Продължете към съдържанието

На път с АИП

Моите съвети за път с АИП и АИП съвместими храни

Напоследък вали всеки ден, но съм сигурна, че вече мислите за предстоящата ваканция. Най-хубавите летни месеци предстоят. Миналата година почти не пътувахме (по понятни причини), но тази година … кой знае 🙂

На път с АИП

Аз съм от хората, които винаги са готови за път. Семейни ваканции, командировки в чужбина или бягство в неизвестна посока за уикенда – тези неща ме карат да се чувствам цяла и изпълнена с живот. Обичам самото пътуване, досега до различни места, хора и събития, спомена за отминали пътешествия, но това, което най-много обичам, е очакването. Дори когато то включва планиране и подготовка на храна за противовъзпалителен режим.

Понякога ме питат „Не можеш ли малко да спреш с тази диета? Все пак си на почивка?“ Всъщност не, не мога. И това не е диета, а начин на живот, благодарение на който се справям със симптомите на склеродермията, имам енергия и се чувствам здрава и щастлива. Симптомите нямат ваканция и не мога да си позволя експерименти с глутен или други храни, към които тялото ми реагира.

Да, понякога е изтощително да се грижиш непрекъснато за храната си, но истината е, че си струва. Спазвала съм строг АИП режим и по време на лятна почивка в чужбина, и в командировка. Понякога съм имала на разположение хладилник, друг път храната ми е била изцяло в куфара. В най-добрите случаи съм комбинирала готови АИП снаксове с хранене на ресторант с подходящо меню.

В началото ми се случваше да се чувствам неудобно, а понякога дори оставах гладна. Но вече съм напълно подготвена и ще се радвам да споделя някои трикове, които използвам на път с АИП.

Съвети за път с АИП

Съвети за пътуване с АИП:

  1. Подгответе се предварително. Пътуването не бива да бъде причина за стрес и още по-малко – за влошаване на здравето ви. Колкото по-подготвени сте, толкова по-лесно ще се адаптирате към ситуацията.
  2. Не разчитайте, че там, където отивате, ще намерите храна, съвместима с режима ви. Същото важи и за самия път дотам. Подгответе по-голямата част от храната си у дома. Проучете къде на място ще можете да си купувате прясна храна: открити пазари, магазини за здравословна храна или дори супермаркети.
  3. Проверете дали ще имате хладилник или още по-добре – мини-кухня. Ако наемете Airbnb с кухня и хладилник, ще можете да вземете със себе си повече прясна храна. В противен случай ще трябва да разчитате основно на комбинация от пакетирана храна и ежедневно пазаруване на пресни продукти – зеленчуци и плодове. Ако пътувате към място, където няма магазини или заведения, не тръгвайте без хладилна чанта.
  4. Подредете храната в различни кутии в зависимост от трайността й. Прясно приготвените ястия (като например кюфтета) ще можете да консумирате в първите дни от пътуването. За после ще оставите пакетираните храни (като прошуто) и консервите (като риба тон).
  5. Ако пътувате със самолет, никога не оставяйте цялата храна в чекирания багаж. Вероятността да намерите подходящ снак на летището в случай на закъснение или непредвидени обстоятелства е много малка. Дръжте в ръчния си багаж храна, която можете лесно да хапнете, ако се наложи: банан, ябълка, прошуто, кокосов или плодов чипс. Ако полетът е дълъг, поставете в ръчния си багаж и кутии с домашно приготвена АИП храна, която да хапнете на борда. Няма да сте единствените, които си носят собствена храна, особено на международен полет, така че изобщо не се притеснявайте!
  6. Не разчитайте, че на закуска ще има плодове и зеленчуци. Критериите на хотелите в различните страни са различни и е възможно да имате затруднения. Носете със себе си плодове и зеленчуци и предварително се ориентирайте откъде можете да купите, ако се наложи.
  7. Ако планирате да се храните на ресторант, проучете предварително менюто му. Повечето заведения публикуват онлайн менюто си, а винаги можете да се свържете с ресторанта по телефона или чрез имейл и да зададете специфичните си изисквания. Ако отседнете в ол инклузив хотел, проучете предварително дали ресторантът предлага храна без глутен. Потърсете алтернатива да поръчвате част от храната си А ла карт. За хранене в ресторант вижте също поста 9 съвета как да се храним в ресторант с АИП.
  8. Ако пътувате по бизнес, поставете изискванията си за хранене. Разговаряйте директно с организатора на събитието или партньора. Това ще ви спести неудобства, а и бизнес хотелите обичайно имат известен капацитет да удовлетворят специфичните изисквания на гостите си.
  9. Осигурете си допълнителен сън и почивка. Когато сте на път, е по-вероятно да се наложи да ставате рано, да стоите будни до късно и като цяло да промените обичайния си график. Дайте на тялото си достатъчно време, за да се възстанови от промяната в средата, времето и храненето.
  10. Наслаждавайте се на пътуването, каквото и да става. Всяка нова дейност, различна от ежедневието, може да бъде здравословна и мотивираща. Радвайте се на времето, прекарано навън. Създавайте нови контакти и спомени, които да ви топлят в останалата част от годината!
АИП храни за път

АИП храни, които можете да вземете на път:

  • Зеленчуци: моркови, краставици и стъбла целина. Нарежете ги пръчици и ги вземете в стъклена кутия;
  • Плодове: вземете удобни за хапване цели твърди плодове като банани, ябълки и круши;
  • Сушени плодове: фурми или сини сливи. Поставете ги в кутия, за да не залепнат за останалите продукти, и добавяйте към храненето си при нужда;
  • Авокадо: запасете се с не напълно узрели плодове, така че да узреят в подходящия момент;
  • Домашно приготвена храна: пригответе месни или зеленчукови кюфтета или парчета пиле и ги хапвайте с ръце;
  • Рибни консерви: сардини, сьомга или риба тон в собствен сос или в зехтин. Използвайте ги в състава на салати или хапвайте директно от консервата, ако се наложи;
  • Прошуто или домашно изпечен бекон;
  • Пакетиран чипс: кокосов чипс или чипс от други плодове (например ябълки). Идеални са за път или като междинно похапване;
  • Домашно приготвен чипс: изпечете чипс от сладки картофи или кейл или пуканки от карфиол;
  • Домашни енергийни хапки или барчета;
  • Домашни АИП печива: хлебчета, крекери, мъфини или гризини. Направете сандвичи за път или носете със себе си на закуска в хотела;
  • Кокосови продукти: кокосово масло или кокосов тахан в малки бурканчета. Добавете плодове и се насладете на бърз десерт;
  • Овкусители: хималайска розова сол и малко шишенце със зехтин. Приготвяйте си салата, а ако поръчвате, бъдете готови да е неовкусена;
  • Напитки: запасете се с големи количества минерална вода, кокосова вода и комбуча, ако пътувате с кола;
  • За ободряване: носете пакетчета билков, зелен или черен чай и ги запарвайте на място.

Не забравяйте лекарствата си, както и всички останали добавки, ако приемате: витамини, пробиотици, Омега-3, храносмилателни ензими, таблетки ябълков оцет и активен въглен и други.

На път с АИП – рецепти:

Гризини с италиански подправки

Телешки кюфтета с куркума на фурна

АИП кокоски

Салата със сардини

Солени мъфини със спанак и прошуто

Салати в буркан

Ще се радвам да споделите и кои са вашите любими храни, които вземате на път с АИП.

Междувременно следете блога и профилите ми в Instagram и Facebook за нови рецепти по темата С АИП на път.

И нека пътешествията започнат 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial