АИП, Палео, без млечни, без ядки, без соя, веган
Това Палео маскарпоне се приготвя само с 2 съставки и е гладко и кремообразно, перфектно за чийзкейк или тирамису без млечни храни. Веган рецепта, съвместима с Автоимунния Палео протокол.

Да приготвям заместители на млечните храни, съвместими с Палео диетата, беше част от мисията ми, когато започнах да публикувам рецепти в този блог. Очевидно, защото това беше онази част от АИП елиминацията, която за мен беше най-голямото предизвикателство. Защо млечните храни не са част от Палео храненето и с какво да ги заместите, може да прочетете в статиите АИП: хранене без млечни храни и АИП заместители на млечните храни.
През годините съм приготвяла АИП сирене, АИП моцарела, АИП чийзкейк, както и различни варианти на маслен крем за глазура като в тази Палео торта със спанак или варен крем като в този цветен АИП тарт с ванилия и колаген. Въпреки че основната съставка, която използвам, е кокосова сметана, технологията всеки път включва различни стъпки и допринася за повече или по-малко различен вкус, напомнящ ефекта при използване на млечен продукт.
За това Палео маскарпоне се вдъхнових от рецепта за бисквитена торта с маскарпоне и горски плодове, която все още ми стои на дневен ред. Приготвяла съм и преди маскарпоне без млечни съставки за това Палео тирамису. Този път обаче се получи отлично, затова реших да споделя рецептата, заедно с някои съвети на какво да обърнете внимание за най-добър резултат.
Това маскарпоне не съдържа ядки или продукти на основата на соя е е напълно съвместимо с АИП. Единственият минус на тази рецепта е малкият добив. От 800 мл кокосова сметана получих 250 г Палео маскарпоне и 500 мл течност тип „суроватка“. За да го вложите в състава на десерти бих посъветвала да го комбинирате с други съставки, придаващи повече обем, като разбита кокосова сметана.
Какви са съставките в това Палео маскарпоне?
Това Палео маскарпоне се приготвя само с 2 съставки:
Кокосова сметана: нужна ви е немлечна сметана с висока масленост, за да получите перфектното Палео маскарпоне. Най-добрият продукт за тази рецепта е добре охладеното кокосово мляко за готвене на Метро, предлагано в картонени кутии от 1 л. Алтернативно можете да използвате 2 кена кокосово мляко без примеси, като го охладите поне 12 часа и отделите само горната твърда част – кокосовата сметана.
Лимонов сок: за да приготвите Палео маскарпоне, препоръчвам да ползвате прясно изцеден сок от лимон в достатъчно количество, за да задействате процеса по подсирване. Бихте могли да изпълните рецептата и с ябълков оцет или със сок от лайм, но рискувате последният да придаде горчив привкус на това Палео маскарпоне. Лимоновият сок действа най-добре.

От какво оборудване имате нужда за това Палео маскарпоне?
Въпреки че рецептата се нуждае само от 2 съставки, за перфектен резултат е важно имате под ръка:
- Тенджера или касерола
- Бъркалка
- Купа
- Сито или гевгир
- Тензух
- Миксер
- Термометър за храна: ако имате, със сигурност ще ви послужи, но можете да приготвите това Палео маскарпоне и без него. Просто следвайте стъпките.

Как да приготвите това Палео маскарпоне?
Подгответе оборудването
Започнете, като подготвите оборудването си. Поставете ситото над купата и отгоре разположете тензуха, прегънат на две или четири, така че да е по-плътен.
Загрейте съставките до нужната температура
Изсипете кокосовата сметана в касеролата и я поставете на котлона на умерена температура. Добавете лимоновия сок и разбъркайте кратко. Не е нужно да продължавате да бъркате, просто изчакайте, докато температурата достигне около 82 – 85 градуса или е доста топла на пипане, но още не ври. Ако се появят мехурчета, намалете температурата.
Изчакайте търпеливо
Мазнината от кокосовата сметана почти веднага ще се отдели от течността. Оставете на котлона около 10 минути, като поддържате тази температура. Отстранете съда от котлона и го оставете 5 минути да се охлади. На този етап маскарпонето ще се е подсирило и ще има нехомогенна консистенция.






Отцедете върху подготвения тензух
Сега внимателно изсипете охладената смес върху тензуха, вдигнете го нагоре, за да отцедите основната течност и загънете краищата му.
Охладете 24 часа
Приберете в хладилника купата заедно с гевгира и тензуха, в който сте завили бъдещото Палео маскарпоне. След 24 часа по-голямата част от течността ще се е отцедила.
Разбийте с миксер
След 24 часа извадете с лъжица маскарпонето от тензуха и го поставете в купа. Разбийте го с миксер за около 3 минути, за да получите кремообразна консистенция.
Още съвети:
- Важно е да спазите пропорцията кокосова сметана – лимонов сок. Ако киселината не е достатъчно, това Палео маскарпоне няма да стегне добре.
- Не загрявайте течността повече отколкото е указано. Ако течността заври, рискувате маскарпонето да не стегне. Просто се уверете, че течността е достатъчно гореща, но не ври. За оптимален резултат използвайте термометър.

Как да съхранявате това Палео маскарпоне?
Най-добре е да използвате това Палео маскарпоне веднага, но можете да го съхранявате няколко дни в стъклена кутия с капак в хладилника. За разлика от млечното маскарпоне, това Палео маскарпоне, оставено в хладилник, се втвърдява и не е толкова кремообразно. Препоръчвам ви преди употреба да го разбиете за кратко за миксер, за да възстановите консистенцията му.

Как да използвате това Палео маскарпоне?
Това Палео маскарпоне е идеалната съставка за Палео тирамису, в която то се комбинира с разбита кокосова сметана и жълтъци на пяна, така че да получите достатъчно количество от великолепния гладък крем.
Ето други идеи как да използвате Палео маскарпоне:
- Самостоятелно като крем с горски плодове: ароматът и леката киселина на малините много му подхождат;
- В сладолед: добавете кокосово мляко, подсладител (кленов сироп или фурми) и ванилия. Можете да импровизирате с добавките, като прибавите какао или горски плодове;
- В крем за чийзкейк или в бисквитена торта;
- Като глазура: опитайте върху тези АИП кексчета с боровинки;
- Върху Палео пица: комбинирайте със зеленчуци и прошуто. Може да тествате за блата тази рецепта;
- Върху тост от Палео хляб: добавете топинг от плодове, ядки и струйка мед;
- В сос за безглутенова паста: аз използвам от леща или нахут (не са Палео);
- Вместо сметана в крем супа: давам ви идея с тази от тиквички и сладки картофи с хрупкав бекон.
Не изхвърляйте „суроватката“ (остатъчната течност). Можете да я използвате в смути, в къри, или в други рецепти, изискващи като съставка кокосово мляко.
Ако съм предизвикала интереса ви към рецепти от италианската кухня, разгледайте и тези рецепти:
Канелони от тиквички с кайма (Палео)
Палео кростата със сладко от сливи
Палео маскарпоне с 2 съставки
Course: АИП, Десерти, Закуска, РецептиDifficulty: Умерено лесна4
порции20
minutes24
hoursТова Палео маскарпоне се приготвя само с 2 съставки и е гладко и кремообразно, перфектно за чийзкейк или тирамису без млечни храни. Веган рецепта, съвместима с Автоимунния Палео протокол.
Съставки
800 мл кокосова сметана (от кутия или кен)
60 мл лимонов сок
Приготвяне
- Поставете ситото над купата и отгоре разположете тензуха, прегънат на две или четири, така че да е по-плътен.
- Загрейте кокосовата сметана на умерена температура. Добавете лимоновия сок и разбъркайте. Изчакайте, докато температурата достигне около 82 – 85 градуса или е доста топла на пипане, но още не ври. Ако се появят мехурчета, намалете температурата.
- Оставете на котлона около 10 минути, като поддържате тази температура. Отстранете съда от котлона и го оставете 5 минути да се охлади. На този етап маскарпонето ще се е подсирило и ще има нехомогенна консистенция.
- Внимателно изсипете охладената смес върху тензуха, вдигнете го нагоре, за да отцедите основната течност и загънете краищата му.
- Приберете в хладилника купата заедно с гевгира и тензуха за 24 часа.
- След 24 часа извадете маскарпонето от тензуха и го разбийте го с миксер за около 3 минути, за да получите кремообразна консистенция.
Предложение за консумация
- Използвайте това Палео маскарпоне като крем с плодове или в чийзкейк или сладолед. Намажете върху препечен АИП хляб или пригответе глазура за къпкейкове без глутен.