След реинтродукция на бобови, веган
Тази салата от кейл с черна леща комбинира различни вкусове и текстури и е богата на протеин, здравословни мазнини и ценни микроелементи. Може да е част от менюто ви, ако успешно сте въвели обратно варива.
Тази импровизирана салата беше експеримент. Кейлът е сравнително нов в кухнята ми зеленчук, а след АИП леща си позволявам рядко и в умерени количества. Приятелка ми подари торба с кейл, така че трябваше да впрегна въображението си. Избрах да приготвя семпла салата, като съчетах характерното с текстурата си зеле с богатия вкус на черната леща, наричана още белуга. Добавих пресни чери домати за цвят и сладост и кубчета авокадо за плътност и полезни мазнини.
Получи се чудесно леко лятно ястие, което може да бъде консумирано самостоятелно заради добрия си състав на протеини. Свежа от кейла и магданоза, солено-пикантна, но с лека сладост от доматите, с дълбок аромат и плътен вкус от лещата и приятно мазна от авокадото, тази салата има всичко, което харесвам. Затова и си позволявам да споделя рецептата с вас, въпреки че не е Палео.
Можем ли да консумираме варива при АИП и Палео режим?
Ако имате автоимунно заболяване, трябва да бъдете особено внимателни към храни, които дразнят и увреждат чревната лигавица и предизвикват така наречените „пропускливи черва“. Цели 4 вещества са причина бобовите храни да се елиминират при Автоимунния Палео протокол: лектини, инхибитори на храносмилателните ензими, сапонини и фитати. Ако спазвате АИП или Палео режим, от менюто ви трябва да бъдат изключени поне за 30 дни храни като боб, леща, грах, нахут, бакла, соя и фъстъци.
Кога да въведем обратно варива?
Реинтродукцията създава рамката на индивидуалния хранителен режим, който всъщност е целта на елиминационните диети като АИП. Възможно е да не успеете да въведете обратно варивата или да успеете да ги въведете частично. Аз например консумирам без проблем нахут и малки количества леща. С останалите варива съм крайно внимателна и засега ги избягвам.
Въвеждането на нови храни е разделено в 4 фази на база на вероятността на реакция на организма към съответната храна, както и на база хранителната й стойност. Според автора на протокола д-р Сара Балънтайн леща и нахут, правилно приготвени – накиснати или ферментирали – се въвеждат обратно в трета фаза на реинтродукция. Другите бобови култури са оставени за последната четвърта фаза.
Ако сте спазвали АИП или Палео режим и сте решили да включите бобови храни в менюто си, задължително използвайте някой от традиционните методи за накисване или ферментиране. Тези техники са важни, защото неутрализират антинутриентите и повишават биодостъпността на ценните хранителни вещества. Накисването на бобовите храни подобрява смилаемостта, така че по-лесно да можем да се насладим на още една хранителна група, ако към нея липсва непоносимост.
Какви са съставките за тази салата от кейл с черна леща?
Тази лесна салата се приготвя с 4 основни съставки:
Кейл: кейлът не е традиционен за нашата кухня като останалите си зелени събратя. С отлична хранителна стойност, високо съдържание на витамин К и редица мощни антиоксиданти като витамин С, кейлът неколкократно ме е предизвиквал да го опитвам. Има особена твърда и жилава текстура и може да се включи в състава на салати, след като „се масажира“ с ръце.
Черна леща: наричана още белуга, тя е добър веган източник на протеин (около 30 грама в 100 грама леща), фибри и желязо. Антоцианините, които придават естествения й черен цвят, са силни антиоксиданти. Тази леща запазва твърдата си кръгла форма при готвене, което я прави по-подходяща за студени ястия като салати в сравнение с кафявата или червената леща.
Чери домати: може да замените с вкусни розови домати, нарязани на кубчета. През зимата цвеклото е чудесна алтернатива на доматите.
Авокадо: добавя плътност и куп полезни мазнини.
Как да приготвите тази салата от кейл с черна леща?
Приготвянето на тази салата е много лесно, ако предварително сте подготвили основните си съставки.
Лещата
Тази салата се приготвя с предварително накисната, сварена и охладена черна леща. Можете да я подготвите предния ден и да я съхранявате в хладилника.
Накиснете черната леща в топла вода за минимум 7 часа, като добавите 1 с.л. ябълков оцет и разбъркате. Отцедете я и я изплакнете.
Добавете вода в съотношение 2:1 и сварете лещата под налягане 20 – 25 минути (40 – 45 минути в обикновена тенджера). Нека да бъде сварена al dente, подобно на паста, за да запазите отличната й форма.
Кейлът
Накъсайте листата кейл с ръце. Измийте го добре в гевгир и го подсушете. Добавете щипка сол и 1 с.л. лимонов сок и започнете да го „масажирате“ с ръце, докато омекне, но все още е еластичен. Не прекалявайте с „масажа“, за да не омекне прекалено и да стане кашкав. Никой не обича омекнали салати, нали?
Салатата
Нарежете авокадото на кубчета, чери доматите – на половинки, а магданоза – на ситно. Добавете ги в купа за сервиране, където сте пресипали кейла и лещата (или част от нея).
Смесете всички съставки за дресинга – зехтина, ябълковия оцет, солта и черния пипер. Залейте салатата и сервирайте веднага като самостоятелно ястие или гарнитура.
Добавки по желание
За още вкус към тази салата с кейл и черна леща можете да добавите натрошено козе сирене (ако толерирате млечни), маслини, краставица на кубчета, червен лук или ядки. Бон апети!
Разгледайте още някои идеи за салата на основата на зеленолистни:
Салата със спанак и смокини (Палео)
Салата от спанак с пилешки дробчета (АИП, Палео)
Салата от кейл с черна леща
Course: Рецепти, СалатиDifficulty: Лесна4
порции7
hours15
minutesТази салата от кейл с черна леща комбинира различни вкусове и текстури и е богата на протеин, здравословни мазнини и ценни микроелементи. Може да е част от менюто ви, ако успешно сте въвели обратно варива.
Съставки
½ чаша черна леща (белуга)
1 с.л. ябълков оцет
5 – 6 листа кейл
Щипка морска сол
1 с.л. лимонов сок
1 авокадо
10 – 12 чери доматчета
½ връзка магданоз
- За дресинга:
2 с.л. зехтин
1 с.л. ябълков оцет
Сол на вкус
Черен пипер (опция)
Приготвяне
- Накиснете черната леща в топла вода за минимум 7 часа, като добавите 1 с.л. ябълков оцет и разбъркате. Отцедете, изплакнете и сварете al dente (20 – 25 минути под налягане или 40 – 45 минути в обикновена тенджера).
- Накъсайте листата кейл с ръце. Измийте го добре в гевгир и го подсушете. Добавете щипка сол и лимонов сок и „масажирайте“ кейла с ръце, докато омекне, но все още е еластичен.
- Нарежете авокадото на кубчета, чери доматите – на половинки, а магданоза – на ситно. Добавете ги в купа за сервиране заедно с кейла и черната леща.
- Смесете всички съставки за дресинга и залейте салатата. Сервирайте веднага.