Палео, без глутен, без млечни, без рафинирана захар
Това Палео Тирамису е с пухкав въздушен крем, с аромат на кафе, какао и ванилия и перфектно балансира автентичния италиански вкус с Палео храненето. За приготвянето му не се използват млечни продукти, бишкотите са без глутен, а захарта е кокосова.

За първи път опитах Тирамису преди доста години в един ресторант във Виена. Оттогава съм влюбена в този десерт. Както и в италианската кухня. Тирамису е изкусителен италиански сладкиш, а „Tira mi su’”в превод означава „дърпа ме, въздига ме нагоре“. Може би защото още с първата хапка усещаш едновременно лека, въздушна сладост и възбуждащ сетивата аромат. Оригиналната рецепта за Тирамису включва италиански бишкоти (Savoiardi), напоени с хубаво еспресо, в крем от меко италианско сирене Маскарпоне, много много пресни сурови жълтъци, разбити със захар и белтъци на сняг, и е с поръска от сурово какао.
Предвид съставките е невъзможно да консумираме Тирамису по време на елиминационната фаза на АИП. Всъщност аз бях толкова стриктна, че в този период не консумирах никакви десерти, освен лъжица мед от време на време. Започнах да импровизирам с печива и сладкиши, едва след като бях въвела успешно някои храни, и то в умерени количества. Ако и вие като мен вече хапвате от време на време яйца и бадемово брашно и си позволявате по някое парче шоколад или чаша кафе, това Палео Тирамису ще ви достави истинска наслада.

Кои са съставките за това Палео Тирамису?
Кокосова сметана
Кокосовата сметана е най-важната съставка, тъй като с нея се приготвя кремът и най-важният му елемент – Палео „маскарпонето“. Използвайте само твърдата горна част от консерва кокосово мляко с висока масленост, оставена в хладилника. Течността, която остава на дъното, запазете в хладилника: можете да я използвате, за да приготвите смути или друга рецепта.
Яйца
Използват се както за крема, така и за направа на бишкотите. Въпреки че в този вариант на рецепта за Тирамису яйцата минават през топлинна обработка, използвайте само много пресни яйца, за препоръчване от свободно отглеждани кокошки.
Кокосова захар
С нея са подсладени бишкотите и кремът. Кокосовата захар е продукт, приготвян от нектара от цветовете на кокосовата палма посредством изсушаване. Вижте повече за кокосовата захар и нейната употреба в Палео храненето тук. Имайте предвид, че десертът не е много сладък, защото съм лимитирала количествата кокосова захар. По ваша преценка можете да импровизирате. Захарта е важна съставка за структурата на бишкотите, така че не я замествайте с мед. Мед можете да използвате единствено при разбиване на кокосовата сметана в крема.
Бадемово брашно
Използвам го като основна съставка за направа на бишкотите. Бадемовото брашно е натурален продукт, използван изключително често в Палео кухнята. То не съдържа глутен и е прекрасна алтернатива на бялото брашно в множество рецепти. Бадемовото брашно е с ниско съдържание на въглехидрати и с високо съдържание на ценни хранителни вещества, сред които витамин Е и магнезий.
Нишесте от тапиока
Друг популярен в АИП и Палео кухнята естествен продукт, добиван от растението юка/маниока. Заради основното му предназначение като сгъстител го включвам в състава на бишкотите, но добавям малко от него и към „маскарпоне“-то, за да има необходимата гъстота.
Екстракт от ванилия
Екстрактът се добива от семенца истинска ванилия от шушулка и е позволен при спазване на Автоимунния Палео Протокол, за разлика от изкуствената ванилова есенция.
Кафе еспресо
Важна съставка, която придава правилния аромат на това Тирамису. Ако не консумирате кафе, може би е по-добре да изберете друг десерт.
Сурово какао
Неподсладено какао се използва за поръсване на десерта, след като се охлади. Алтернатива може да бъде брашното от рожков, което успешно замества какаото в различни АИП рецепти.

Как да приготвите това Палео Тирамису?
Това Тирамису изисква малко повече време, тъй като основните съставки – „маскарпоне“ и бишкоти – се приготвят предварително. Сглобяването на десерта става буквално за минути. И после търпеливо трябва да изчакате няколко часа охлаждане за максимално удоволствие от вкуса.
Ще са ви необходими няколко купи, миксер, тензух и сито за отцеждане на „маскарпонето“, както и термометър за храна. В текста надолу описвам как да действате, ако нямате термометър.
Стъпка 1 – „Маскарпоне“
Пригответе го от предния ден. Маскарпоне е прясно италианско сирене, което се приготвя от сметана с добавяне на лимонена киселина. Точно това правим в тази рецепта, само че използваме кокосова сметана.
Изсипете кокосовата сметана в малък огнеупорен съд. Поставете го в по-голяма тенджера с вода на котлона, така че да се получи водна баня. Ако имате термометър за храна, поставете го в съда със сметаната и изчакайте, докато достигне температура от 80 – 85 градуса. Ще ви направи впечатление, че последните 5 – 10 градуса се вдигат най-бавно, така че бъдете търпеливи. Когато температурата е достигната, добавете лимоновия сок. Разбъркайте добре и оставете на котлона около 10 минути, като поддържате тази температура.

Ако нямате термометър, наблюдавайте течността. Сметаната трябва да достигне състояние, в което е доста топла на пипане (но не пари!), малко преди да започне да завира. Това е моментът да добавите лимоновия сок. За технологията за приготвяне на “маскарпоне” може да видите това видео.
Оставете сметаната да къкри 10 – 12 минути. Можете да пробвате дали е готова, като разбъркате с дървена лъжица. Извадете лъжицата и направете резка с пръст по гърба й. Ако резката остави празна следа, това означава, че сместа е готова. Свалете съда от котлона и го оставете да се охлади.
Изсипете охладената смес върху съд, покрит с тензух, и го оставете в хладилник за 24 часа. На другия ден ще имате готово „маскарпоне“, което ще бъде гъсто и гладко. Отделете го внимателно и го прехвърлете в съд с капак. Можете да го съхранявате в затворена стъклена кутия до 5 дни.
Стъпка 2 – бишкотите без глутен

Включете фурната да загрява на 180 градуса с вентилатор. Застелете две големи тави с кухненска хартия.
Смесете сухите съставки – бадемовото брашно, нишестето от тапиока и содата, и разбъркайте.
Отделете жълтъците от белтъците. С миксер разбийте жълтъците с 2 с.л. от кокосовата захар около 5 минути, докато станат по-светли. Тъй като използваме кокосова захар, цветът им няма да бъде млечно-жълт, а по-скоро ще има цвета на латте. Добавете ванилията.
С почистени бъркалки на миксера в друга куха разбийте на сняг белтъците – около 5 минути. В края добавете останалите 2 с.л. кокосова захар. Внимателно изсипете разбитите белтъци при жълтъците, като разбърквате с шпатула.
Напълнете сладкарски пош или найлонов джоб с отрязан връх около 2 см със сместа. Шприцовайте бишкоти с дължина около 8 – 10 см върху хартията. Изпечете в предварително загрята фурна 8 – 10 минути, докато порозовеят. Извадете ги и ги оставете да се охладят върху решетка. Тези бишкоти без глутен не са така представителни като автентичните Savoiardi. Обаче структурата и вкусът им са близки до оригинала и са идеални за това Палео Тирамису.
Ако не сглобявате десерта същия ден, можете да съхранявате готовите охладени бишкоти до 3 дни в кутия с капак.

Стъпка 3 – разбитите жълтъци
В оригиналната рецепта се използват сурови жълтъци от много пресни яйца, но аз предпочитам да минат през топлинна обработка. За целта поставете жълтъците (на стайна температура) заедно със захарта в съд на водна баня. На средна температура започнете да разбърквате енергично с тел за яйца, докато сместа стане по-светла и пенлива (около 6 – 7 минути). Внимавайте с температурата на котлона. Не трябва да е силна, за да не се карамелизира захарта. Свалете съда от котлона и разбийте с миксер на слаба степен още няколко минути, докато се сгъсти.
Стъпка 4 – кокосовата сметана
Макар че оригиналната рецепта за Тирамису включва разбити на сняг белтъци, много рецепти използват вместо тях млечна сметана. Всичко зависи от отношенията ви с яйцата. Аз не искам да прекалявам, затова използвам сметана, в случая – кокосова.
За целта разбийте кокосовата сметана на висока степен до твърди връхчета. В края на разбиването добавете 2 с.л. кокосова захар.
Стъпка 5 – кремът
Смесете разбитите жълтъци с „маскарпонето“. Добавете разбитата кокосова сметана. Готовият крем трябва да бъде пухкав и с цвят на много светъл карамел.
Стъпка 6 – кафето
Пригответе две чаши еспресо. Можете да импровизирате и с друг вариант на приготвяне на кафе, но този е за предпочитане. Изсипете го в подходящ съд, в който ще потапяте бишкотите.
Стъпка 7 – сглобяване на това Палео Тирамису
В правоъгълна тавичка (моята е с размер 30 х 22 см) изсипете от крема.

Потопете внимателно бишкотите в кафето и ги наредете на един ред върху крема. Не ги напоявайте много, защото десертът ще стане твърде течен.
Повторете с втори пласт крем, бишкоти и завършете с крема. Покрийте тавичката с фолио за свежо съхранение и оставете готовия десерт в хладилник за 4 часа.
Преди сервиране поръсете обилно с какао.
Палео Тирамису
Course: ДесертиCuisine: Италианска, ПалеоDifficulty: Средна8
порции1
hour30
minutes4
hours1440
минути5
hours30
minutesТова Палео Тирамису е с пухкав въздушен крем, с аромат на кафе, какао и ванилия и перфектно балансира автентичния италиански вкус с Палео храненето. За приготвянето му не се използват млечни продукти, бишкотите са без глутен, а захарта е кокосова.
Съставки
- За бишкотите – 40 бр:
3 яйца размер L
4 с.л. кокосова захар, разделени
¾ чаша (75 г) бадемово брашно
3 с.л. нишесте от тапиока
½ ч.л. сода
½ ч.л. екстракт от ванилия
- За крема:
- Част 1 – „Маскарпоне“
2 кена кокосова сметана (800 мл)
2 с.л. лимонов сок
- Част 2 – жълтъци със захар
Жълтъци от 3 яйца размер L
3 с.л. кокосова захар
- Част 3 – разбита сметана
1 кен кокосова сметана (400 мл)
2 с.л. кокосова захар
½ ч.л. екстракт от ванилия
- Допълнително:
2 чаши еспресо
Горчиво какао за поръсване
Приготвяне
- За „маскарпонето“ поставете кокосовата сметана в съд на водна баня. Когато температурата достигне 82 – 85 градуса или течността е доста топла на пипане, но не ври, добавете лимоновия сок. Оставете на котлона около 10 минути, като разбърквате, докато сместа се сгъсти. Оставете да се охлади. Изсипете сместа върху съд, покрит с тензух, и я оставете в хладилник за 24 часа.
- За бишкотите разбийте с миксер жълтъците с 2 с.л. кокосова захар. Добавете ванилията. В друга купа разбийте на сняг белтъците с 2 с.л. кокосова захар. Внимателно прибавете белтъците към жълтъците, като разбърквате с шпатула. Добавете сухите съставки и разбъркайте. От сместа шприцовайте бишкоти с дължина около 8 – 10 см. Изпечете в предварително загрята на 180 градуса фурна 8 – 10 минути.
- За крема с жълтъци поставете жълтъците с кокосовата захар в съд на водна баня. Разбърквайте енергично с тел за яйца 6 – 7 минути на средна температура, докато сместа стане по-светла. Свалете от котлона и разбийте с миксер на слаба степен още няколко минути, докато се сгъсти.
- В друг съд разбийте с миксер на висока степен кокосовата сметана със захарта до твърди връхчета.
- Смесете разбитите жълтъци с „маскарпонето“. Добавете разбитата кокосова сметана.
- Пригответе 2 чаши еспресо и ги изсипете в подходящ съд, в който ще потапяте бишкотите.
- В тавичка изсипете от крема. Потопете внимателно част от бишкотите в кафето и ги наредете върху крема. Повторете с втори пласт крем, бишкоти и завършете с крема. Покрийте десерта с фолио за свежо съхранение и го оставете в хладилник за 4 часа.