Продължете към съдържанието

Телешки език с АИП “доматен” сос

АИП, Палео

Този телешки език с АИП „доматен“ сос е сочен и вкусен и е прекрасна възможност да добавите органно месо към менюто си. Поднесете с карфиолен ориз, за да прибавите още повече зеленчуци.

Телешки език с АИП доматен сос

Тази рецепта ми напомня за времето, когато майка ми, много рядко, се връщаше доволна, натоварена с покупки от държавното тогава предприятие Родопа: свински ребра, черен дроб или език. Имаше нещо забележително в това събитие. Може би превъзбудата на родителите ми се дължеше на факта, че сме се сдобили с деликатеси, които не бяха за всеки (изключвам хората, които отглеждаха собствени животни).

Черния дроб не докосвах (което е странно, защото сега много ми се услажда), но език в масло или език с доматен сос си беше истинско угощение. Като се замисля, в онези години, а и много преди това, хората подобаващо са оценявали ползата от органното месо, макар и по не толкова научен, а по чисто епикурейски начин.

Ако не сте опитвали телешки език, изпускате много. Това месо е крехко и вкусно и може да бъде приготвено по много различни съвместими с АИП начини. Макар че е мускул, езикът е много по-богат на ценни микронутриенти и се счита за органно месо, подобно на сърцето. В повечето случаи цената му е достъпна и може да се купи както пресен (по-рядко), така и дълбоко замразен.

Телешки език

Ползи от консумацията на органно месо

Органното месо се счита за възможно най-концентрирания източник на почти всички ценни хранителни вещества. То е изключително богато на:

  • витамини (B1, B2, B6, фолиева киселина, както и жизнено важния витамин В12)
  • минерали (фосфор, желязо, мед, магнезий, йод, калций, калий, натрий, селен, цинк и манган)
  • здравословни мазнини (осигуряващи висока концентрация на мастно разтворимите витамини D, А, E и K)
  • есенциални аминокиселини (Омега-3 мазнините EPA и DHA).

Разбира се, най-добре е да консумираме органно месо от свободно пасящи животни. Освен че е по-полезно, в много случаи то е на по-достъпна цена от конвенционално отглежданото месо. Консумирайки органно месо от свободно пасящи животни, едновременно осигуряваме на организма си ценни нутриенти и пестим.

Докато подготвях тази информация, попаднах на статия на д-р Балънтайн за начина, по който се подреждат видовете месо според ползите им за организма. Интересна е тази класация, затова я преведох и я публикувам тук. В идеалния случай би трябвало да получаваме месото на трапезата си от първите четири източника. Разнообразието обаче също е важно, както и финансовите ни възможности.

Класация на видовете месо според ползите им за организма

  1. Вътрешности от свободно пасящи говеда и агнета: с по-наситено съдържание на витамини и минерали и със здравословно съдържание на мазнини. В идеалния случай да се консумира поне два пъти седмично.
  2. Диво уловена риба: в идеалния случай диво уловената мазна риба трябва да се консумира поне три пъти седмично. Това може да включва и по-евтини източници на риба като консервирана дива уловена сьомга или сардини.
  3. Говеждо, бизонско, агнешко, еленско или козе месо от животни, хранени с трева:  най-достъпно е в мляната си форма.
  4. Дивеч: ако има откъде да си го набавите.
  5. Вътрешности от пасищно отглеждани прасета и пилета: по-надолу в класацията, тъй като профилът на мазнините не е толкова добър, както при хранените с трева говеда и агнета.
  6. Бяла риба, отглеждана в рибни стопанства: месото й е по-сухо. Най-достъпни са треската и тилапията (не е много релевантно за България).
  7. Вътрешности от конвенционално отгледани животни: пилешки дробчета или телешки дроб. Тук профилът на мазнините е по-неблагоприятен от този на свободно пасящите животни, но все пак това месо е по-богато на ценни хранителни вещества в сравнение с мускулното. Тъй като телетата се хранят повече с трева, телешкият дроб е за предпочитане пред пилешките дробчета.
  8. Мазна риба, отглеждана в стопанства: пример тук е сьомгата. В зависимост от начина им на хранене, профилът на мазнините на тези риби може да бъде доста различен в сравнение с дивите им събратя.
  9. Месо от свободно отглеждани прасета и домашни птици: причината е, че храната им обикновено се допълва със зърно. В идеалния случай храната им не трябва да е включвала соя или царевица.
  10. Агнешко и телешко месо от конвенционално отглеждани животни: все пак прекарват време на свободна паша и консумират трева.
  11. Говеждо или телешко месо без мазнини: по-мраморните меса са по-вкусни, но обикновено съдържат 10-15 пъти повече Омега 6 от Омега 3.
  12. Свинско месо без мазнини: обикновено колкото по-светло оцветено е месото, толкова по-ниско е съдържанието му на мазнини.
  13. Мазно месо от конвенционално оглеждани говеда и прасета: в идеалния случай това би трябвало да се случва само от време на време.
  14. Конвенционално отглеждани пилета или пуйка: имат най-високото съдържание на Омега-6 от всички меса, особено бутчетата и кожата.

Кои са съставките за този телешки език с АИП „доматен“ сос?

Телешки език с АИП доматен сос

Телешки език

Карфиол

Моркови, лук, чесън

АИП „доматен“ сос по тази рецепта: ако успешно сте въвели доматите, използвайте сос от консервирани или пресни домати

Зехтин Екстра Върджин

Дафинов лист

Сол, черен пипер, магданоз, дафинов лист: не използвайте черен пипер в елиминационна фаза на АИП.

Как да приготвите този телешки език с АИП „доматен“ сос?

Телешки език с АИП доматен сос

Размразете езика, ако е замразен. Измийте го добре под течаща вода. Поставете го в тенджера под налягане и го покрийте със студена вода. Сложете тенджерата на котлона и след като течността заври, махнете пяната.

Добавете 2 моркова, 1 глава лук, 5 – 6 скилидки чесън (не е нужно да ги режете) и няколко листа дафинов лист. Затворете тенджерата и след като заври, намалете температурата и варете 1 час и 20 минути. Ако използвате обикновена тенджера или инстант пот, съобразете начина на приготвяне и времето.

Извадете езика от бульона и го оставете малко да се охлади, така че да можете да го пипате с ръце. Обелете го, докато е топъл (става по-лесно) и го нарежете на филийки с дебелина около 2 см. Можете да използвате част от бульона за приготвяне на „доматения“ сос, ако нямате готов.

В друг дълбок съд загрейте 2 с.л. зехтин. Нарежете втората глава лука на ситно, останалия морков – на кубчета, а останалите скилидки чесън – на филийки. Прибавете към зехтина половината лук, моркова и чесъна и ги гответе няколко минути на средно висока температура, докато омекнат.

Добавете към тенджерата „доматения“ сос и още малко дафинов лист и оставете да поври 15 минути на средно висока температура, докато течността се редуцира. Добавете филийките език и подправете със сол, черен пипер и пресен магданоз (не използвайте черен пипер в елиминационна фаза на АИП).

За карфиоления ориз настържете карфиола на едро ренде. В отделен малък съд загрейте 2 с.л. зехтин и задушете останалата половина ситно нарязан лук. Добавете настъргания карфиол и разбъркайте. Подправете със сол и оставете под капак на средно висока температура 3 – 5 минути, докато се задуши.

Поднесете езика, полят със соса, и с гарнитура от карфиолен ориз.

Още вкусни рецепти с телешко месо:

АИП мусака със сладки картофи

Шведски кюфтенца

Телешки език с АИП „доматен“ сос

Recipe by Light side of the foodCourse: АИП, Основни ястияDifficulty: Умерено лесна
Порции

4

Порции
Време за подготовка

20

minutes
Време за готвене

1

hour 

40

minutes
Общо време

2

hours 

Този телешки език с АИП „доматен“ сос е сочен и вкусен и е прекрасна възможност да добавите органно месо към менюто си. Поднесете с карфиолен ориз, за да прибавите още повече зеленчуци.

Съставки

  • 1 телешки език около 1,4 кг

  • 1 малка глава карфиол

  • 3 моркова

  • 2 глави лук

  • 8 – 10 скилидки чесън

  • 4 с.л. зехтин Екстра Върджин

  • 500 мл АИП доматен сос без домати (рецепта)

  • 3 – 4 ласта дафинов лист

  • 1 ч.л. розова хималайска сол

  • ½ ч.л. черен пипер (пропуснете за елиминационна фаза на АИП)

  • ½ връзка магданоз

Приготвяне

  • Размразете езика, ако е замразен. Измийте го добре под течаща вода. Поставете го в тенджера под налягане на котлона, без да я затваряте, и когато течността заври, махнете пяната.
  • Добавете 2 моркова, 1 глава лук, 5 – 6 скилидки чесън (не е нужно да ги режете) и дафинов лист. Затворете тенджерата и варете на средно висока температура 1 час и 20 минути.
  • Извадете езика от бульона и го оставете малко да се охлади. Обелете го и го нарежете на филийки с дебелина около 2 см.
  • В друг дълбок съд загрейте 2 с.л. зехтин. Прибавете към зехтина нарязаната половина лук, моркова и чесъна и ги гответе няколко минути на средно висока температура, докато омекнат.
  • Добавете към тенджерата „доматения“ сос и още дафинов лист и оставете да поври 15 минути на средно висока температура, докато течността се редуцира. Добавете филийките език и подправете със сол, черен пипер и пресен магданоз. Не използвайте черен пипер в елиминационна фаза на АИП.
  • За “карфиоления ориз” настържете карфиола на едро ренде. В отделен малък съд загрейте 2 с.л. зехтин и задушете останалата половина ситно нарязан лук. Добавете карфиола, разбъркайте, подправете със сол и оставете под капак на средно висока температура 3 – 5 минути, докато се задуши.
  • Поднесете езика, полят със соса, и с гарнитура от “карфиолен ориз”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial