Продължете към съдържанието

АИП ризото с карфиол и гъби

АИП, Палео, без глутен

Това ризото с карфиол и гъби е АИП съвместима версия на класическата италианска рецепта, едновременно сочно и кремообразно, и с висока хранителна плътност. Перфектната бърза рецепта без глутен и с ниско съдържание на въглехидрати, на която да се насладите през работната седмица.

АИП ризото с карфиол и гъби

Ако се храните без глутен, не е проблем да хапвате ризото, защото оризът не съдържа глутен. Когато обаче следвате противовъзпалителен режим, какъвто е Автоимунният Палео протокол, елиминирате не само глутена, но и изключвате за период от 30 до 90 дни всички зърнени и псевдозърнени храни. Повече за елиминациите и така наречените АИП „да“ и „не“ храни може да прочетете тук.

АИП съвместимият начин да се насладите на любими традиционни храни с ориз, е да приготвите „ориз“ от зеленчуци. Може да е целина, може да са броколи, но най-подходящ си остава карфиолът. Зрънцата „карфиолен ориз“ са бели и с неутрален вкус, който поема останалите аромати в ястието. Приготвя се за минути чрез няколко пулсации в блендер или чрез настъргване на едро ренде. Готви се много по-кратко от ориза, много по-здравословен е и съдържа далеч по-малко въглехидрати.

За да приготвя ризото с максимално близък вкус до традиционния, като усиля допълнително хранителната му плътност, към карфиола добавих гъби и телешки костен бульон. В рамките на АИП гъбите са отделени като изключително ценна за здравето на чревния микробиом хранителна група, богата на фибри и фитонутриенти. Препоръката е да се консумират всеки ден или поне 3 пъти седмично, като максимално често се комбинират различни видове.

АИП ризото с карфиол и гъби

За ползите от костния бульон при АИП може да се говори много, но най-важната е, че консумацията му заздравява чревната бариера и помага при „пропускливи черва“ – състояние, характерно за много от хората с автоимунно заболяване. Най-често ризото се приготвя с пилешки или зеленчуков бульон. В тази рецепта аз използвах телешки костен бульон, приготвен чрез продължително варене на кости от свободно пасящи животни. Ако не знаете как да го приготвите, прочетете тук.

И накрая, подобрих вкуса, като добавих малко настъргано „АИП сирене моцарела“. За съжаление млечните храни не са част от противовъзпалителната диета. В определени рецепти обичам да копирам познатия им вкус с нетрадиционни състави, съвместими с протокола. Такава е тази „АИП моцарела“, която подсилва характера на ястието с приятно солен вкус и аромат на сирене. Как да я приготвите вижте тук.  Другият вариант е да замените сиренето с люспи хранителна мая.

АИП ризото с карфиол и гъби

Какви са съставките за това АИП ризото с карфиол и гъби?

„Карфиолен ориз“: една малка глава карфиол ще ви е достатъчна. Настържете го на едро ренде или го поставете в блендер и с няколко пулсации го превърнете в зрънца „ориз“.

Гъби: аз използвах печурки, защото съм ужасно консервативна по отношение на гъбите, но вие можете да приготвите рецептата с мататарки, кладница, шийтаке или каквито гъби обичате.

Зехтин и гхи: комбинирам зехтин Екстра върджин и пречистено масло гхи заради аромата, но ако сте в елиминационна фаза, използвайте само зехтин.

Лук и чесън: добавям за по-богат вкус.

Бульон: добавих телешки костен бульон, но можете да замените с пилешки или зеленчуков.

Кокосово мляко: малко количество придава плътност и прави консистенцията кремообразна. Ако ароматът на кокос ви притеснява, можете да го пропуснете.

Нишесте от тапиока: помага за сгъстяване на течностите, така че това ризото с карфиол и гъби да бъде едновременно сочно и кремообразно.

Сол и черен пипер: адаптирайте количеството според собствените си предпочитания, но не добавяйте черен пипер, ако все още не сте го въвели обратно.

АИП „сирене моцарела“: можете да си го приготвите сами по тази рецепта или да замените с люспи  хранителна мая.

Магданоз: придава приятен свеж завършек на чинията.

АИП ризото с карфиол и гъби

Как да приготвите това АИП ризото с карфиол и гъби?

Това ризото с карфиол се приготвя по същия начин като традиционното ризото. Разликата е, че на „карфиоления ориз“ са му необходими само три минути, за да се сготви. Ако имате под ръка останалите съставки, вечерята ви е готова за не повече от 20 минути. Надявам се, че вече успях да ви изкуша.

Ето и стъпките:

Подгответе съставките

Пригответе „карфиоления ориз“, като настържете карфиола на едро ренде, докато получите частици с размера на ориз. Почистете и нарежете гъбите на филийки. Нарежете лука на ситно и пасирайте чесъна.

Сгответе ризотото

Загрейте зехтина в дълбок тиган. Добавете ситно нарязания лук и гъбите и гответе 7 – 8 минути. Не препълвайте съда с гъби. Целта е да станат златисти, а в тигана да не остане течност.

Обогатете вкуса, като прибавите пречистено масло гхи, пасирания чесън, сол и черен пипер. Ако сте в елиминационна фаза, не използвайте гхи и черен пипер.

В същия съд добавете карфиоления ориз, кокосовото мляко и бульона. Посолете и оставете ястието на умерена температура около 3 минути, като периодично разбърквате. Прибавете нишестето от тапиока, разбъркайте финално и отстранете от котлона.

Добавете АИП „моцарела“

В края на готвенето добавете настъргана АИП „моцарела“ (или люспи хранителна мая). Поръсете със ситно накълцан пресен магданоз и сервирайте.

Ако сега откривате „карфиоления ориз“, може би ще харесате и тези рецепти:

Гръцка пилешка супа (Палео)

Поке купа със запечена сьомга

Бързи сарми на тиган

Кокосово мляко с карфиолен ориз

АИП ризото с карфиол и гъби

Recipe by Light side of the foodCourse: АИП, Основни ястия, Рецепти
Порции

2

порции
Време за подготовка

10

minutes
Време за готвене

12

minutes
Общо време

22

minutes

Това ризото с карфиол и гъби е АИП съвместима версия на класическата италианска рецепта, едновременно сочно и кремообразно, и с висока хранителна плътност. Перфектната бърза рецепта без глутен и с ниско съдържание на въглехидрати, на която да се насладите през работната седмица.

Съставки

  • 1 средно голяма глава карфиол

  • 300 г печурки (или други гъби)

  • 1 с.л. зехтин и 1 с.л. гхи (или 2 с.л. зехтин за АИП)

  • ½ глава лук

  • 2 скилидки чесън

  • ½ чаша кокосово мляко

  • ½ чаша костен бульон

  • 1 с.л. нишесте от тапиока

  • 1 ч.л. сол

  • ½ ч.л. черен пипер (пропуснете за АИП)

  • 40 г АИП моцарела по тази рецепта (или 2 с.л. хранителна мая)

  • Няколко стръка магданоз

Приготвяне

  • Настържете карфиола, за да получите „карфиолен ориз“.
  • Загрейте зехтина в дълбок тиган. Добавете ситно нарязания лук и нарязаните на филийки гъби. Гответе 7 – 8 минути, докато гъбите станат златисти. Прибавете гхи, пасирания чесън, сол и черен пипер (ако сте в елиминационна фаза, не използвайте гхи и черен пипер).
  • В същия съд добавете „карфиоления ориз“, кокосовото мляко и бульона. Гответе 3 минути на умерена температура, като периодично разбърквате. Прибавете нишестето от тапиока, разбъркайте и отстранете от котлона.
  • Добавете настъргана АИП „моцарела“ (или люспи хранителна мая). Поръсете със ситно накълцан пресен магданоз и сервирайте.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial