Продължете към съдържанието

Цветен АИП тарт с ванилия и колаген

АИП, Палео, без глутен, без млечни, без яйца, без ядки

Този цветен АИП тарт с ванилия и колаген е съвършена комбинация от любимите ми вкусове: хрупкава маслена коричка, ароматен ванилов крем и сладки горски плодове. И най-хубавото е, че е напълно съвместим с елиминационна АИП диета.

Цветен АИП тарт с ванилия и колаген

Утре е Цветница и само седмица остава до Великден. Сигурна съм, че ако следвате АИП, вече търсите идеи за десерт, с който ще можете да се почерпите по време на елиминацията. Този цветен АИП тарт с ванилия и колаген няма да ви разочарова. Той е с хрупкава маслена коричка и пълнеж от плътен млечен крем с нежен аромат на ванилия. Покрих го с цветни горски плодове – малини, ягоди и боровинки.

Използвах частично рецептата за моя АИП лимонов пай, като леко увеличих количеството на сухите съставки. Целта беше да получа малко по-плътна основа, готова да се справи с плътния ванилов крем и горските плодове.

Обикновено винаги прибавям желатин в крема, за да стегне добре и тартът да може да се реже лесно на парчета. За тази рецепта обаче си представях изобилие от ванилов крем с консистенция на пудинг, а не на желе. Затова добавих за сгъстяване само нишесте от тапиока. Това прави разрязването на тарта малко по-деликатно (най-лесно би било да го държите във фризера и да го извадите малко преди консумация).  

Колагенът в състава на ваниловия крем няма стягащата роля, която играе желатинът. Включването му не влияе върху вкуса и текстурата на крема, но повишава съдържанието му на протеини.

Цветен АИП тарт с ванилия и колаген

Каква е разликата между колаген и желатин?

Колагенът и желатинът имат подобен хранителен профил и терапевтични ползи. Разликите са основно в употребата им. Желатинът има желиращи свойства и е ценна съставка при приготвяне на „желатиново яйце“, с което заместваме яйцата в АИП печива. Певече за това как да печем с АИП има тук. Желатинът се разтваря само в горещи течности и се предлага под формата на прах или листи.

За да се превърне в колаген на прах, желатинът преминава през хидролиза, което променя структурата му и го прави много по-лесно усвоим, като го разгражда на по-малки молекули – колагенови пептиди. Колагенът може да се разтваря както в горещи, така и в студени течности и най-често се ползва като хранителна добавка. За разлика от желатина, колагенът не променя консистенцията и няма желиращи свойства.

Както желатинът, така и колагенът подкрепят терапията при „пропускливи черва“ – състояние, което се свързва с повишен автоимунен отговор. Счита се, че консумацията им заздравява чревната лигавица и така влияе върху автоимунното здраве. И въпреки че употребата на желатин е доста по-популярна в приготвянето на АИП десерти (като този желиран кейк Very berry), с добавянето на колаген ще подобрите хранителния състав на рецептата, без да променяте консистенцията й.

Цветен АИП тарт с ванилия и колаген

Какви са съставките за този цветен АИП тарт с ванилия и колаген?  

Смес от три АИП съвместими брашна: за основата на този пай използвах брашно от касава, брашно от тигрови ядки и нишесте от тапиока в познатата от моя АИП лимонов пай пропорция. Увеличих малко количеството, за да бъде по-стабилна основата и да издържи тежестта на крема и на плодовете.

Кокосова захар и мед: нямах достатъчно мед, затова с основата импровизирах, като добавих кокосова захар към сухите съставки. Този вариант дори ми хареса повече, защото кокосовата захар придаде леко карамелена хрупкавост на основата. За крема обаче препоръчвам да използвате течен подсладител като мед или кленов сироп.

Кокосово масло, кокосово мляко и кокосова сметана: тази АИП съвместима рецепта се приготвя без млечни съставки и яйца, затова разчита на няколко кокосови продукта. За да постигнете достатъчно плътен ванилов крем с добра масленост, обърнете особено внимание на кокосовата сметана. Тя се отделя в горната част, ако използвате качествено пълномаслено кокосово мляко в кутия (като това на Метро) или в кен.

Ванилия: ферментиралото масло ванилия и лимон на healthylicious.bg е вдъхновението ми за тази рецепта. Вместо него може да използвате хубав екстракт от ванилия или истинска шушулка.

Колаген на прах: тази съставка е по желание и добавянето й не влияе върху вкуса и структурата на тарта. Предимството й е, че балансира хранителната стойност, като добавя протеини към въглехидратите и мазнините в рецептата.

Куркума: опционална съставка с чудесни противовъзпалителни свойства, която придава цвят на жълта ванилия. Изберете дали искате кремът да е бял или бледо-жълт и добавяйте много умерено.

Горски плодове за декорация: аз използвах ягоди, малини и боровинки, които ми грабнаха очите на пазара. Можете да останете само със сезонните ягоди или да декорирате тарта с различни плодове.

Цветен АИП тарт с ванилия и колаген

Как да приготвите този цветен АИП тарт с ванилия и колаген?

Пригответе основата

За основата смесете в купа сухите съставки – брашното от касава, брашното от тигрови ядки, нишестето от тапиока и кокосовата захар. Добавете кокосовото масло, кокосовото мляко и ванилията и разбъркайте до получаване на маслено тесто.

Включете фурната да загрява на 170 градуса. Намажете обилно дъното и стените на форма за тарт с кокосово масло.

Разпределете равномерно тестото във формата, така че да покрие 1 – 2 см от стените. Набучете го многократно с вилица, за да не се надигне при печенето. Изпечете основата 13 – 15 минути, докато леко покафенее. Оставете я да изстине във формата на стайна температура.

Цветен АИП тарт с ванилия и колаген

Пригответе ваниловия крем

За крема поставете в тенджерка на котлона кокосовата сметана, добавете меда, колагена, куркумата и ванилията. Оставете за кратко на умерена температура, като разбърквате, за да смесите добре съставките.

Междувременно разбъркайте нишестето от тапиока в течността (може да използвате кокосово мляко, кокосова вода или просто вода). Добавете получената „каша“ към останалите съставки в тенджерката, като бъркате до хомогенност. Дръпнете от котлона и прибавете кокосовото масло, което ще придаде още гладкост на крема.

Сглобете и охладете

Внимателно изсипете ваниловия крем върху основата. Оставете тарта в хладилник за 4 часа или за цяла нощ. Ако планирате да го занесете някъде, за да изненадате приятно за празника своите не-АИП приятели, най-добре го поставете предварително във фризера.

Украсете и сервирайте

Преди консумация декорирайте с малини, ягоди и боровинки. Можете да използвате други сезонни плодове като кайсии, праскови, грозде или касис, или да предложите различна декорация.

Разгледайте още няколко празнични рецепти, съвместими с Палео храненето:

Празнично бадемово руло с лимонов кърд (Палео)

Палео торта със спанак

Безглутенови пастички Ламингтън (Палео)

Цветен АИП тарт с ванилия и колаген

Recipe by Мариана от Light side of the foodCourse: АИП, Десерти, РецептиDifficulty: Лесна
Порции

8

парчета
Време за подготовка

20

minutes
Време за печене

15

minutes
Време за охлаждане

4

hours 

Този цветен АИП тарт с ванилия и колаген е съвършена комбинация от любимите ми вкусове: хрупкава маслена коричка, ароматен ванилов крем и сладки горски плодове. И най-хубавото е, че е напълно съвместим с елиминационна АИП диета.

Съставки

  • За основата:
  • 100 г брашно от касава

  • 60 г брашно от тигрови ядки

  • 60 г нишесте от тапиока

  • 4 с.л. кокосова захар

  • 80 мл разтопено кокосово масло + още за формата

  • 4 с.л. кокосово мляко

  • 1 ч.л. екстракт ванилия

  • За ваниловия крем:
  • 300 мл кокосова сметана

  • 3 с.л. мед

  • 2 мерителни лъжички колаген на прах (опция)

  • Щипка куркума

  • 1 ч.л. ферментирало масло ванилия и лимон (или екстракт ванилия)

  • 3 с.л. нишесте от тапиока

  • 50 мл кокосово мляко (или вода)

  • 1 ч.л. кокосово масло

  • За топинга:
  • 120 г малини

  • 120 г боровинки

  • 5 – 6 ягоди, разполовени

Приготвяне

  • За основата смесете в купа сухите съставки – брашното от касава, брашното от тигрови ядки, нишестето от тапиока и кокосовата захар. Добавете кокосовото масло, кокосовото мляко и ванилията и разбъркайте до получаване на маслено тесто.
  • Включете фурната да загрява на 170 градуса. Намажете дъното и стените на форма за пай с кокосово масло.
  • Разпределете равномерно тестото във формата, така че да покрие 1 – 2 см от стените. Набучете го многократно с вилица. Изпечете основата 13 – 15 минути. Оставете да изстине.
  • За крема поставете на котлона кокосовата сметана, добавете меда, колагена, куркумата и ванилията. Оставете на умерена температура.
  • Междувременно разбъркайте нишестето от тапиока в течността и добавете към останалите съставки, като бъркате до хомогенност. Дръпнете от котлона и прибавете кокосовото масло.
  • Внимателно изсипете ваниловия крем върху основата и оставете тарта в хладилник за 4 часа или цяла нощ.
  • Преди консумация декорирайте с малини, ягоди и боровинки или други плодове.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial