Продължете към съдържанието

Имаме ли нужда от калций?

И трябва ли да приемаме калциеви добавки

Да, калцият е най-разпространеният минерал в тялото, съставляващ около 2% от теглото ни, и е жизненоважен. Калцият има решаващо значение за много телесни функции, включително изграждането и поддържането на здрави кости и зъби, мускулната функция, транспорта на хранителни вещества през клетъчните мембрани, нервната сигнализация, работата на сърцето, съсирването на кръвта и ензимната активност.

Имаме ли нужда от калций

Нивата на калций в кръвта са строго регулирани, може би един от най-стриктно контролираните процеси в тялото. Когато концентрацията на калций в кръвта започне да пада под базовото ниво, калцият може да бъде „изтеглен“ от костите. От друга страна, когато концентрацията на калций в кръвта започва да се доближава до горната граница, той се „депозира“ в костите. Тези два процеса постоянно променят формата и структурата на костта в цикъл, наречен костно ремоделиране.

Два хормона участват в цикъла на костно ремоделиране: калцитонин – намалява серумния калций чрез увеличаване отлагането на калций в костите и намаляване на калциевата абсорбция, и паратиреоиден хормон – повишава серумния калций, като предизвиква резорбция на калций и увеличава абсорбцията на калций в червата.

Калций

Как да набавяме калций чрез диетата си?

Ние не произвеждаме калций, което означава, че трябва да го набавяме с храната си. Традиционните източници на калций включват: млечни продукти (особено твърди сирена като пармезан), зеленолистни зеленчуци, семена, ядки, консервирана сьомга и сардини (с кости), бобови храни, смокини, черна меласа, както и някои обогатени храни и напитки, каквито са например някои растителни млека.

Зрелите сирена като пармезан са с много ниски нива на лактоза и могат да са добър начин за набавяне на калций, ако имате лактозна непоносимост. Ако изберете да набавяте калций от млечни храни, стремете се те да са пълномаслени и от пасищно отглеждани животни. В случай че имате чувствителност към всички млечни продукти, най-лесно е да консумирате достатъчно богати на калций Палео източници като семена (чиа, сусам и маково семе), ядки (бадеми), костен бульон и зеленчуци като кейл или броколи.

Ако сте под риск от остеопороза (особено жени в период на пери- и постменопауза) опитвайте да разпределяте приема на храни, богати на калций, през целия ден. Просто добавяйте по една храна с високо съдържание на калций на всяко хранене. За останалите здравословни предизвикателства в този период и за влиянието на менопаузата върху автоимунните заболявания вижте публикацията Менопауза и автоимунни заболявания.

Пармезан

От какво зависи усвояването на калция?

Въпреки изчерпването на почвата и високите на нива на съвременен стрес повечето от нас все пак успяват да набавят нужния калций с храната си. Основното затруднение при този жизненоважен минерал се оказва неговото усвояване, което зависи от различни ко-фактори.

Такъв е например витамин Д, който има водеща роля в хомеостазата на калция. Той подобрява усвояването на калций в тънките черва и работи с паратиреоидния хормон, за да регулира нивата на калций в кръвта и костите. Все повече доказателства сочат, че причината за нарушения калциевия баланс с напредване на възрастта всъщност са неадекватните нива на витамин Д.

Важни са и нивата на други минерали и витамини като магнезий, който помага за балансиране  нивата на калций и предотвратява отлагането в меките тъкани, витамин K2, който насочва калция към костите и далеч от артериите, и фосфор, който работи в тандем с калция за здравина на костите. Високите нива на хранителен витамин С стимулират производството на остеобласти (клетки, образуващи костите) и могат да ги предпазят от оксидативен стрес.

Хормоналният баланс и качествените нива на хормоните на щитовидната жлеза и надбъбречните жлези, включително половите хормони, играят роля в баланса на калция и цикъла на костно ремоделиране. Променените нива на естроген и прогестерон след менопаузата допълнително може да намалят костното ремоделиране и да повишат риска от остеопороза.

За йонизирането и усвояването на калция са необходими адекватни нива стомашна киселина. Ниските й нива често се дължат на възрастови промени, доминатна симпатикова нервна система, честа консумация на захар и рафинирани храни, инфекции, както и хранителни дефицити, като например цинк и тиамин.

Адекватната хидратация помага калцият да бъде разнесен до всички клетки и тъкани. Добрият баланс на останалите електролити във водата (особено калий и натрий), е важен, за да ни осигури добро костно здраве. Някои от най-добрите естествени електролитни напитки са кокосовата вода и костният бульон.

Здравословните мазнини като зехтин и кокосово масло доставят есенциални мастни киселини, необходими за транспорта на калций през клетъчните мембрани в клетките.

Бадеми

Кои са факторите, възпрепятстващи усвояването на калция?

Оксалати и фитати: откриват се в спанака (оксалати) и в зърната, бобовите и ядките (фитати). Те намаляват абсорбцията на калций, като се свързват с него. Един от начините да се противодейства е да готвите храните, богати на оксалати, и да накисвате храните с високо съдържание на фитати и фитинова киселина.

Висок прием на кофеин: заради диуретичното си действие кофеинът може да повиши отделянето на калций чрез урината.

Стрес: потенциално може да повлияе на усвояването на калций, главно чрез взаимодействието на хормоните и промените в начина на живот. Хроничният стрес повишава нивата на кортизола, а високите нива на кортизол увеличават освобождаването на калций от костите, което потенциално води до загуба на костна маса с течение на времето. Стресът може да наруши храносмилането чрез намаляване производството на стомашна киселина, което е от решаващо значение за усвояването на калций. И не на последно място, стресът често води до грешки в диетата и до потенциално намаляване приема на калций или изчерпване на кофакторите като магнезий или витамин Д.

Смокини

Трябва ли да приемаме калциеви добавки?

Науката е единодушна по отношение важността на калция за нашето функциониране. Оттам нататък може да срещнете както препоръки за прием на калций под формата на добавка (особено ако сте жена в пери- или постменопаузална възраст), така и пълното й отричане с аргумента, че калцият под формата на добавка е токсичен.

Въпреки че някои проучвания показват, че добавките с калций имат благоприятен ефект при остеопороза и фрактури, това твърдение не се потвърждава от някои други изследвания. Мета-анализ с участие общо на 170 991 жени съобщава, че добавянето на калций не намалява риска от фрактури на бедрената кост, а напротив, възможно е увеличение на риска. От тези проучвания ползите от добавянето на калций остават неясни и са необходими допълнителни изследвания във връзка с хранителния прием, етническата принадлежност, расата, възрастта и пола.

Това на практика означава, че калцият, получен от хранителни източници, е по-ефективен и безопасен от добавките за задоволяване на ежедневните нужди. С други думи, най-добре е да получавате калций от храни, а не от добавки.

Както вече стана ясно, ефективното костно здраве изисква калцият да работи в синергия с витамин Д, витамин K2 и магнезий. Добавянето на калций само по себе си вероятно няма да доведе до значителни ползи. Нещо повече, някои изследвания свързват приема на високи дози калциеви добавки с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, бъбречно-каменна болест и калцификати в меките тъкани, включително органи и стави. Голям мета-анализ от 2023 г. разкрива, че докато калцият от храната намалява сърдечно-съдовия риск, калцият под формата на добавка може да увеличи този риск, особено при мъже и пушачи.

Калций под формата на добавка може да е решение за хора с нисък хранителен прием на калций или специфични заболявания, но рутинната му употреба, включително като превенция на остеопорозата, отдавна е под въпрос. Тези, които се нуждаят от калциева добавка, трябва да бъдат консултирани от доставчик на здравни услуги, с чиято помощ да се преценят рисковете и ползите.

Калций

Какво включва добрата превенция на остеопорозата?

Адекватен прием на калций: Стремете се към прием на 1000 – 1200 мг/ден от хранителни източници.

Оптимизиране нивата на витамин Д: Прекарвайте достатъчно време на слънчева светлина, редовно тествайте нивата си на витамин Д и го включете под формата на добавка, ако е необходимо.

Балансирана диета: хранете се с цели храни и се уверете, че приемате достатъчно зеленчуци и плодове, висококачествен протеин и здравословни мазнини.

Оптимизиране на храносмилането: дъвчете добре и се хранете на спокойствие, за да стимулирате естественото производство на стомашна киселина, важна за усвояване на диетичния калций и останалите минерали.

Редовна физическа активност: дейности като ходене, бягане и силови тренировки стимулират образуването на кости и са чудесна превенция на остеопорозата.

Хормонален баланс: поддържането на хормонално здраве чрез подходящо хранене, упражнения и управление на стреса е от ключово значение за превенцията на остеопорозата.

Избягвайте пушенето и прекаляването с алкохола: тези навици увреждат здравето на костите.

По-долу ви давам идеи за Палео съвместими рецепти, които помагат за укрепване на костното здраве:

Средиземноморска салата с нахут и сардини

Барчета за здрави кости с кайсии и бадем

Салата с кейл, печен сладък картоф и смокини


Източници:

NTA Student lecture: Mineral balance, Function, Dysfunction, Food sources and uses

The good, the bad, and the ugly of calcium supplementation: a review of calcium intake on human health

Lifetime high calcium intake increases osteoporotic fracture risk in old age

Vitamin D, calcium homeostasis and aging

Is Calcium Toxic?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial