Продължете към съдържанието

Свински кебап с праз

АИП, Палео

Този свински кебап с праз е пикантен, приятно солен от месото и нежно сладък от праза. Приготвя се лесно в един съд и е семпла АИП и Палео съвместима рецепта, подходяща за студеното време.

Свински кебап с праз

Свинско с праз е класическо ястие,  което явно е не само българско, но и балканско. Гърците също го приготвят, само че добавят лимон, а турците, то се знае, са майстори на кебапа, който са заимствали от Средния изток. Така или иначе, колкото читатели, вероятно и толкова рецепти. Но все пак днес ви показвам как го приготвям аз. Дано ви хареса. Семпла АИП и Палео съвместима рецепта, комбинираща основа от богат висококачествен протеин с един от най-полезните зимни зеленчуци.

Този свински кебап с праз е пикантен, приятно солен от месото и сладко ароматен от праза. Приготвя се лесно в един съд и може да бъде сготвен в тиган, гювеч или тенджера, на котлона, във фурната или в мултифункционален съд за готвене. Аз най-много го харесвам в чугунена тенджера, която позволява да подготвиш съставките на котлона и после да „забравиш“ ястието във фурната, докато остане на мазнина.

Свински кебап с праз

Какви са съставките за този свински кебап с праз?

За да приготвите този свински кебап с праз, ви трябва обезкостена свинска плешка (може врат или бут), нарязана на хапки (около 3 см). Плюс праз лук в изобилие, предимно бялата част.

Освен това се нуждаете от малко количество зехтин, за да запържите свинското, както и няколко базови подправки – качествена морска сол, черен пипер, люспи червен пипер и дафинов лист. Впрочем, това ястие харесва мазнината, така че може да сте по-смели, добавяйки зехтин Екстра Върджин или свинска мас. Пълно ръководство за съвместимите Палео мазнини ще откриете тук.

Свински кебап с праз - продукти

Сравнено с всички червени меса, свинското е топ източник на витамин В1 (тиамин), важен за нервната функция и работата на мозъка. Основната отговорност на тиамина е да превръща въглехидратите в енергия, като освен това помага и при храносмилането на протеини и мазнини. Тиаминът е необходим и за правилното освобождаване на стомашна киселина, което е често срещана дисфункция при хората с автоимунни заболявания като Хашимото. Свинското е още богато на селен, цинк и доста други В-витамини. И, разбира се, е отличен източник на висококачествен протеин, което го прави важна част от Палео диетата.

Най-добре е да използвате месо от свободно отглеждани животни, чийто Омега профил е много по-качествен от този на конвенционално отглежданите животни. За този свински кебап с праз аз предпочитам по-шарено месо, като плешка, но също толкова класически вариант е свинският бут, който е малко по-сух. Подобно на останалите видове червено месо, свинското съдържа както наситени, така и ненаситени мазнини – налични в приблизително равни количества.

Празът, от своя страна, добавя чудесен леко сладък вкус, на цената на малко калории. Той е отличен пребиотик, благодарение на съдържанието си на инулин (вид разтворими фибри, служещи като храна за полезните чревни бактерии). Празът е  източник на антиоксиданти, особено на полифеноли и серни съединения. Подобно на чесъна, празът съдържа алицин, същото полезно сярно съединение, което му придава антимикробни, понижаващи холестерола и потенциални противоракови свойства.

Праз

Този свински кебап с праз е както вкусен, така и питателен. Идеално решение в студените зимни зимни дни, богато на хранителни вещества и насърчаващо здравето на червата. Да го приготвим!

Как да приготвите този свински кебап с праз?

Запържете малки хапки свинско месо в мазнина на котлона и добавете сол и черен пипер (без черен пипер в елиминационна фаза на Автоимунния Палео протокол). Месото трябва да се запържи добре от всички страни. След това прибавете наситнения праз.

Аз добавям малко лют червен пипер на люспи (не е АИП), както и няколко дафинови листа.

Свински кебап с праз - приготвяне

Оставете на котлона за десетина минути, след което покрийте тенджерата с капак и я прехвърлете във фурната – първо на 180 градуса за десет минути, а после – на 150 градуса за около час. Готовото ястие трябва да е останало на мазнина, месото да е добре запечено, а празът – нежно карамелизиран. Ако желаете, може да махнете капака последните 10 минути, за да се запече отгоре.

Свински кебап с праз

Ами това е! Насладете се 🙂

А аз ви давам още идеи за високо хранителни зимни ястия, богати на протеини и мазнини:

Телешки стек на тиган

АИП овчарски пай

Зелеви сарми с пуешко месо (АИП, без ориз)

Шведски кюфтенца (Палео)

Свински гърди на фурна с мед и джинджифил (АИП)

Свински кебап с праз

Recipe by Мариана от Light side of the foodCourse: АИП, Основни ястия, РецептиDifficulty: Много лесна
Порции

6

порции
Време за подготовка

15

minutes
Време за готвене

1

hour 

20

minutes
Общо време

1

hour 

35

minutes

Този свински кебап с праз е пикантен, приятно солен от месото и нежно сладък от праза. Приготвя се лесно в един съд и е семпла АИП и Палео съвместима рецепта, подходяща за студеното време.

Съставки

  • 1 кг свинска плешка или бут

  • 3 – 4 стръка праз (основно бялата част)

  • 2 с.л. зехтин Екстра Върджин

  • 1 ½ ч.л. морска сол

  • 1 ч.л. черен пипер (пропуснете за АИП)

  • Щипка лют червен пипер (пропуснете за АИП)

  • 3 – 4 дафинови листа

Приготвяне

  • Нарежете свинското на хапки. Почистете добре праза и го нарежете на шайби.
  • Загрейте мазнината в чугунена тенджера или в дълбок тиган, подходящ за фурна. Запържете месото 10 минути, като разбърквате. Добавете сол и черен пипер (не използвайте черен пипер в елиминационна фаза на АИП).
  • Прибавете праза към месото. Разбъркайте, като добавите дафиновия лист и люспи лют червен пипер (не използвайте червен пипер в елиминационна фаза на АИП).
  • Поставете капака на тенджерата и я прехвърлете в предварително загрята на 180 градуса фурна. Печете 10 минути, намалете температурата на 150 градуса и оставете още 60 минути, докато празът се карамелизира и и яденето остане на мазнина.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial