АИП, Палео, без глутен, без ядки, без рафинирана захар, веган
Този АИП тиквеник е подходящо допълнение към трапезата за Бъдни вечер или Коледа, ако спазвате Автоимунния Палео протокол. Приготвя се с домашни кори от тапиока и само няколко съвместими съставки. Рецепта без глутен, без ядки и без рафинирана захар.
Предвид ограниченията на протокола единствената традиционна съставка в този десерт е тиквата. Този АИП тиквеник е сочен, а пълнежът му е богат и ароматен – тиква, канела, лимонена кора и кокос. Кокос? И да, вкусът не е напълно автентичен. Но ароматът на домашно изпечен тиквеник е може би това, което досега ви е липсвало.
Какви са съставките за този АИП тиквеник?
За корите
Нишесте от тапиока: това е най-важната съставка в този експериментален десерт и единствената, която позволява направата на тънки кори. За разлика от повечето останали рецепти тук нишестето от тапиока не се комбинира с други брашна.
Вода: използвам в комбинация с нишестето, за да приготвя сместа за корите.
Хималайска сол: добавям съвсем малко количество за по-добър вкус на корите.
За плънката
Тиква: използвайте сурова настъргана тиква, за предпочитане – цигулка. В тази конкретна рецепта – колкото е по-сочната тиквата, толкова по-добре.
Кокосова захар: това е Палео съставка с ограничено приложение при АИП, заради високото й съдържание на инулинови фибри. Количеството й в рецептата е минимално, но ако прецените, може да отпадне напълно. Ако тиквата е достатъчно сладка, подсладител не е нужен. Не съм опитвала да изпълня рецептата с мед или кленов сироп.
Стафиди: можете да добавите малко количество за по-богат вкус на тиквената плънка, но не е задължително.
Кокосов чипс: чудесно би било, ако сте въвели обратно орехи в менюто си. В противен случай препоръчвам да използвате натурален кокосов чипс, който предварително да запечете, за да получите по-хрупкава текстура.
Кокосово масло: използвайте разтопено кокосово масло или за Палео вариант заменете с гхи.
Канела: най-очакваният аромат в този нетрадиционен АИП тиквеник е канелата. За радост, съставката е напълно съвместима с протокола.
Как да приготвите този АИП тиквеник?
Пригответе корите.
За да приготвите наистина тънки кори, които да можете да навиете на руло, ви е нужен незалепващ тиган. Опитвала съм и всеки друг тиган просто не върши работа 🙁 В никакъв случай не го загрявайте много. При мен работи степен 6 от 9. Целта е да приготвите тънки кори, които лесно да можете да обърнете.
Разтопете кокосовото масло и смесете много добре всички съставки за корите. Получената смес трябва да е съвсем малко по-гъста от мляко. В предварително загретия тиган изсипете от сместа и бързо го завъртете, за да покриете дъното. Изпечете кората три минути и внимателно обърнете с помощта на шпатула. Печете още три минути и извадете кората. Продължете до изчерпване на сместа.
Подредете готовите кори върху хартия за печене, без да се докосват. Работете внимателно. В началото корите са доста лепкави и могат да залепнат една за друга.
Пригответе плънката.
Започнете, като леко запечете кокосовия чипс. 2 минути на горния реотан на фурната са достатъчни.
Разтопете кокосовото масло.
Настържете тиквата на едро. Смесете я с останалите съставки – кокосовата захар, запечения кокосов чипс, стафидите (ако използвате), разтопеното кокосово масло, лимонената кора и канелата.
Напълнете корите с плънката.
Започнете, като намажете много добре всяка кора от двете страни с кокосово масло. Изсипете по 2 – 3 с.л. от плънката върху всяка кора и я завийте на руло. Подредете получените рулца в малка тавичка, покрита с хартия за печене, и ги залейте с останалото кокосово масло.
Изпечете тиквеника.
Загрейте фурната на 180 градуса. Поставете тавата на средната скара и печете тиквеника 10 минути. Намалете температурата на 160 градуса и печете още 20 минути. Наблюдавайте тиквеника по време на печенето. Може да се наложи да го покриете с хартия отгоре. Тиквеникът е готов, когато има апетитен загар. Извадете го от фурната, напръскайте го леко с вода и го оставете, покрит с кърпа.
Сервирайте.
Изчакайте десерта да се охлади напълно, преди да го нарежете на парчета. Наръсете с кокосово брашно за ефект „пудра захар“ и сервирайте. Да ви е сладко 🙂
Ако харесвате десерти с тиква, вижте също:
Тиквен чийзкейк без печене (АИП)
АИП тиквеник
Course: АИП, ДесертиDifficulty: Умерено лесна4
порции40
minutes30
minutes1
hour10
minutesТози АИП тиквеник е подходящо допълнение към трапезата за Бъдни вечер или Коледа, ако спазвате Автоимунния Палео протокол. Приготвя се с домашни кори от тапиока и само няколко съвместими съставки. Рецепта без глутен, без ядки и без рафинирана захар.
Съставки
- За 4 бр кори:
100 г нишесте от тапиока
200 мл вода
1 с.л. разтопено кокосово масло
Щипка хималайска сол
- За плънката:
200 г тиква
2 с.л. кокосова захар
4 с.л. кокосов чипс
1 ч.л. канела
1 ч.л. настъргана био лимонена кора
2 с.л. разтопено кокосово масло
- Допълнително:
2 с.л. разтопено кокосово масло
1 с.л. кокосово брашно
Приготвяне
- Смесете всички съставки за корите. Загрейте незалепващ тиган на средна температура. Изсипете внимателно от сместа в тигана и изпечете всяка кора по 3 минути от всяка страна. Продължете до изчерпване на сместа. Подредете готовите кори върху хартия за печене, без да се докосват.
- Запечете чипса на горния реотан на фурната за 2 минути. Настържете тиквата. Добавете кокосовата захар, кокосовия чипс, стафидите, канелата, лимонената кора и кокосовото масло.
- Намажете много добре с разтопено кокосово масло всяка кора от двете страни.
- Изсипете по 2 – 3 с.л. от тиквената смес върху всяка кора и я навийте на руло. Подредете навитите кори една до друга в малка тава и ги залейте с останалото кокосово масло.
- Загрейте фурната на 180 градуса. Печете тиквеника 10 минути, намалете фурната на 160 градуса и печете още 20 минути до получаването на апетитен загар.
- Извадете тиквеника от фурната. Напръскайте го с вода и го покрийте с кърпа да омекне.
- Изчакайте десерта да се охлади напълно, преди да го нарежете на парчета. Наръсете с кокосово брашно за ефект „пудра захар“ и сервирайте.