АИП, Палео, без домати
Този рататуй с кореноплодни зеленчуци е зимна и АИП версия на традиционната френска рецепта, комбинираща три вида сладки картофи за повече витамини и антиоксиданти. Красивата подредба се допълва от шайби цвекло и пащърнак върху „доматен“ сос без домати.

Класическата френска рецепта за рататуй включва нарязани на шайби и подредени спиралообразно или в концентрични кръгове домати, тиквички и патладжан върху легло от пикантен доматен сос, изпечени в керамичен съд, по-често с кръгла или овална форма.
Моята рецептата за рататуй спазва идеята за подредба, но вместо типичните летни зеленчуци залага на комбинация от кореноплодни с различен цвят. Те са идеални за по-хладните месеци, когато са в сезон, и са богати на витамини, минерали и фибри. За разлика от представителите на семейство Картофови, каквито са доматите и патладжанът, кореноплодните са напълно съвместими с изискванията на Автоимунния Палео протокол.
Какви са съставките за този рататуй с кореноплодни зеленчуци?
В състава на този рататуй включих три вида сладки картофи – оранжеви, бели и лилави, както и червено цвекло и пащърнак.
Сладки картофи
Макар най-често да консумираме сладки картофи с медно оцветена кора и ярко оранжева вътрешност, разнообразието им от сортове включва още зеленчуци с бял, кремав, жълт, червеникаво-лилав и наситено лилав цвят. Всички те са високо хранителни и вкусни, богати на фибри и витамин С. Комбинирането на различен цвят сладки картофи помага да включим в храната си няколко различни антиоксиданта.
Оранжевите сладки картофи са най-богати на бета-каротин – прекурсор на витамин А. Когато се сготвят, имат естествено сладък цвят и много мека текстура, подходяща за приготвяне на всякакви ястия, включително крем-супи или пюре.
Белите сладки картофи като цяло са по-сухи, с бяла вътрешност и мек, леко ядков вкус. Когато се сготвят, е възможно цветът им леко да се промени към зеленикаво-сиво. Не съдържат толкова нишесте и не са толкова сладки като оранжевите сладки картофи.
Вкусът на лилавите сладки картофи не е толкова силно сладък като на оранжевите, а текстурата им е по-твърда и по-силно нишестена. Обикновено изискват повече време, за да се сготвят в сравнение с оранжевите. Както и останалите лилави плодове и зеленчуци, сладките картофи с лилаво оцветена вътрешност са по-богати на антоцианини. Също както и бета-каротинът, те са естествено срещащи се фитохимикали, със значение в борбата с оксидативния стрес.

Останалите съставки са:
Червено цвекло
Добавя още цвят към рецептата и е един от най-високо хранителните кореноплодни зеленчуци, съдържащ високи количества фибри, фолат и манган.
Пащърнак
Има леко землист вкус и свеж аромат, напомнящ анасон. Той е отличен източник на фибри, витамин С, витамини B и E, калий, магнезий и манган.
Лук
Добавя пикантна сладост и допълнителна хранителна плътност благодарение на високото си съдържание на антиоксиданти.
Чесън
Още един кореноплоден зеленчук с отлични противовъзпалителни свойства, който придава допълнителна пикантност на този рататуй.
Ястието съдържа още:
„Доматен“ сос без домати: използвайте тази рецепта, ако спазвате АИП. Ако доматите вече са част от менюто ви, заменете с оригинален доматен сос, приготвен от пасирани домати и подправен с риган и босилек.
Бульон: добавих малко телешки бульон към рецептата, за да увелича съдържанието на протеини и да обогатя вкуса. Можете да използвате същото количество зеленчуков бульон или да замените с вода.
Зехтин Екстра Върджин: задължителен е, защото добавя аромат и здравословни мазнини към това зеленчуково ястие.
Морска сол: подобрява вкуса, като балансира сладките нюанси от кореноплодните.
Мащерка: прясна или суха, аз използвах няколко клонки.

Как да приготвите този рататуй с кореноплодни зеленчуци?
Този рататуй с кореноплодни зеленчуци се приготвя лесно, но за перфектен резултат си отделете достатъчно време.
Подгответе зеленчуците.
Необходимо е първо да селектирате зеленчуците – трябва да са еднакви или близки по размер, за да ги подредите правилно. Използвайте относително еднакви сладки картофи и по-малки глави цвекло. Почистете ги и ги обелете.
С помощта на ренде тип „мандолина“ нарежете сладките картофи, цвеклото и пащърнака на еднакви по дебелина шайби. Подредете ги на еднакви купчинки, като ги редувате както ви харесва. По този начин ще е по-лесно да ги разпределите в тавичката.
Пригответе соса.
За соса нарежете лука на ситно и смачкайте чесъна.
Загрейте половината зехтин в малка касерола. Добавете лука и чесъна и гответе няколко минути, докато омекнат. Добавете „доматения“ сос, бульона и ½ ч.л. сол и оставете соса 3 – 4 минути на умерен огън.
Подредете рататуя.
Покрийте със соса дъното на малка тавичка – кръгла или овална, но може да бъде и правоъгълна. Подредете отгоре зеленчуците като спирала или в концентрични кръгове. Наръсете зеленчуците добре със сол, останалия зехтин и клонки мащерка.
Изпечете рататуя.
Включете фурната да загрява на 180 градуса.
За да сте сигурни, че оранжевите сладки картофи, на които е нужно най-малко време, няма да се препекат, докато се пече цвеклото, покрийте тавичката с алуминиево фолио.
Поставете я във фурната и печете 40 минути. Отстранете фолиото и печете още 10 минути, или до готовност на всички зеленчуци.

Сервирайте.
Този рататуй е най-вкусен топъл, но може да се консумира и охладен. Поднесете го като предястие или като основно ястие в комбинация с подходящ протеин.
Ето още интересни АИП идеи с кореноплодни:
Разядка с печено цвекло и карфиол
Рататуй с кореноплодни зеленчуци
Course: АИП, Основни ястия, РецептиDifficulty: Умерено лесна4
порции30
minutes50
minutes1
hour20
minutesТози рататуй с кореноплодни зеленчуци е зимна и АИП версия на традиционната френска рецепта, комбинираща три вида сладки картофи за повече витамини и антиоксиданти. Красивата подредба се допълва от шайби цвекло и пащърнак върху „доматен“ сос без домати.
Съставки
2 чаши (500 мл) АИП доматен сос без домати
½ чаша бульон (зеленчуков или телешки) или вода
1 глава лук
2 скилидки чесън
2 малки оранжеви сладки картофа
2 малки бели сладки картофа
2 малки лилави сладки картофа
2 малки глави червено цвекло
1 глава пащърнак
4 с.л. зехтин
1 ½ ч.л. морска сол
1 ч.л. суха мащерка
Приготвяне
- За соса нарежете лука на ситно и смачкайте чесъна. Загрейте половината зехтин в малка касерола. Добавете лука и чесъна и гответе няколко минути, докато омекнат. Добавете „доматения“ сос, бульона и ½ ч.л. сол и оставете соса 3 – 4 минути на умерен огън.
- С помощта на ренде тип „мандолина“ нарежете кореноплодните на еднакви по дебелина шайби. Подредете ги на еднакви купчинки, като редувате зеленчуците.
- Покрийте дъното на тавичка със соса. Подредете зеленчуците като спирала или в концентрични кръгове. Наръсете ги със сол, останалия зехтин и мащерка.
- Покрийте тавичката с алуминиево фолио. Поставете я във фурната и изпечете 40 минути на 180 градуса. Отстранете фолиото и печете още 10 минути, или до готовност.
- Сервирайте рататуя топъл или охладен.