АИП, Палео, без глутен, без мая, без яйца, без ядки
Тези варени гевречета са с хрупкава коричка и мека дъвчаща сърцевина, а вкусът им е подобен на пълнозърнести тарали. Приготвят се по традиционния начин – първо се варят, а после се изпичат до получаване на златист загар. С изцяло съвместими АИП съставки, без брашно, без яйца, без мая и без ядки.
Ако някога сте хапвали варени гевреци, не може да не си спомняте колко корава е коричката им и колко еластична – вътрешността. Точно такава консистенция е трудно да бъде постигната с рецепта без глутен. Моите варени гевречета не са толкова корави отвън, нито са толкова фини отвътре. Но са приятно хрупкави и апетитни, с мека сърцевина и съвсем ненатрапчива сладост, чудесно балансирана от кристалчетата морска сол, с която са наръсени.
Може би знаете (аз научих скоро 🙂 ), че варените гевреци имат специфичен начин на приготвяне. Първо се варят за кратко, а после се изпичат в добре загрята фурна. По този начин са приготвени и тези варени гевречета. Нека това не ви плаши. Приготвянето им всъщност е много лесно и приятно.
Когато спазвате АИП, понякога имате нужда от бърз снак, който да носите в чантата си, или просто от нещо за хрупане. Тогава тези варени гевречета са идеални. Казвам понякога, защото АИП не насърчава междинното хранене. Протоколът се фокусира върху три – четири основни хранения дневно, богати на ценни хранителни вещества. За пълноценно хранене добавете към гевречетата свежи зеленчуци и протеини (опитайте с прошуто или с този пастет от пилешки дробчета).
Какви са съставките за тези АИП варени гевречета?
Брашно от тигрови ядки: използвайте това нетрадиционно брашно, за да останете в рамките на протокола. Ако сте успели да въведете успешно някои ядки, препоръчвам да комбинирате брашно от тигрови ядки с бадемово брашно: това ще направи текстурата им по-гладка. За Палео вариант можете да използвате изцяло бадемово брашно. Имайте предвид, че брашното от тигрови ядки има нужда от малко повече вода в сравнение с бадемовото.
Нишесте от тапиока: когато печете без глутен, нишестето от тапиока е много ценна съставка, действаща спояващо на останалите.
Сол: за баланс на вкусовете използвам ситно смляна морска сол в тестото и кристалчета за наръсване.
Мед: сетете се, че оригиналните варени гевреци всъщност не са нито сладки, нито солени. Този баланс се постига с добавянето на минимално количество мед. Можете да замените с кленов сироп.
Топла вода: в тази рецепта няма яйца, мляко или желатин. Топлата вода помага да оформите тестото, а краткото сваряване на гевречетата позволява да запазят формата си при печенето.
Бакпулвер: уверете се, че използвате бакпулвер без глутен.
Ябълков оцет: в комбинация с бакпулвера улеснява надигането.
Зехтин: необходимо е съвсем малко количество за намазване на гевречетата. Така повърхността им става по-лъскава и е по-лесно да задържи допълнителната морска сол.
Как да приготвите тези АИП варени гевречета?
Приготвянето на тези варени гевречета е в няколко лесни стъпки. Ще ви е нужна тенджера с вряща вода и тава за печене, покрита с хартия.
Пригответе тестото. Смесете в купа сухите съставки: брашното от тигрови ядки, нишестето от тапиока, бакпулвера и солта. В друга купа смесете вода, оцета и меда и разбъркайте. Прибавете течните съставки към сухите и разбъркайте, докато получите средно меко тесто.
Оформете гевречетата. Наръсете плота и дланите си с нишесте от тапиока. Разделете тестото на 8 топки. Оформете ги като пури, малко по-дебели от пръст, и съединете двата им края, за да получите кръгли гевречета.
Сварете гевречетата. Сложете да заври голяма тенджера с вода. Поставете гевречетата на два пъти във врящата вода. Когато изплуват (след около 1 минута), ги извадете внимателно с решетъчна лъжица.
Изпечете гевречетата. В предварително загрята на 180 градуса с вентилатор фурна изпечете гевречетата 10 минути. Извадете ги, намажете ги със зехтин, наръсете ги с морска сол и ги изпечете още 10 минути, докато стават златисти. Оставете да изстинат напълно, преди да сервирате.
Може би ще харесате и тези чудесни рецепти за бърз АИП снак:
Гризини с италиански подпрваки (АИП)
Ако не знаете кои са съвместимите с АИП съставки за печене разгледайте и поста Как да печем тестени изделия с АИП.
Варени гевречета
Course: АИП, ПечиваDifficulty: Лесна4
порции15
minutes20
minutes35
minutesТези варени гевречета са с хрупкава коричка и мека дъвчаща сърцевина, а вкусът им е подобен на пълнозърнести тарали. Приготвят се по традиционния начин – първо се варят, а после се изпичат до получаване на златист загар. С изцяло съвместими АИП съставки, без брашно, без яйца, без мая и без ядки.
Съставки
1 ½ чаша (150 г) брашно от тигрови ядки (или комбинирайте с бадемово брашно за Палео вариант)
½ чаша (50 г) нишесте от тапиока
1/3 чаша топла вода
1 ч.л. бакпулвер
½ ч.л. морска сол + допълнително за наръсване
1 с.л. ябълков оцет
1 ч.л. мед
1 ч.л. зехтин за намазване
Приготвяне
- Смесете в купа сухите съставки: брашното от тигрови ядки, нишестето от тапиока, бакпулвера и солта. В друга купа смесете вода, оцета и меда и разбъркайте. Прибавете течните съставки към сухите и разбъркайте до получаване на средно меко тесто.
- Наръсете плота и дланите си с нишесте от тапиока. Разделете тестото на 8 топки, оформете ги като пури и съединете двата им края, за да получите гевречета.
- Поставете гевречетата за 1 минута във вряща или докато изплуват. Извадете ги внимателно и ги поставете върху хартията за печене.
- Изпечете гевречетата 10 минути, намажете ги със зехтин, наръсете ги с морска сол и ги изпечете още 10 минути, докато стават златисти. Оставете да изстинат напълно, преди да сервирате.
Здравейте много хубав сайт!
мисля че има някаква грешка в рецептата. Брашното не стана като тесто, можеби тапиоката трябва да е 150 гр. а бадемовото брашно 50 гр.
Поздрави
Здравейте, радвам се, че намирате сайта за полезен. Отдавна не съм правила рецептата, но са ми писали други потребители, че гевречетата се получават чудесно и че им харесват. Ще я повторя в най-скоро време и ако има грешка, ще я коригирам.