АИП, Палео, без глутен, без яйца, без ядки, без кокос
Тези АИП бретцели с чесън и магданоз са приятно хрупкави отвън, а вътрешността им е толкова еластична, че е трудно да се предположи, че са без глутен. Хапвайте ги топли, покрити с пикантния сос с чесън и магданоз. АИП рецепта с изцяло съвместими съставки и без кокос.

Обичам да експериментирам с тестени АИП изделия, защото те са това, което най-често липсва, докато сте в елиминационна фаза. Понякога резултатите надминават очакванията ми, а друг път променят напълно първоначалната визия. Тази рецепта за бретцели с чесън и магданоз, адаптирана оттук, впечатлява с изключително еластичното си тесто. Освен бретцели, от него можете да приготвите рогчета или кифлички, без да се притеснявате, че тестото ще се натроши при направа на формите.

Кое е важно при приготвянето на АИП тестени изделия?
Брашната
За да приготвяте печива в елиминационна фаза на АИП, е важно да разполагате с няколко съвместими брашна. Почти не съм срещала рецепта, в която да се използва самостоятелно само едно брашно. В зависимост от рецептата и резултата, който искам да постигна, използвам различни комбинации. Най-често срещаните са:
- брашно от касава – кокосово брашно – нишесте от тапиока като в тази рецепта за АИП хлебчета от касава
- кокосово брашно – нишесте от тапиока като в любимата ми рецепта за АИП домашен хляб
- брашно от тигрови ядки – нишесте от тапиока като в тази рецепта за АИП варени гевречета.
Нишестето от тапиока
То е важна съставка при приготвянето на печива без глутен. Това е извлеченото нишесте от растението юка (маниока), за разлика от брашното от касава, което се произвежда от същото растение, но представлява неговия изсушен и смлян корен. Нишестето от тапиока има бял цвят, няма вкус, а структурата му е подобна на познатите нишестета от пшеница или царевица. Една от основните му роли при приготвянето на тестени изделия е да споява останалите съставки. Високото съдържание на нишесте от тапиока в тази рецепта позволява да се получи достатъчно еластично тесто. Нишестето от тапиока може замените с нишесте от арарут, което има подобен произход и свойства.
Желатинът
Желатинът от пасищни животни е втората важна съставка, която се използва при приготвянето на АИП печива. Подобно на нишестето от тапиока, той действа спояващо и успешно замества яйцата в безброй АИП рецепти. За да приготвите „желатиново яйце“, поставете 1 супена лъжица желатин в ¼ чаша вода, докато набъбне. Затоплете го на ниска температура, докато се разтвори напълно, и го прибавете към тестото. Подходящи за включване на желатин обикновено са рецепти, изискващи от едно до три истински яйца.

Какви са съставките за тези бретцели с чесън и магданоз?
За бретцелите:
Нишесте от тапиока
Брашно от касава
Морска сол
Бакпулвер (без глутен)
Хлебна сода
Филтрирана вода
Желатин
Зехтин Екстра Върджин
За топинга:
Зехтин Екстра Върджин
Чесън
Магданоз
Морска сол за наръсване

Как да приготвите тези бретцели с магданоз?
Включете фурната да загрява на 180 градуса.
Пригответе тестото.
Смесете в купа нишестето от тапиока и брашното от касава. Добавете солта, бакпулвера и содата и разбъркайте.
Прибавете зехтина и водата малко по малко, като разбърквате.
Разтворете желатина във водата, докато набъбне. Загрейте го за кратко, докато се разтвори съвсем, и го добавете към тестото. Разбъркайте първо с лъжица, а после с ръце и оформете топка.
Оформете бретцелите.
Разделете топката на 16 части. Разточете всяка част като фитил, подгънете крайчетата и оформете бретцели. Поставете ги върху тава, покрита с хартия за печене. Намажете ги със зехтин.

Изпечете бретцелите.
Изпечете 20 минути или до зачервяване.
Пригответе топинга.
За топинга сотирайте чесъна в зехтина на ниска температура, докато омекне. Внимавайте да не потъмнее. Добавете ситно нарязания магданоз.
Сервирайте.
Извадете бретцелите от фурната и оставете ги да се охладят върху решетка. Намажете ги с топинга, наръсете с едро смляна морска сол и сервирайте.
Ето още няколко чудесни АИП рецепти за хляб и печива:
Гризини с италиански подправки
Фокача без мая с розмарин и чесън
Бретцели с чесън и магданоз
Course: АИП, ПечиваDifficulty: Лесна16
броя15
minutes20
minutes35
minutesТези АИП бретцели с чесън и магданоз са приятно хрупкави отвън, а вътрешността им е толкова еластична, че е трудно да се предположи, че са без глутен. Хапвайте ги топли, покрити с пикантния сос с чесън и магданоз. АИП рецепта с изцяло съвместими съставки и без кокос.
Съставки
2 чаши (200г) нишесте от тапиока
1 чаша (150г) брашно от касава
½ ч.л. морска сол
1 ч.л. бакпулвер без глутен
½ ч.л. сода
1 ½ чаши вода
2 с.л. желатин в ½ чаша вода
75 мл зехтин + допълнително за намазване
- За топинга:
3 скилидки счукан чесън
½ чаша зехтин
2 с.л. накълцан пресен магданоз
Морска сол за наръсване
Приготвяне
- Смесете в купа нишестето от тапиока и брашното от касава. Добавете солта, бакпулвера и содата и разбъркайте. Прибавете зехтина и водата малко по малко, като разбърквате.
- Разтворете желатина във водата, докато набъбне. Загрейте го за кратко, докато се разтвори съвсем, и го добавете към тестото. Разбъркайте първо с лъжица, а после с ръце и оформете топка.
- Разделете топката на 16 части. Разточете всяка част като фитил и оформете бретцели. Поставете ги върху тава, покрита с хартия за печене. Намажете ги със зехтин.
- Изпечете 20 минути или до зачервяване в предварително загрята на 180 градуса фурна.
- За топинга сотирайте чесъна в зехтина на ниска температура, докато омекне. Добавете ситно нарязания магданоз.
- Охладете бретцелите върху решетка. Намажете ги с топинга, наръсете с едро смляна морска сол и сервирайте.