Продължете към съдържанието

Палео лазаня с тиквички

Палео, без глутен, без млечни, може да се адаптира към АИП

Тази Палео лазаня с тиквички е богато на вкусове и аромати лятно ястие, с което ще изненадате приятно семейството или приятелите си, които не спазват Палео режим. Базирана на оригиналната рецепта за лазаня Болонезе, тя е пълна със зеленчуци, ниско въглехидратна и не съдържа глутен и млечни продукти. Може да се адаптира към АИП.

Палео лазаня с тиквички

Ако обичате домашно приготвена италианска паста, редувана в класическа форма с невероятно ароматен сос Болонезе и с апетитен загар от сирене и плътен бешамел, ще се влюбите в тази Палео рецепта. Тази лазаня има същия традиционен вкус и текстура, но вместо с кори от твърда пшеница се приготвя с ленти тънко нарязани тиквички. Този вариант не само е без глутен, но е и ниско въглехидратен, по-лек и определено по-здравословен.

Палео лазаня с тиквички

Какви са съставките за тази Палео лазаня с тиквички?

Тази Палео лазаня е базирана на оригиналната рецепта за лазаня Болонезе и не препоръчвам да пропускате съставки, освен ако не спазвате АИП. В този случай вижте надолу възможните замени.

Тиквички: можете да използвате тиквички със светла или тънка кора, като не е необходимо да ги белите. Избирайте здрави зеленчуци, тежки за размера си. Вместо 4 средно големи тиквички можете да използвате 3 големи или 5 по-малки.

Лук, моркови и селъри: това са традиционните зеленчуци за италианското Болонезе. Нарочно използвам думата селъри, за да подчертая, че включвам стръкове целина, а не глава. Погрижете се да са нарязани наистина тънко, така че да придадат плътност на соса, а не да се усещат като отделен вкус.

Телешка кайма: най-добре използвайте мляно месо от пасищни животни. В оригиналната рецепта се смесват телешко със свинско месо, така че тази опция не е за подценяване.

Доматен сос: за да спестя време, тук използвах изцяло съвместим готов доматен сос с билки от DM. Той съдържа домати, доматено пюре, зехтин, риган, магданоз, мащерка, босилек, чесън и черен пипер. Разбира се, можете да направите доматения сос и сами. Ако спазвате АИП, заменете с този „доматен сос“ без домати.

Зехтин Екстра Върджин и гхи: в тази рецепта използвам две мазнини – зехтин за Болонезето и гхи, за да постигна традиционния аромат на масло в бешамела. За АИП можете да замените гхи със същото количество кокосово масло.

Палео лазаня с тиквички

Босилек: тъй като използвах богат на аромати готов доматен сос, добавих само пресен босилек в достатъчно количество. Босилекът е най-важният аромат в Болонезето и дори само неговият аромат, докато го режете на ситно, е достатъчен, за да се отнесете за малко в Италия. Ако приготвяте домашен доматен сос, можете да добавите също риган, мащерка и чесън.

Нишесте от тапиока: не го пропускайте. Служи за сгъстяване на „бешамела“ и прави текстурата на готовата лазаня плътна. За съвместим Палео вариант можете да замените с нишесте от арарут.

Бадемово мляко: използвайте бадемова напитка от кутия без захар. Ако спазвате АИП, заменете със същото количество кокосово мляко.

Морска сол, черен пипер и индийско орехче: пропуснете черния пипер и индийското орехче, ако спазвате АИП. Последното е традиционна съставка на бешамела, но лазанята ще се получи и без него.

Веган моцарела: традиционната лазаня се приготвя с пармезан, но тук експериментирах, за да постигна апетитния запечен вид, без да използвам млечни продукти. Можете да пропуснете или да използвате друг вид сирене, съвместимо с режима ви. За АИП пропуснете или вижте тази рецепта за АИП сирене.

Освен с необходимите съставки, е добре да разполагате и с ренде тип „мандолина“, кухненска хартия, хартия за печене и алуминиево фолио.

Палео лазаня с тиквички

Как да приготвите тази Палео лазаня с тиквички?

Тази лазаня с тиквички изисква малко по-дълго време за приготвяне, но всяка стъпка си струва усилията.

Подгответе тиквичките.

Най-лесно ще ги нарежете на еднакво тънки резени с помощта на ренде тип „мандолина“. Работете внимателно и използвайте предпазната шапка, защото това ренде е много остро. Ако не разполагате с такова ренде, можете да нарежете тиквичките с добра белачка за зеленчуци или да на ръка с остър нож – ще е по-лесно, ако са добре охладени преди това.

Ако се притеснявате, че тиквичките могат да са воднисти и да развалят общото усещане за плътност и консистенция, отделете време, за да ги подготвите предварително. За разлика от корите за лазаня, които често попиват соса и може да са останат леко твърди, тиквичките отделят твърде много вода. За да приготвите лазаня, която е сочна, но не водниста, първо посолете тиквичките и ги оставете върху кухненска хартия, за да пуснат водата си. Изчакайте десетина минути (можете да приготвите някой от сосовете междувременно) и после ги попийте с кухненска хартия.

Второ, изсушете ги допълнително, като ги изпечете за кратко във фурната с функция „грил“. Алтернативно можете да ги гриловате на скара или в грил тиган. Изберете вариант, който ви е най-лесен.

Пригответе соса Болонезе.

Оригиналният сос Болонезе съдържа много ситно нарязани лук, моркови и стръкове целина. Погрижете се да са нарязани наистина тънко, така че да придадат плътност на соса, а не да се усещат като отделен вкус.

Загрейте мазнината. Добавете зеленчуците и гответе няколко минути, докато лукът стане прозрачен, а морковите омекнат.

Прибавете каймата и гответе 10 минути, като разбърквате, докато потъмнее и стане на трохи. Добавете доматения сос и подправките. Гответе още 5 минути, прибавете ситно нарязания босилек и отстранете от котлона.

Палео лазаня с тиквички

Пригответе „бешамела“.

Използвайте класическата рецепта за бешамел, като загреете гхито и прибавите нишестето от тапиока. Разбъркайте за кратко, докато леко потъмненее, и бавно добавете бадемовото мляко. Прибавете солта и индийското орехче. Оставете на котлона 7 – 8 минути на среден огън, като разбърквате, докато се сгъсти.

Наредете лазанята.

В подходяща тава изсипете малко от бешамела. Прибавете сос Болонезе. Отгоре подредете резените тиквички. Залейте ги с бешамел, прибавете сос Болонезе и настъргана веган моцарела.

Отгоре подредете втори ред тиквички и повторете. Предвидете 4 реда тиквички, като последният е завършващ.

Когато изредите всички продукти, завършете с тиквички, бешамел и настъргана веган моцарела.

Изпечете лазанята.

Загрейте фурната на 180 градуса с вентилатор.

Покрийте тавата с алуминиево фолио и изпечете лазанята 40 минути. За апетитен загар накрая отстранете фолиото и запечете лазанята още 10 минути.

Насладете се.

Сервирайте Палео лазанята топла, гарнирана с листенца пресен босилек. Аз я снимах още гореща и сосовете се разтекоха, но ако я оставите десетина минути в тавата, преди да я разрежете, всичко ще си дойде на мястото 🙂

За финал споделям още няколко Палео рецепти за любими италиански ястия:

Спагети от тиквички Болонезе (Палео)

Гризини с италиански подправки (АИП, Палео)

Тирамису без глутен и млечни (Палео)

Ньоки от лилав сладък картоф (АИП, Палео)

Супа с наденички и 7 зеленчука (АИП, Палео)

Палео лазаня с тиквички

Recipe by Light side of the foodCourse: Основни ястия, Палео, РецептиDifficulty: Умерено лесна
Порции

8

порции
Време за подготовка

45

minutes
Време за печене

50

minutes
Общо време

1

hour 

35

minutes

Тази Палео лазаня с тиквички е богато на вкусове и аромати лятно ястие, с което ще изненадате приятно семейството или приятелите си, които не спазват Палео режим. Базирана на оригиналната рецепта за лазаня Болонезе, тя е пълна със зеленчуци, ниско въглехидратна и не съдържа глутен и млечни продукти. Може да се адаптира към АИП.

Съставки

  • За „корите“:
  • 4 средно големи тиквички

  • ½ ч.л. морска сол

  • За соса Болонезе:
  • 1 с.л. зехтин Екстра Върджин

  • 1 глава лук

  • 2 моркова

  • 2 стръка селъри

  • 500 г телешка кайма (или ½ телешка и ½ свинска)

  • 350 г доматен сос („доматен сос“ без домати за АИП)

  • ½ ч.л. морска сол

  • ½ ч.л. черен пипер (пропуснете за АИП)

  • 1 връзка пресен босилек (отделете няколко листа за декорация)

  • За „бешамела“:
  • 4 с.л. гхи (кокосово масло за АИП)

  • 2 с.л. нишесте от тапиока

  • 400 мл бадемово мляко (кокосово мляко за АИП)

  • Щипка морска сол

  • Щипка индийско орехче (пропуснете за АИП)

  • Допълнително, *опция:
  • 120 г веган сирене с вкус на моцарела (пропуснете за АИП)

Приготвяне

  • Почистете и нарежете тиквичките по дължина на тънки резени с помощта на ренде тип „мандолина“. Разпределете ги върху кухненска хартия и ги наръсете със солта. Оставете ги 10 минути, за да пуснат водата си.
  • Попийте тиквичките с кухненска хартия. Разпределете ги в тава, покрита с хартия за печене, и ги поставете в загрята на 180 градуса на функция „грил“ фурна за 10 мин. Алтернативно можете да ги гриловате на скара или в грил тиган.
  • За соса Болонезе нарежете на ситно лука, морковите и селърито. Загрейте мазнината. Добавете зеленчуците и гответе няколко минути, докато лукът стане прозрачен, а морковите омекнат.
  • Прибавете каймата и гответе 10 минути, като разбърквате, докато потъмнее и стане на трохи. Добавете доматения сос и подправките. Гответе още 5 минути, прибавете ситно нарязания босилек и отстранете от котлона.
  • За „бешамела“ загрейте гхито и прибавете нишестето от тапиока. Разбъркайте за кратко, докато леко потъмненее, и бавно добавете бадемовото мляко. Прибавете солта и индийското орехче. Оставете на котлона 7 – 8 минути на среден огън, като разбърквате, докато се сгъсти.
  • Настържете веган моцарелата на ситно.
  • В подходяща тава изсипете малко от бешамела. Прибавете сос Болонезе. Отгоре подредете резените тиквички. Залейте ги с бешамел, прибавете сос Болонезе и настъргана веган моцарела. Отгоре подредете втори ред тиквички и повторете. Нареждайте до изчерпване на продуктите, като завършите с тиквички, бешамел и настъргана веган моцарела.
  • Покрийте тавата с алуминиево фолио и изпечете 40 минути във фурна, загрята на 180 градуса. Махнете фолиото и запечете още 10 минути.
  • Сервирайте Палео лазанята топла, гарнирана с листенца пресен босилек.

2 коментара за “Палео лазаня с тиквички”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial