барчета с дулсе де лече?

Тези чийзкейк барчета с дулсе де лече се приготвят с няколко основни продукта, комбинирани по различен начин в основата, „чийз“ крема и заливката от дулсе де лече.

Кокосова сметана, кокосов тахан и кокосово масло: необходими са 2 кена кокосова сметана – по един за дулсе де лече и за „чийз“ крема. Използвайте консерви с добре охладено кокосово мляко и изгребете само твърдата горна част, за да отделите сметаната. Останалата в кеновете кокосова вода запазете за смути, супа или кокосова напитка.

Кокосовият тахан придава плътност на „чийз“ крема. Ще го намерите в здравословните магазини и под името кокосов крем или кокосова паста.

Малко количество разтопено кокосово масло е необходимо за оформяне на основата.

Кокосова захар и фурми: в тази рецепта използвам два подсладителя. За да приготвя максимално автентично дулсе де лече, включвам в рецептата нерафинирана кокосова захар. Използвам този подсладител по изключение, защото наистина рядко приготвям десерти, в които захарта е съществена част от рецептата. Не съм опитвала да приготвя дулсе де лече с мед или с кленов сироп и не мога да дам препоръка.

Фурмите подслаждат основата и действат спояващо на останалите съставки. Използвам фурми сорт Меджул, които са големи, меки и месести.

Кокосово брашно, брашно от тигрови ядки и брашно от рожков: тези чийзкейк барчета са без печене и за оформяне на основата използвам микс от три АИП брашна. Можете да я изпълните само с кокосово брашно, да я допълните с кокосови стърготини за по-груба текстура или да замените частично или изцяло с бадемово брашно, ако сте въвели обратно ядки в менюто си. Брашното от рожков замества какаото. Заменете с натурално какао, ако вече го консумирате.

Хранителна мая: това е важна съставка при приготвянето на чийзкейк без мляко, защото придава специфичния аромат на сирене, който очакваме от такъв десерт. Освен това е супер богата на витамини от В групата.

Желатин: необходим ни е за втърдяване на „чийз“ крема.

Ванилия: за приятен сладък аромат на дулсе де лече.

Нишесте от тапиока: сгъстява дулсе де лече и прави текстурата му перфектна.

Морска сол: за разгръщане на млечно-карамеления вкус.

Чийзкейк барчета с дулсе де лече

Как да приготвите дулсе де лече?

Приготвянето на тези чийзкейк барчета с дулсе де лече е лесно и бързо, ако разполагате под ръка с всички необходими съставки. Можете да направите дулсе де лече предварително и да го съхранявате в стъклен буркан в хладилника до 5 дни. Няма да използвате цялото количество в рецептата, така че остатъка можете да включите в друг десерт, да го хапнете като крем или да го замразите до 1 месец.

Пригответе дулсе де лече.

Смесете в тенджерка на котлона кокосовата сметана, кокосовата захар, солта и ванилията. Започнете да бъркате с бъркалка за яйца. Добавете нишестето от тапиока, като продължавате да бъркате.

Когато сместа започне да ври, разбъркайте енергично и намалете температурата на най-ниска степен (при мен 4 от 9). Оставете сместа да къкри около 35 минути, като периодично разбърквате, докато се сгъсти.

Оставете дулсе де лече да се охлади. Остатъка прехвърлете в буркан и оставете в хладилника.

Чийзкейк барчета с дулсе де лече

Как да приготвите тези чийзкейк барчета с дулсе де лече?

Пригответе основата.

Накиснете фурмите за 10 минути в хладка вода, за да ги обелите по-лесно. Не забравяйте да отстраните костилките.

Поставете ги в блендер заедно с кокосовото масло и ги пасирайте – ще получите лепкава паста. Добавете кокосовото брашно, брашното от тигрови ядки, рожкова и солта. Объркайте до хомогенност. Изсипете основата в застлана с хартия тавичка или във форма за торта с падащ борд. Оставете я в хладилника.

Пригответе „чийз“ крема.

Използвах миксер, за да смеся всички съставки до възможно най-гладък крем, но можете да го направите и на ръка. Започнете да разбивате, като последователно добавяте кокосовата сметана, кокосовия тахан, лимоновия сок, хранителната мая и солта.

