АИП, Палео, без глутен, без захар, без яйца, без млечни
Тази торта Червено кадифе е мека и сочна, а текстурата й наистина наподобява кадифе. Не съдържа червена боя, а цвета си дължи на естественото червено цвекло. Чудесно се комбинира с деликатно сладкия крем с кокосова сметана, ароматизиран с ванилия и лимон.
Какво представлява торта Червено кадифе?
Никога не бях опитвала торта Червено кадифе преди. Гледала съм я по витрините на сладкарниците или в кулинарните блогове, но винаги ми е изглеждала повече красива, отколкото вкусна. Така че не съм напълно сигурна какъв е автентичният й вкус. Чела съм, че добре направената торта Червено кадифе съчетава аромати на краве масло, ванилия и какао и има съвършена кадифена текстура. Вкусът й трябва да е леко резлив вкус заради една от оригиналните съставки – мътеницата (остатъчен продукт след избиване на маслото), а глазурата й се приготвя с подсладено крема сирене.
Цвета и името си тази традиционна американска торта дължи на химична реакция, която изненадала пекарите отвъд океана в началото на 19-ти век. Мътеницата и ябълковият оцет реагирали с използваното по онова време необработено какао, богато на антоциани, превръщайки кафявия му цвят в червен. С развитие на производството все по-често в рецептите влагали обработено какао, което не се променяло. За да запазят ефектния цвят на тортата и дори да го направят по-интензивен, пекарите започнали да влагат в нея червена хранителна боя, произведена от червено цвекло.
Може ли торта Червено кадифе да бъде АИП?
За да приготвя торта Червено кадифе, която да е подходяща и за елиминационна фаза на АИП, използвах истинско червено цвекло и микс от безглутенови брашна. Мътеницата замених със смес от кокосово мляко и ябълков оцет. За крема използвах смес от кокосов тахан и разбита до пухкав сняг кокосова сметана, ароматизирана с лимон и ванилия.
Ако сте в елиминационна фаза на АИП, изпълнете точно описания по-долу вариант на рецептата с брашно от тигрови ядки. Ако спазвате Палео режим или вече сте въвели обратно ядки и какао, препоръчвам да замените брашното от тигрови ядки с бадемово брашно и да използвате горчиво какао вместо брашно от рожков.
Ако червеното цвекло в десерта ви притеснява, имайте предвид, че вкусът му не се усеща по никакъв начин. А и какъв по-добър повод от това да включим този полезен зеленчук, богат на антиоксиданти и фитонутриенти, в менюто си, като същевременно се насладим на един оцветен в червено празничен десерт?
Кои са съставките на тази торта Червено кадифе?
За тортата:
Червено цвекло: придава уникалния червен цвят на тортата, без по никакъв начин да влияе на вкуса. Не го пропускайте.
Брашно от тигрови ядки: създава основната структура на тортата. Има мек сладникав вкус и лек аромат на ядки. За Палео вариант заменете с бадемово брашно.
Кокосово брашно: допълва консистенцията на блатовете, но е силно хигроскопично, затова не използвайте повече от даденото в рецептата. В противен случай ще имате нужда от повече течност, за да получите тортено тесто. Рецептата не може да бъде изпълнена само с кокосово брашно.
Брашно от рожков: замества какаото в оригиналната рецепта, като придава леко сладък вкус и аромат. Ако сте го въвели успешно, заменете със сурово какао.
Бакпулвер и сода: тази рецепта съдържа два набухвателя. Използвайте бакпулвер без глутен.
Мътеница: пригответе домашна веган мътеница, като смесите кокосово мляко и ябълков оцет. Вместо ябълков оцет можете да използвате бял винен оцет или лимонов сок.
Кокосово масло: за маслена текстура и апетитен аромат използвайте разтопено кокосово масло.
Кленов сироп: използвайте малко количество, тъй като брашната в тортата са естествено сладки. Кленовият сироп е по-подходящ от меда, когато подслаждате печива, но можете да изпълните рецептата и с течен мед.
Ябълков оцет: оригинална съставка в рецептата, която при смесването на течните и сухите съставки реагира с хлебната сода.
Екстракт от ванилия: един от задължителните аромати, не го пропускайте.
Розова хималайска сол: съвсем малко количество за баланс на вкусовете.
За крема:
Кокосов тахан: трябва да е на стайна температура, за да е като крем.
Кокосова сметана: използвайте много добре охладена кокосова сметана, престояла минимум 24 часа в хладилник.
Кленов сироп: придайте естествена сладост на крема, без да използвате бяла захар или изкуствени подсладители.
Лимонов сок: за допълнителен аромат и свежа кисела нотка.
Екстракт от ванилия: още малко количество от този водещ в десерта аромат.
Как да приготвите тази торта Червено кадифе?
Блатовете:
Започнете с червеното цвекло. Загрейте фурната на 200 градуса. Увийте цвеклото в алуминиево фолио, без да го белите, и го изпечете 1 час. Извадете го и го оставете да се охлади. Оставете фурната включена, като намалите температурата й до 180 градуса.
За мътеницата смесете кокосовото мляко с 1 с.л. ябълков оцет и оставете сместа за 10 минути, за да се пресече.
Обелете и нарежете цвеклото на парчета. Поставете го в кухненски робот и го пасирайте, като добавите течните съставки: кокосовото масло, кленовия сироп и ванилията.
Пресейте и смесете сухите съставки: брашното от тигрови ядки, кокосовото брашно, бакпулвера, содата и солта. Добавете брашното от рожков и разбъркайте добре.
Изсипете течните съставки към сухите и смесете. Добавете мътеницата и разбъркайте добре. Ако тестото изглежда твърде сухо, добавете още малко кокосово мляко.
Ето така трябва да изглежда готовото тесто:
Разделете сместа между три форми за торта, покрити с хартия за печене. Аз използвах форма е с диаметър 20 см. Ако използвате по-голяма 23-сантиметрова форма, съставките ще стигнат за два, а не за три блата.
Изпечете блатовете в предварително загрятата фурна около 20 минути или до суха клечка. Преместете ги върху решетка и ги оставете да се охладят напълно, преди да ги покриете с крема. В началото ще изглеждат трошливи, но като изстинат, ще можете да ги преместите и декорирате.
Докато блатовете се пекат, накиснете перлите тапиока в сок от сурово червено цвекло за 20 минути. Оставете ги да изсъхнат върху хартия.
Кремът:
Важно! За да разбиете пухкава кокосова сметана, е много важно да я охладите добре предварително: 1 или 2 дни най-добре. Оставете купата, в която ще разбивате сметаната, също поне 2 часа предварително в хладилник.
Изсипете кокосовата сметана в купата. С помощта на миксер я разбийте 1 минута, докато стане лека и пухкава. Добавете я към кремообразния кокосов тахан. Прибавете кленовия сироп, ванилията и лимоновия сок. Оставете крема за 30 минути в хладилника да се втвърди, преди да го използвате за тортата.
Сглобяване:
Поставете първия изстинал блат върху форма за сервиране и го намажете с част от крема. Внимателно поставете отгоре втория блат, намажете отново с крем, поставете третия блат и изсипете остатъка от крема. Загладете тортата и я поставете в хладилник най-малко за един час, за да стегне добре кремът и да може лесно да се нареже.
Декорирайте тортата с червени перли от тапиока или я украсете както ви харесва. Съхранявайте тортата покрита в хладилник няколко дни.
За други сладки изкушения без глутен и захар, съвместими с АИП и Палео храненето, вижте още тези рецепти:
Торта Червено кадифе
Course: ДесертиCuisine: АИПDifficulty: Умерено лесна12
Парчета1
hour20
minutes20
minutes1
hour2
hours40
minutesТази торта Червено кадифе е мека и сочна, а текстурата й наистина наподобява кадифе. Тя не съдържа червена боя, а цвета си дължи на естественото червено цвекло. Чудесно се комбинира с деликатно сладкия крем с кокосова сметана, ароматизирана с ванилия и лимон. Приготвя се без яйца, без млечни продукти и без ядки и не съдържа захар и глутен.
Съставки
- За тортата:
1 средно голяма глава червено цвекло
1 ¼ чаша (100 г) брашно от тигрови ядки (бадемово за Палео вариант)
¾ (80 г) чаша кокосово брашно
300 мл кокосово мляко (стайна температура)
2 с.л. ябълков оцет
1 ч.л. бакпулвер
½ ч.л. сода
2 с.л. брашно от рожков (какао за Палео вариант)
½ чаша кокосово масло (разтопено)
6 с.л. кленов сироп
2 ч.л. екстракт от ванилия
½ ч.л.сол
- За крема:
1/3 чаша кокосов тахан
1 консерва кокосова сметана (много добре охладена)
¼ чаша кленов сироп
1 с.л. лимонов сок
1 ч.л. екстракт от ванилия
- За декорация:
2 с.л. перли от тапиока (от дребните)
1/3 чаша сок от червено цвекло
Приготвяне
- Загрейте фурната на 200 градуса. Увийте цвеклото в алуминиево фолио и го изпечете 1 час. Извадете го и го оставете да се охлади. Намалете температурата на фурната до 180 градуса.
- Накиснете перлите от тапиока в сок от червено цвекло.
- За мътеницата смесете кокосовото мляко с ябълковия оцет и оставете сместа за 10 минути.
- Обелете и нарежете цвеклото на парчета. Поставете го в кухненски робот и го пасирайте заедно с кокосовото масло, кленовия сироп и ванилията.
- Пресейте и смесете сухите съставки: брашното от тигрови ядки, кокосовото брашно, бакпулвера, содата, солта и брашното от рожков.
- Смесете течните съставки със сухите. Добавете мътеницата и разбъркайте добре.
- Разделете сместа между три форми за торта с диаметър 20 см, покрити с хартия за печене. Изпечете блатовете в предварително загрятата фурна около 20 минути или до суха клечка. Преместете ги върху решетка и ги оставете да се охладят напълно.
- Изсипете кокосовата сметана в купа, оставена поне 2 часа в хладилника. С помощта на миксер я разбийте 1 минута, докато стане лека и пухкава. Добавете кокосовия тахан, кленовия сироп, ванилията и лимоновия сок.
- Поставете първия блат върху форма за сервиране и го намажете с част от крема. Продължете с останалите блатове и остатъка от крема. Декорирайте с червени перли от тапиока.
- Съхранявайте тортата покрита в хладилник няколко дни.