Палео, без глутен, без рафинирана захар, без млечни
Тази Палео торта Праскова е толкова нежна и лека, че ще се влюбите. Бадемов пандишпан, покрит с ароматен ванилов крем и вкусни летни белени праскови в нежно желе. Рецепта без глутен, млечни и захар.
Преди години във Варна имаше сладкарница Давидоф, където предлагаха най-уникалната торта Праскова, която бях опитвала. Оттогава мина доста време, на мястото на кафето вече има други заведения, но вкуса на тортата го помня. Знам, че имаше сладък жълт крем с аромат на ванилия и големи половинки праскова от компот, подредени концентрично. В сезона на прасковите често се връщам към този вкус и днес ми се прииска да го пресъздам.
Разбира се, направих доста модификации както защото не знам точната рецепта, така и за да съобразя съставките с Палео храненето си. За блата използвах бадемово брашно, кокосова захар и фермерски яйца, които разбих отделно. Ваниловия крем приготвих с кокосова сметана, подсладена с мед и оцветена с щипка куркума. Към прасковите добавих желатин, който да запази по-добре формата на тортата и да подобри хранителната й стойност.
Е воала! Много лека, плодово сладка, и с прекрасен баланс на вкусовете е моята торта Праскова. За приготвянето й са нужни само 10 минути във фурната плюс няколко часа охлаждане. Препоръчвам ви да я опитате колкото се може по-скоро – точно сега прасковите са в сезон и са разкошни.
Какви са съставките за тази Палео торта Праскова?
Праскови: използвах сладки и ароматни добре узрели български праскови.
Яйца: препоръчвам да са фермерски, аз най-често купувам от Sunny farm.
Бадемово брашно: едно от най-вкусните Палео брашна, винаги налично в шкафа ми. Не съм опитвала рецептата с друго брашно, но няма причина да не стане.
Кокосова захар: предпочитам я като подсладител в сладки печива, от които се очаква обем. Можете да замените с друг подсладител.
Бакпулвер: внимавайте да е без глутен.
Кокосово масло: малко количество разтопено кокосово масло действа спояващо на останалите съставки в блата.
Кокосова сметана: напоследък трудно откривам любимата си кокосова сметана в картонена кутия от Метро. Тук използвах твърдата част от два кена пълномаслено кокосово мляко, оставено поне 24 часа в хладилника.
Мед: подслаждам крема с хубав български домашен мед – идеалният подсладител за десерти, които не изискват печене.
Ванилия: абсолютно задължителна за крема, не я пропускайте.
Куркума: в крема добавих единствено заради цвета.
Нишесте от тапиока: служи, за да сгъсти ваниловия крем.
Сок от ябълка: не съдържа добавена захар или подсладител и има почти прозрачен цвят, което го прави подходящ за желиране. Може да използвате и друга течност, дори вода, но тогава ще е нужно да добавите подсладител.
Желатин: освен в желирания пласт прибавих малко количество и към крема, защото исках да съм сигурна, че ще стегне.
Как да работите с желатин?
Добавянето на желатин към десерти е изключително лесно.
Използвайте качествен телешки или свински желатин. Добавете нужното количество към съд с малко студена вода. Изчакайте около 3 минути – желатинът набъбва и консистенцията на течността се променя.
Сега е моментът да поставите съда на котлона и леко да го затоплите, като разбърквате, докато се втечни. Готовия за употреба желатин добавете към топлата течност, която искате да желирате. Разбъркайте и поставете в хладилник за няколко часа.
Как да приготвите тази Палео торта Праскова?
За да приготвя тази торта, използвах форма за торта с падащ ринг с диаметър 20 см. Ако искате по-голяма или по-малка торта, адаптирайте количествата. Най-добре е да използвате форма с регулируем ринг, който има достатъчно височина за трите пласта на тортата.
Пласт 1: блат
Разделете белтъците от жълтъците. Разбийте белтъците на сняг с щипка сол. Отделно разбийте жълтъците със захарта до получаване на крем със светъл цвят. Прибавете кокосовото масло и екстракта от ванилия.
Смесете бадемовото брашно с бакпулвера. Добавете го към сместа с жълтъци. Накрая внимателно прибавете разбитите белтъци. Изсипете полученото тесто във форма за торта с диаметър 20 см. Изпечете в загрята на 180 градуса фурна 10 минути.
Пласт 2: ванилов крем
В малък съд на котлона кокосовата сметана, меда, куркумата и ванилията, без да завират. В друг съд разбъркайте нишестето с водата. Трябва да се получи нещо като каша – добавете я към крема на котлона, като бъркате.
Изсипете желатина във водата и изчакайте да набъбне. Затоплете го леко и го добавете крема. Охладете готовия крем до стайна температура и залейте с него блата, върху който сте разпределили нарязаната на кубчета праскова. Поставете в хладилник за поне 2 часа.
Пласт 3: праскови в желе
Започнете с обелването на прасковите, като ги бланширате. За целта сложете съд с вода на котлона да заври. Използвайте остър нож, за да направите кръст в основата на всяка праскова. Потопете прасковите в горещата вода за 1 – 2 минути, докато кожата на мястото на кръста започне да се надига. За по-лесна работа извадете прасковите една по една в купа с лед и внимателно ги обелете. Разделете прасковите на две, отстранете костилките и ги подредете върху ваниловия крем с изпъкналата част нагоре.
На котлона загрейте ¾ от ябълковия сок, без да завира. Към останалата ¼ добавете желатина, изчакайте да набъбне, затоплете го и го добавете към останалия сок.
Залейте тортата с получената течност, като оставите горната част на прасковите непокрита. Върнете тортата отново в хладилника за още 4 часа или за през нощта.
Още няколко освежаващи идеи с праскови има тук:
Гриловани праскови с „извара“ и прошуто чипс (АИП, Палео)
Крамбъл с праскови и къпини (Палео)
Салата с праскови и скариди (Палео)
Коктейл Белини с праскови и комбуча (АИП, Палео)
Сладолед йогурт със замразени праскови
Палео торта Праскова
Course: Десерти, Палео, РецептиDifficulty: Лесна12
парчета20
minutes10
minutes6
hours6
hours30
minutesТази Палео торта Праскова е толкова нежна и лека, че ще се влюбите. Бадемов пандишпан, покрит с ароматен ванилов крем и вкусни летни белени праскови в нежно желе. Рецепта без глутен, млечни и захар.
Съставки
- За блата (с диаметър 20 см)
2 яйца
½ чаша (50 г) кокосова захар
1 чаша (100 г) бадемово брашно
½ ч.л. бакпулвер без глутен
¼ чаша (60 мл) кокосово масло, разтопено
- За крема
2 кена кокосова сметана (само твърдата част)
6 с.л. мед
1 ч.л. екстракт ванилия
Щипка куркума
2 с.л. нишесте от тапиока и 2 с.л. вода
1 с.л. желатин и 40 мл вода
1 праскова, на кубчета
- За желирания пласт
3 праскови
400 мл сок от ябълка без захар
2 с.л. желатин
Приготвяне
- За блата разделете белтъците от жълтъците. Разбийте белтъците на сняг. Отделно разбийте жълтъците със захарта до получаване на светъл крем. Прибавете кокосовото масло и ванилията.
- Смесете бадемовото брашно с бакпулвера. Добавете го към сместа с жълтъци. Накрая внимателно прибавете разбитите белтъци. Изсипете полученото тесто във форма за торта с диаметър 20 см. Изпечете в загрята на 180 градуса фурна 10 минути.
- За ваниловия крем смесете на котлона кокосовата сметана, меда, куркумата и ванилията, без да завират. В друг съд разбъркайте нишестето от тапиока с водата и добавете получената каша към крема на котлона.
- Изсипете желатина във водата и изчакайте да набъбне. Затоплете го леко и го добавете крема. Охладете готовия крем до стайна температура и залейте с него блата, върху който сте разпределили нарязаната на кубчета праскова. Поставете в хладилник за поне 2 часа.
- За желирания слой обелете прасковите, като предварително ги бланширате в гореща вода за няколко минути. Разделете прасковите на две, отстранете костилките и ги подредете върху ваниловия крем с изпъкналата част нагоре.
- На котлона загрейте 300 мл сок от ябълка, без да завира. Към останалите 100 мл добавете желатина, изчакайте да набъбне, затоплете го и го добавете към останалия сок.
- Залейте тортата с получената течност, като оставите горната част на прасковите непокрита. Върнете тортата отново в хладилника за още 4 часа или за през нощта.