Сега е моментът да добавите дулсе де лече. „Чийз“ кремът няма друг подсладител, затова не го пропускайте. Разбъркайте добре.

Последната стъпка е добавянето на желатина. Изсипете го във водата и го оставете да набъбне. Затоплете го на котлона, докато се разтвори напълно, като разбърквате. Добавете го бързо към крема.

Охладете много добре.

Извадете основата от хладилника, залейте я с „чийз“ крема и върнете десерта обратно в хладилника. Оставете го поне за 3 часа или за цяла нощ.

Покрийте с дулсе се лече.

Извадете чийзкейка от хладилника и го покрийте с дулсе де лече. Можете да го намажете плътно или да използвате тънко дървено шишче, за да го покриете с фина мрежа от млечния карамел.

Сервирайте.

Нарежете чийзкейка с остър нож на малки квадратни или правоъгълни барчета. Сервирайте чийзкейк барчетата добре охладени. Можете да ги държите до 3 дни в хладилник, но аз препоръчвам да ги съхранявате на сигурно място във фризера до 2 месеца и да изваждате колкото е необходимо. Чудесни са и леко замръзнали 🙂

Ако търсите идеи за други Палео десерти без печене, вижте и тези рецепти:

Чийзкейк с боровинки (АИП, Палео)

Шоколадов пай без печене (Палео, лесен за адаптиране към АИП)

Чийзкейк барчета с дулсе де лече

Recipe by Light side of the foodCourse: АИП, ДесертиDifficulty: Лесна
Порции

15

барчета
Време за приготвяне

50

minutes
Време за охлаждане

3

hours 
Общо време

3

hours 

50

minutes

Тези чийзкейк барчета с дулсе де лече са неустоимо лепкави и кремообразни. Имат хрупкава „шоколадова“ основа и богат „чийз“ крем с млечно-карамелен вкус. Палео рецепта без печене, съвместима с АИП.

Съставки

  • За дулсе де лече:
  • 1 кен кокосово мляко с висока масленост – само твърдата част

  • 90 г кокосова захар

  • ½ ч.л. екстракт от ванилия

  • ½ ч.л. сол

  • ½ ч.л. нишесте от тапиока

  • За основата:
  • ½ чаша (50 г) кокосово брашно

  • ½ чаша (50 г) брашно от тигрови ядки (бадемово брашно за Палео)

  • 12 фурми без костилка

  • 2 с.л. кокосово масло, разтопено

  • 2 с.л. брашно от рожков (какао за Палео)

  • Щипка сол

  • За „чийз“ крема:
  • 1 кен кокосово мляко с висока масленост – само твърдата част

  • ½ чаша кокосов тахан на стайна температура

  • 2 с.л. лимонов сок

  • 1 с.л. хранителна мая

  • 1/3 ч.л. сол

  • 2 с.л. дулсе де лече

  • 1 с.л. желатин в ¼ чаша вода

Приготвяне

  • За дулсе де лече смесете в тенджерка на котлона всички съставки и бъркайте с бъркалка за яйца.
  • Когато млякото заври, намалете температурата на най-ниска степен и оставете сместа да къкри около 35 минути, докато се сгъсти. Прехвърлете в буркан и оставете в хладилника.
  • За основата накиснете фурмите и ги обелете. Пасирайте ги заедно с кокосовото масло. Добавете кокосовото брашно, брашното от тигрови ядки, рожкова и солта. Объркайте до хомогенна паста. Изсипете сместа в застлана с хартия тавичка и я оставете в хладилника.
  • За „чийза“ смесете кокосовата сметана, кокосовия тахан, лимоновия сок, хранителната мая и солта. Добавете дулсе де лече и разбъркайте до хомогенност.
  • Изсипете желатина във водата и го оставете да набъбне. Затоплете го, докато се разтвори напълно, и го добавете към сместа.
  • Изсипете „чийза“ върху основата и върнете десерта обратно в хладилника. Оставете го поне за 3 часа или за цяла нощ.
  • Покрийте чийзкейка с дулсе де лече. Нарежете на квадратни или правоъгълни барчета и сервирайте.

Предложение за консумация

  • Можете да съхранявате тези чийзкейк барчета във фризера до 2 месеца. Извадете колкото е необходимо и ги оставете ги на стайна температура за 30 минути. Можете да ги хапнете и като лек сладоледен десерт 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial