Продължете към съдържанието

Лесни тарталети със смокини без печене

АИП, Палео, без глутен, без захар, без яйца, без млечни, без ядки

Тези тарталети със смокини без печене са най-лесният начин да се насладите на десерт, съвместим с Автоимунния Палео протокол. Лепкава от сушените смокини „шоколадова“ основа, нежен „какаов“ крем с още пресни смокини и всичко това – без глутен, захар, яйца, млечни и ядки.

Тарталети със смокини без печене

И днес оставам на вълна смокини с тези симпатични АИП тарталети без печене, готови за минути. Това е рецепта, която набързо да приготвите в неделния октомврийски следобед, като останете в рамките на вашата АИП диета. Приготвят се супер лесно с няколко съвместими съставки и не изискват печене.

Ако нямате смокини, вместо със смокини може да ги декорирате с други плодове, които подхождат на “шоколада”, като сливи или круши. В друг сезон бихте могли да ги покриете с пресни ягоди, боровинки или зърна нар. Заменете сушените смокини в основата с фурми или вижте надолу как да „ъпгрейднете“ рецептата след успешна Палео реинтродукция.

Пресни смокини

Какви са съставките за тези тарталети със смокини без печене?

Пресни смокини: открадвам си още малко лято с цвета и аромата на тези чудни плодове, сякаш  създадени, за да допълнят „шоколадовия“ крем.

Сушени смокини: за да е пълна смокиновата прелест, подслаждам основата с блендирани сушени смокини. Много по-сладки са от пресните, така че само две са достатъчни за изграждане вкуса на основата. Ако не намерите сушени смокини, можете да използвате фурми или друг АИП съвместим течен подсладител като мед или кленов сироп. В този случай вероятно ще се наложи да адаптирате количествата брашна.

Брашно от тигрови ядки: представлява смлените тигрови ядки, наричани още чуфа или земен бадем. Ако още не сте опитвали тази АИП съвместима съставка, знайте, че въпреки името си, не са ядки, а малки кореноплодни със сладникав вкус. Имат силно пребиотично действие, което означава, че, добавени към печива или десерти, подхранват добрите бактерии в червата ни. Можете да ги добавяте към смути купа или дори да приготвяте АИП хляб с брашно от тигрови ядки. Рецептата може да се изпълни и със същото количество бадемово брашно, ако е успешно въведено.

Кокосови стърготини: добавям малко за по-добра структура на основата. Винаги предпочитайте пълномаслени пред обезмаслени.

Кокосово масло: нека да е разтопено, за да обедини сухите съставки в основата.

Брашно от рожков: чудесен заместител на какаото в рецепти за десерти, съвместими с АИП диета. Естествено сладко е за разлика от какаото, така че може да се наложи да адаптирате подсладителя, ако изпълнявате рецептата с какао.

Кокосова сметана: когато временно или за постоянно сте елиминирали млечните храни от менюто си, на помощ идва кокосовата сметана. Има нежна консистенция и лек кокосов аромат, който се вписва добре в десерти с плодове и/или шоколад. Най-лесно е да я изгребете с лъжица от добре охладен кен с кокосово мляко. Внимавайте за непозволени съставки: АИП съвместимото кокосово мляко съдържа само смляна кокосова ядка и вода.  

Канела и ванилия: и двата аромата са съвместими, но ванилията трябва да е под формата на екстракт, а не на изкуствена есенция.

Мед: добавям съвсем малко количество в крема. Кленовият сироп също е подходящ за подслаждане.

Тарталети със смокини без печене

Как да надградите тези тарталети за Палео диета?

Можете да използвате основната рецепта за тарталети без печене, като в зависимост от степента на реинтродукция:

  • замените брашното от тигрови ядки с бадемово брашно;
  • добавите смлени орехи или лешници към основата за по-богат ядков вкус;
  • замените брашното от рожков с натурално какао на прах.

Ако търсите рецепта за печени тарталети, вижте тези лесни АИП тарталети с райска ябълка или този вкусен АИП лимонов пай. В статията Как да печем с АИП има повече детайли кои са съвместимите АИП съставки и как да ги комбинирате, за да приготвяте АИП печива.

Тарталети със смокини без печене

Как да приготвите тези тарталети със смокини без печене?

Пригответе основата.

Накиснете смокините в топла вода за 10 минути и ги блендирайте. Към тях добавете останалите съставки – брашното от тигрови ядки, кокосовите стърготини, брашното от рожков, канелата и разтопеното кокосово масло.

Разпределете получената лепкава смес по дъното и стените на форми за тарталети. С описаното в картата количество аз приготвих две тарталети с диаметър на основата 12 см.

Оставете формите в хладилника за около 40 минути, за да стегне основата.

Пригответе крема.

Просто смесете кокосовата сметана с брашното от рожков, меда и ванилията. Разпределете получения крем върху тарталетите.

Декорирайте със смокини.

Нарежете смокините на четвъртинки и покрийте плътно крема или просто декорирайте по начин, който ви харесва. Може да консумирате тарталетите веднага или да съхранявате в хладилник 3 – 4 дни.

Можете ли да замразите тези тарталети със смокини без печене?

Тези тарталети със смокини са подходящи за замразяване. Можете да ги съхранявате във фризера до 3 месеца. Замразете обаче само основата или основата заедно с крема.

Преди консумация ги оставете да се размразят на стайна температура. Добавете смокини или други плодове непосредствено преди сервиране.

Разгледайте също:

АИП тарталети с райска ябълка

АИП лимонов пай

Палео кростата със сладко от сливи

Лесни тарталети със смокини без печене

Course: АИП, Десерти, Рецепти
Порции

2

тарталети
Време за приготвяне

20

minutes
Време за охлаждане

40

minutes
Общо време

1

hour 

Тези тарталети със смокини без печене са най-лесният начин да се насладите на десерт, съвместим с Автоимунния Палео протокол. Лепкава от сушените смокини „шоколадова“ основа, нежен „какаов“ крем с още пресни смокини и всичко това – без глутен, захар, яйца, млечни и ядки.

Съставки

  • За основата:
  • 4 с.л. брашно от тигрови ядки (бадемово след реинтродукция)

  • 2 с.л. кокосови стърготини

  • 2 – 3 сушени смокини

  • 2 с.л. разтопено кокосово масло

  • 1 с.л. брашно от рожков (какао след реинтродукция)

  • ½ ч.л. канела

  • За крема:
  • Кокосова сметана от ½ кен

  • 2 с.л. брашно рожков (какао след реинтродукция)

  • 1 ч.л. мед

  • 1 ч.л. екстракт от ванилия

  • За декорация:
  • 3 – 4 пресни смокини

Приготвяне

  • Накиснете смокините в топла вода за 10 минути и ги блендирайте. Към тях добавете останалите съставки за основата: брашното от тигрови ядки, кокосовите стърготини, брашното от рожков, канелата и разтопеното кокосово масло. Разпределете получената лепкава смес по дъното и стените на форми за тарталети. Оставете в хладилника за около 40 минути.
  • За крема смесете кокосовата сметана с брашното от рожков, меда и ванилията. Разпределете получения крем върху тарталетите.
  • Нарежете смокините на четвъртинки и декорирайте тарталетите. Поднесете веднага или съхранявайте в хладилник 3 – 4 дни.

Още АИП и Палео рецепти със смокини:

Салата със спанак и смокини
Салата със спанак и смокини
Салата с кейл, сладък картоф и смокини
Салата с кейл, печен сладък картоф и смокини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial