Продължете към съдържанието

Палео скарпача с тиквички

Палео, без глутен, без зърнени, веган

Тази Палео скарпача с тиквички е адаптация без глутен на традиционния италиански солен пай. Идеален избор за горещите летни дни, когато тиквичките са в изобилие.

Палео скарпача с тиквички

Какво е скарпача?

Името „scarpaccia“ произлиза от италианската дума „scarpa“, която означава „обувка“. На италиански думите могат да претърпят вариация чрез добавяне на наставка, която указва нейния размер или стойност. Така в случая „скарпа“ се превръща в „скарпача“, тоест „грозна обувка“, каквото е името на тази рецепта – вероятно поради плоската и тънка форма на печивото, напомнящо смачкана обувка.

Scarpaccia di Camaiore или Scarpaccia Camaiorese е типично ястие от Камайоре, малък тоскански град в провинция Лука. Скарпача е част от бедната селска кухня и се приготвя с малко на брой прости съставки – тиквички, нарязани на тънки филийки, лук, цветове от тиквички и брашно. Тиквичките се отцеждат предварително, за да пуснат водата си, която после се включва в приготвянето на тестото. Според традицията този солен пай се пече в края на деня в изключена, но все още гореща фурна. Вкусът е свеж благодарение на тиквичките, а консистенцията – лека и хрупкава.

Има различни вариации на рецептата, включително такива с яйца или с пармиджано. Скарпачата от Камайоре е различна от скарпачата от Виареджо, която се приготвя по същия начин, но без лук и в сладък вариант със захар. Скарпача може да се консумира както топла, така и студена и е перфектна като предястие, гарнитура или леко основно ястие, поднесена със свежа зеленчукова салата.

Палео скарпача с тиквички

Какви са съставките за тази Палео скарпача с тиквички?

Тъй като оригиналната рецепта се приготвя с бяло пшенично брашно и съдържа глутен, в моя вариант тя е адаптирана към Палео храненето. Какви са принципите на Палео диетата може да прочетете тук.

Палео скарпача продукти

Ето конкретните съставки в рецептата:

Тиквички: използвах тиквички с бяла и тъмно-зелена кора, за да придам повече цвят, но можете да използвате с каквито разполагате. Ако са по-дребни, ще ви е по-лесно да ги нарежете на тънки филийки. Водата от отцеждането на тиквичките е важна съставка на оригиналната рецепта. Тук ще използваме малко от нея, така че не я изхвърляйте.

Червен лук: по-сладък и не толкова лют, но можете да замените и с обикновен бял лук. Не го пропускайте обаче, защото придава много характерен вкус на този солен пай.

Бадемово брашно: замества традиционното пшенично брашно, като прави скарпачата приятно хрупкава по краищата. Не съм тествала рецептата с друго безглутеново брашно, но съм сигурна, че в подходяща пропорция с течност ще се получи.

Нишесте от тапиока: тъй като рецептата не съдържа глутен, нишестето от тапиока има спояваща функция. Ако не сте на Палео диета, бихте могли да замените с царевично нишесте.

Морска сол: необходимо е по-голямо количество, за да ускори процеса по отделяне на водата от тиквичките, както и за вкус на този солен пай.

Черен пипер: за допълнителен вкус.

Розмарин: използвах сушен, тъй като не открих пресен. Вярвам обаче, че пресният ще придаде по-деликатен и свеж аромат, така че ако се колебаете – пресният е по-доброто решение.

Зехтин Екстра Върджин: зехтинът в тази рецепта е „на око“ и много й отива.

Цветове от тиквички: записвам ги в картата на рецептата като опция, защото при мен няма, не успях да открия. Вие обаче не пропускайте, ако намерите.

Палео скарпача с тиквички

Как да приготвите тази Палео скарпача с тиквички?

Тази рецепта се приготвя изключително лесно. Единствено си осигурете ренде тип „мандолина“, за да нарежете тиквичките наистина тънко. Предвидете време за отцеждането на тиквичките – при мен 30 минути бяха достатъчни.

И така, ето стъпките:

Отделете излишната вода

Измийте тиквичките, без да ги белите, и ги нарежете на много тънки резени с помощта на ренде тип „мандолина“. Посолете ги и ги оставете около 30 минути в купа да пуснат водата си. Отцедете много добре и запазете водата. Моите тиквички бяха доста сочни и пуснаха 200 мл вода, от които аз използвах 70 мл в тестото.

Тиквички

Смесете всички съставки в купа

Към отцедените тиквички добавете нарязания на ленти червен лук, бадемовото брашно, нишестето от тапиока, черния пипер, розмарина, водата и зехтина. Ако ползвате цветове от тиквички, добавете и тях. Разбъркайте добре с ръце.

Разпределете сместа върху правоъгълна тава

За да има пълен успех рецептата, предварително намажете много добре тавата с мазнина или я покрийте с хартия за печене. В противен случай рискувате скарпачата да залепне за повърхността. Разпределете добре сместа, така че да осигурите равномерно изпичане.

Изпечете Палео скарпачата

Поставете тавата в предварително загрята на 170 градуса с вентилатор фурна. Печете 35 – 40 минути или докато се получи приятен златист загар по цялата повърхност.

Сервирайте

Може да поднесете тази Палео скарпача както топла, така и студена. Перфектна е като предястие, гарнитура към месо или като леко основно ястие, поднесено със свежа зеленчукова салата.

Съхранявайте до 5 дни в хладилник.

Ето още няколко Палео идеи с тиквички:

Безглутенов тутманик с тиквички

Канелони от тиквички с кайма

Шоколадов фъдж с тиквички

Палео скарпача с тиквички

Recipe by Мариана от Light side of the foodCourse: Палео, Печива, РецептиCuisine: ИталианскаDifficulty: Много лесна
Порции

4

порции
Време за подготовка

40

minutes
Време за печене

35

minutes
Общо време

1

hour 

15

minutes

Тази Палео скарпача с тиквички е адаптация без глутен на традиционния италиански солен пай. Идеален избор за горещите летни дни, когато тиквичките са в изобилие.

Съставки

  • 800 г тиквички (3 по-дребни тиквички)

  • 1 глава червен лук

  • 8 – 10 цвята от тиквички (опция)

  • 1 ½ ч.л. морска сол

  • 150 г бадемово брашно

  • 50 г нишесте от тапиока

  • 1 ч.л. черен пипер

  • 1 ч.л. сух розмарин (или 1 с.л. пресен)

  • 70 мл вода от отцеждането на тиквичките

  • 6 с.л. зехтин Екстра Върджин

Приготвяне

  • Измийте тиквичките, без да ги белите, и ги нарежете на много тънки резени. Посолете ги и ги оставете около 30 минути в купа да пуснат водата си. Отцедете ги и запазете водата.
  • Към отцедените тиквички добавете нарязания на ленти лук, бадемовото брашно, нишестето от тапиока, черния пипер, розмарина, водата и зехтина. Ако ползвате цветове от тиквички, добавете и тях. Разбъркайте добре с ръце.
  • Разпределете сместа върху покрита с хартия за печене голяма правоъгълна тава. Поставете в загрята на 170 градуса с вентилатор фурна и печете 35 – 40 минути или до получаване на златист загар.

Предложение за консумация

  • Тази Палео скарпача може да сервирате както топла, така и студена. Перфектна е като предястие, гарнитура или леко основно ястие, поднесена със свежа зеленчукова салата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial